Charts Club: Top 7 nejlascivnějších videoklipů

K písničkám již od dob Michaela Jacksona patří videoklipy. Od dob, kdy král popu natáčel první vysokorozpočtové vizuální doprovody ke svým hitům, uběhlo již několik desítek let, a drahých klipů vznikly již desetitisíce. Dnes se podíváme na ty, které byly úspěšné, a zároveň dostatečně zvrhlé na to, aby na sebe dokázali upozornit široké publikum.

 

7) GAIN – Paradise Lost

Číslo sedm si tak trochu vyplácáme k tomu, abychom ukázali, že sexualita může být vnímána rozdílně v závislosti na části světa, kde se zrovna nacházíte. To si vyzkoušela na vlastní kůži jihokorejská zpěvačka Son Ga In, která v roce 2015 vydala titulní píseň ke svému novému albu, aniž by tušila, jaká kritika se na ni již brzy svalí. Hned po vydání písně se jí ozvalo Ministerstvo pro rovnost pohlaví a rodinu, které ji zakázalo vystoupit v jakékoliv televizi, dokud nevymění vyzývavý outfit a nezmění údajně příliš sexualizovanou choreografii. Další kritika se na ni svalila na sociálních sítích. “Radši se vrať k hudbě, kterou jsi dělala dřív.“, “V tom videu vypadá jako striptérka. A taky tak tancuje!“, “Proč si tak ničí kariéru?“, to byly jen některé z příjemnějších komentářů, které zavalily její sociální sítě. Takovýmto lidem pochopitelně budete jen marně kontrovat argumentem, že se jedná o hudebně-umělecké ztvárnění stejnojmenné básně, napsané anglickým básníkem Johnem Miltonem. Jižní Korea byla nekompromisní. Nyní, po více než dvou letech, již za svoji písničku a videoklip sklízí uznání. A oprávněně. Některé kontroverzní věci se zkrátka časem ukáží býti prostým bojem proti zaběhlým stereotypům. A pro takové klipy rádi sem tam nějakou tu sedmičku obětujeme.

 

 

6) Alex Gaudino – Destination Calabria

Tak takhle povedené debutové album si většina umělců neumí ani představit. Ve své době tento song ovládl rádia po celé Evropě. A hodně tomu pomohla MTV, která v té době již frčela na plné obrátky. Ale jak z dobré diskotékové vypalovačky uděláte megahit? Recept Alexe Gaudina je jednoduchý, tak si pište: 8 krásných žen, které navléknete do extrémně krátkých sukýnek, dáte jim do ruky různé nástroje, a pak už je necháte, aby si olizovaly rty, hodně kroutily pozadími a plácali se po nich. Je vidět, že měl natáčecí tým k ruce velice šikovného kameramana. Někdy totiž i ta trocha látka brání plnému využití potenciálu erotického náboje. To za Vás však vyřeší šikovně zvolený úhel kamery. Přeci jenom v tom šoubyznysu šikovní lidé jsou.

 

 

5) Britney Spears – Toxic

Abychom byli upřímní, Britney Spears měla v tomto výběru hned několik písniček, které si svým pojetím říkají o zařazení do žebříčku. V podstatě cokoliv, co kdy Britney natočila, bylo tak trochu lascivní. Nicméně vyhrál právě videoklip k písničce Toxic. A to kvůli jedné jediné věci – outfitu, který se později proslavil jako “diamond costume“, tedy “diamantový oblek“. Nade všemi variantami agentských obleků vyčnívá právě tento. Diamantový oblek v podstatě nic nezakrývá, a tak poskytuje pohled více než otevřený. A vůbec celý videoklip je tak nějak dráždivý. Režisér videoklipu Joseph Kahn v rozhovoru pro MTV uvedl, že většinu odvážných scén navrhla sama zpěvačka, zatímco on se staral hlavně o bezproblémovou realizaci jejich nápadů. Jako třešnička na dortu je pro Britney Spears cena Grammy za Nejlepší taneční vystoupení. Britney ví, co chce, a nebojí se pro to udělat takřka jakoukoliv zvrhlost.

 

 

4) Eric Prydz – Call On Me

Tento videoklip je považován za jeden z nejsexuálnějších videoklipů všech dob. Ve zkratce by se dalo říct, že to, co si lidé v 80. letech jenom představovali, se převedlo na plátno, a to se vším všudy. Svůdné pohyby, tvářící se jako aerobik, spousta svůdných žen, to vše ve své době rozpoutalo hotové šílenství. Stejně jako většina odvážných videoklipů měl i tento dvě verze. Jednu, která se mohla pouštět přes den, a druhou, která se pouštěla v noci. Druhá zmíněná verze se samozřejmě proslavila mnohem více. Klip byl dokonce tak populární, že krátce po jeho vydání vyšlo speciální DVD, ve kterém se ve stejném duchu tancovalo na další taneční hity své doby. Lidi prostě začalo bavit cvičení, když při tom bylo na co koukat. 

 

 

3) Robin Thicke – Blurred Lines

Pokud bychom měli vybrat nejkontroverznější videoklip za posledních pět let, byl by to bezpochyby Blurred Lines. Písnička tak kontroverzní, že se po úvodním šoku Youtube rozhodl písničku smazat ze svých stránek. Po nějaké době se necenzurovaný videoklip vrátil, ovšem již s age-ratingem. Písnička byla kritizována hlavně z důvodu přímého zobrazení nahoty, a textu, který podle některých kritiků podporuje v mužích myšlenku o svádění žen obecně definovanou jako “NE pokaždé neznamená NE“. Kritika byla tak velká, že se videoklip zakázal na většině anglických univerzit, kterých se takzvaný “date rape” týká nejvíce. A co se stane, když zakážete a kritizujete nějaký videoklip? Stane se rázem nejhranějším ve 25 zemích světa. Ve Spojených státech se dokonce jedná o nejhranější písničku roku 2013. Popravdě řečeno, písnička není nic moc. Vcelku pěkně to shrnuli lidé v komentářích slovy “tohle porno má docela dobrou hudbu“. Docela trefné. Sama režisérka videoklipu prohlásila, že jí při tvorbě tohoto klipu nešlo o nic jiného, než prodat písničku co největší mase lidí. Palec hore, zadařilo se na jedničku, paní Martelová.

 

 

2) AKB48 – Heavy Rotation

Západe, chceš se skutečně naučit, co je to fan service? Tak pohlédni na východ! Je to tak. Pokud chcete žít v zemi, kde i vy můžete rozhodovat o tom, jak se budou Vaši oblíbení interpreti chovat, země vycházejícího slunce je to pravé ořechové. Ovšem s příchutí sushi. AKB48 je nejúspěšnější dívčí skupina v Japonsku. A jelikož víme, jak zvrácená dokáže japonská mysl být, vůbec nás nepřekvapuje, že právě Heavy Rotation je jejich nejúspěšnějším videoklipem. Dobře, přiznáme tomu, že na rozdíl od čísla tři, Heavy Rotation byla velice úspěšná i z hudebního hlediska. Fanoušků popu je mnoho. Důkazem budiž 41 týdnů trvající okupování první příčky JOYSOUND chart, což je žebříček hry Karaoke Joysound (v Japonsku karaoke hodně frčí, pro přirovnání je to něco, co by v Česku mohl zastupovat žebříček písniček zpívaných ve sprše, nebo obecně kdekoliv, kde nás nikdo neslyší, akorát na takový výzkum se narozdíl od Joysoundu těžko sbírají data). Ehm (i Vy si zpíváte, jen to přiznejte). Takže Japonci si zvolili, která děvčata chtějí ve videoklipu vidět, a o zbytek té jednoduché zábavy se již postarala režisérka klipu Mika Ninagawa. Dívky, spoře oblečené do spodního prádla, lehké polibky na tvář, nenápadně lechtivé záběry pod sukně, nebo polštářové bitvy. To vše v tomto videu uvidíte. V explicitě erotiky to však není ani zdaleka tak za hranou, jako některé předešlé klipy. Proč jsme to tedy dali na druhou příčku? Protože KAWAII! Tento klip je přímo prošpikovaný erotickým obsahem, a přes všechno, co jsme již vyjmenovali výše, se tváří jako ta nejnevinější věc na světě. Souvisí to pravděpodobně s tím, že v Japonsku je dětinská roztomilost (v 99,9% případů čistá přetvářka) považovaná za přitažlivou. Odborně se tomu říká kawaii culture, kdyby jste chtěli rozšířit svoje obzory. Tento, z našeho pohledu trochu zvrácený, fakt vynesl Heavy Rotation až na druhou příčku lascivních videoklipů.

 

 

1) Benny Benassi – Satisfaction

Velké finále. Pokud by existoval nějaký videoklip, který by se pouštěl na feministických srazech, aby se účastnice řádně zahřály před debatou, byl by to tento. Co k tomu dodat? Druhá verze videoklipu pro tuto písničku nám přináší, jak je napsáno v popisu videa, předvedení těžkých pracovních nástrojů, a pozor, to vše včetně technických popisů nástrojů. Vlastně tak trochu oželíme to, že videoklip nemá s písničkou v podstatě nic společného. A díky malému množství použitého oblečení také rádi přehlédneme, že dívky nemajíce helmy zcela ignorují bezpečností předpisy pro práci s takovýmito nástroji. Takřka dokonale, skoro se nabízí říct “americkým způsobem”, jsou zde spojené dvě věci – tvrdá “chlapácká práce” a to, co na nás vykukuje v podstatě z každého sdělovacího prostředku moderní doby, tedy velmi účelně oblečené ženy. Tuto skladbu dokázaly tyto ženy prodat skutečně na výbornou. Díky tomu, že se asi mnoha mužům díky shlédnutí videoklipu zhmotnil dětský sen, který si dříve jen představoval, udělujeme první příčku. Jo, první pětiletka třetího tisíciletí byla zkrátka štědrá.

 

 

Bonus: LMFAO – Sexy and I Know It

Našli jsme jen velice málo videoklipů, kde by nějakou výraznou lascivitu projevil i muž, a když už jsme nějaký našli, byla zde ženská postava, která se chovala minimálně dvakrát lascivněji. Odhalené ženy táhnou. Ale nechceme, aby čtenářky něžného pohlaví přišly zkrátka, a proto přidáme jeden videoklip tak trochu mimo soutěž. Sexy and I Know It je malá náhrada za všechny ty ženské sny, které se ještě nestihly natočit. Nebojte, všechno bude, chce to jenom čas.

 

 

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Jakub Rusňák

Mám rád hudbu, filmy, ponocování a hodně moc čaje.