Nikdyuš: Zkoušky, jež podstoupila Morrigan Crowová

recenze knihy Nikdyuš: Zkoušky, jež podstoupila Morrigan Crowová

Tuto knihu jsem si vybrala z několika důvodů. Je srovnávána s Harrym Potterem, což je moje srdcová záležitost a já si potřebuji udělat svůj vlastní názor, a hlavně ségra řekla, že Nikdyuš je moje povinnost si přečíst. A víte co? Příběh je originální a já jsem nadšena.

 

„Mog je úžasné oslovení!“ stál Jupiter na svém. Zatímco šli po dlouhé chodbě, převracel to slovo v ústech. „Mog. Moggy. Mogsie. Nabízí to tolik možností.“

Morrigan udělala kyselý obličej. „Zní to, jako když nějaké zvíře něco vyzvrací a nechá vám to přede dveřmi. Povíte mi už konečně něco o Divinské společnosti?“

 

Morrigan Crowová se narodila jako prokletá dívka, která měla zemřít v den svých jedenáctých narozenin. Vždy byla obviněna za vše špatné, co se stalo. Ale v den jejích narozenin se objeví Jupiter North a vezme ji do Nikdyuš. Má to ale háček. Morrigan musí splnit čtyři zkoušky, které jsou jedinečné a velmi náročné, aby mohla zůstat. Má nějakou šanci uspět, když je tu dalších několik set dětí a zvítězit může pouhých devět, který mají nějaký talent? Objeví Morrigan ten svůj dřív, než bude pozdě?

 

Nikdyuš„Místní občan Thomas Bratchett, zemřel na infarkt. Byl to -“ 

„Náš zahradník, já vím,“ přerušil ji Corvus. „To byla opravdu škoda; div že nám nezvadly hortenzie. Morrigan, co jsi tomu starochovi udělala?“

„Nic.“

Corvus se zatvářil pochybovačně. „Nic? Vůbec nic?“

Na okamžik se zamyslela. „Řekla jsem mu, že květinové záhony vypadají pěkně.“

 

Malou Morrigan jsem si oblíbila téměř hned. Dívka, která v životě neměla zrovna moc štěstí. Celé město Jackalfax, ale i její rodina ji viní ze všeho špatného. V Nikdyuši si najde nového kamaráda, Hawthorneho, je to chlapec do pohody i nepohody. A s přerostlou kočkou Fenestrou? Tak s tou jsem se opravdu skvěle bavila. I když to na sobě nedává znát, má srdce ze zlata.

 

„Chlapec si odhrnul vlasy z očí a zakřenil se. Otevřel sud a beze slova ho vyklopil z balkonu. Jako odporný vodopád se z něj vyřinuly desítky slizkých hnědých ropuch, v širokém oblouku se rozsypaly po dláždění a tam teď kvákaly a zběsile skákaly kolem nohou ječících návštěvníků.“

 

Styl psaní autorky mi vyloženě sedl, i když nespadám do věkové kategorie, které je kniha určena, čtení mě vážně bavilo. Kapitoly nejsou tak dlouhé a vždy končí tak, že máte potřebu pokračovat ve čtení. Je to nádherně kouzelný příběh, který vás posílá na cestu plnou dobrodružství, přátelství, zlomyslnosti a kouzel. Je to příběh, který není pouze pro děti. I když už dávno dítě nejsem, tak mě čtení naprosto pohltilo a kniha si získala mé srdce.

 

„Hawthorne zavrčel. „Fajn. Ale jestli nás zaživa sežerou obrovské krysy, nebo nás roztrhá na kousky nikdyušská kanálová obluda, bude mamka opravdu naštvaná.“

 

Na závěr bych dodala. Je jedno jestli vám je deset, dvacet, třicet nebo čtyřicet. Pokud máte rádi fantasy příběhy a ve skrytu duše máte pořád to malé dítě, tak směle do čtení. Nikdyuš za to opravdu stojí. Byl to skvělý začátek série a už se opravdu těším, co si na nás autorka připravila v pokračování.

 

Hodnocení: 5/5

 

Jessica Townsend je australská autorka, která do dětské literatury vtrhla jako velká voda románem Nikdyuš. V minulosti se živila jako copywriterka nebo redaktorka dětského časopisu. Nikdyuš, první kniha z velkolepé fantasy série často přirovnávané k Harrymu Potterovi, slaví úspěch po celém světě. Práva se prodávají ve velkých aukcích a čtenáři i kritici jásají. Žije v Queenslandu.

 

 

Název knihy Nikdyuš 
Zkoušky, jež podstoupila Morrigan Crowová
AutorJessica Townsend
ŽánrDobrodružné, Pro děti a mládež, Dívčí romány
  
Nakladatelství Albatros
Rok vydání2018
Počet stran480
ISBN978-80-00-05058-4
  
Nákup knihy www.albatros.cz
Nákup e-knihy www.eareading.cz
Databáze knih www.databazeknih.cz

 

Albatros

Nakladatelství Albatros je nejstarší české nakladatelství, které se od svého vzniku specializuje na vydávání literatury pro děti a mládež (bylo založeno v roce 1949; do roku 1969 působilo pod původním názvem Státní nakladatelství dětské knihy). Dnes je součástí nakladatelského domu Albatros Media a. s.

Za dobu své existence vydalo přes 10 tisíc titulů. V současné době je to přibližně 110 knížek ročně a soustředí se na kvalitní původní i překladovou literaturu především pro děti od 2 do 12 let. Široké autorské i žánrové spektrum nabízí vedle zavedených autorů (např. Václav Čtvrtek, Hana Doskočilová, Josef Lada, Ondřej Sekora, Jan Werich, Jiří Žáček; Adolf Born, Zdeněk Burian, Zdeněk Miler, Helena Zmatlíková aj.) a evergreenů jako např. leporelo Polámal se mraveneček, příběhy s Krtkem, Mikeš, Malý princ, Děti z Bullerbynu atd. také současné autory české i zahraniční (Petra Braunová, Ivona Březinová, Alena Ježková, Radek Malý; Jindra Čapek, Renáta Fučíková, František Skála; Eoin Colfer, Jostein Gaarder, dvojice R. Goscinny – J-J. Sempé, Darren Shan, Jenny Nimmová, Hergé atd.).

Albatros je dlouhodobým exkluzivním vydavatelem knížek Astrid Lindgrenové a příběhů Harryho Pottera J. K. Rowlingové pro území České republiky. V poslední době vydává své nejlepší knihy pro nejmenší také ve slovenštině. U nás si vyberete od leporel pro nejmenší přes poezii, pohádky, knížky pro začínající čtenáře, literaturu populárně-naučnou a vzdělávací až po fantasy, detektivní příběhy i komiksy. Knížky bohatě barevně ilustrované i příběhy pro zdatnější a náročnější čtenáře.

www.albatros.czeReading

Černá kočka Erna provází po knižních cestách více než sto tisíc čtenářů a snaží se pro ně připravit maximální čtenářský zážitek. Jejími tlapkami prochází téměř třináct tisíc titulů a toto číslo každý den zvyšuje. Erna a eReading věří, že si knihy zaslouží zvláštní pozornost, a proto pro své čtenáře připravují nejen slevové akce a soutěže, ale také jim přináší mnoho zajímavých informací o jednotlivých titulech, spisovatelích i samotných nakladatelství. eReading.cz také jako první v České republice nabídl čtenáři vlastní čtečku s elektronickým inkoustem, která navíc umožňuje využívat systém výpůjček z knihoven. Zajišťuje elektronický obsah pro více jak 120 knihoven po celé České republice i na Slovensku a je jejich hlavním dodavatelem. Dnes je jedním z nejvýznamnějších českých distributorů elektronických knih..

www.ereading.cz

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Jana Parýzková

Vášnivá knihomolka, milovnice literatury, máma dvou dětí a manželka. (osobní blog)