Magdalena se loučí

Jantarové dědictvírecenze knihy Jantarové dědictví

Je to tu, vracíme se do Königsbergu, kde jsme se v Čarodějnickém zlatu rozloučili s felčarkou Magdalenou a její dcerou Carlottou.

Nalézáme je v malém obchůdku, Magdalena už nechce nic slyšet o léčitelství, za to její dcera Carlotta chce jít v jejích stopách. Půjde si cílevědomě za svým snem, nebo se nechá svou matkou ovlivnit? A co Lina, která se vrací zpět do Königsbergu? Pokud jste četli první dva díly série s názvem Třicetiletá válka, jistě se těšíte na tento poslední třetí, v němž najdete odpovědi na všechny vaše otázky, kterých jistě není málo. Věřte tomu, že se dočkáte a dozvíte se vše důležité. Jantarové dědictví je sladkou třešničkou na dortu. Nechte se opět vtáhnout do děje. Publikace je vcelku obsáhlá, příběh se odehrává na krásných 504 stranách, je rozdělen do 3 dílů a každý má odlišný počet kapitol.

“Carlotta znovu zrudla, napadlo ji, jestli mladý apatykář náhodou neumí číst myšlenky. Se sténáním a bolestí staženou tváří se protáhl. Bílé povlečení zašustilo pod jeho pohyby. Volány lemovaný polštář zdobil to neohrabané tělo jako roztomilý věneček z květin. Carlotta při tom pohledu nedokázala potlačit úsměv. Schovala jantar pod živůtkem a uhladila jeho povrch. Měl pravdu, ve svém stavu by toho moc nedokázal.” (s. 113)

Na vydání posledního dílu série o felčarce Magdaleně jsem se moc těšila a netrpělivě ho očekávala. Když se mi nakonec dostal svazek do ruky, byla jsem nadšená, jak malé dítě pod vánočním stromečkem. Na první pohled mě nadchla již obálka knihy, která úžasně ladí k předcházejícím dvěma. Opět je na ní vyobrazena žena v překrásných šatech, která je k nám otočena zády a hledí směrem k řece a krásnému městu. Název románu plně koresponduje s jejím dějem, o čemž vás přesvědčí i anotace knihy. Již teď mohu podotknout, že jsem byla příběhem okouzlena.
Titul Jantarové dědictví vyšel v originálu (Bernsteinerbe) v roce 2012. U nás se o vydání zasloužil Knižní klub v roce 2017. Pokud toužíte po odhalení otázek, které zatím zůstaly opředeny pavučinou tajemství, můžete si tuto publikaci pořídit zde.

Heidi Rehnová je výborná německá spisovatelka, která se zabývá psaním čtivých historických románů. Na stránkách Chrudimky jste se již mohli seznámit s předchozími díly série, a to s Vojenskou felčarkou a Čarodějnickým zlatem. Jelikož jsou díla hodně kvalitní, pevně věřím v to, že touto sérií autorka se svou tvorbou nekončí.

Třetí díl série, která se odehrává v období třicetileté války, mě dostal do kolen. Děj se hned od první stránky začal velice slibně odvíjet. Líbilo se mi, že vyprávění bylo přímočaré, tedy aspoň do té doby, dokud nepřišla na scénu hospodyně Lina. S jejím příchodem na scénu se začalo vše trošku zacuchávat, najednou příběh neplynul jen z úhlu pohledu mladičké Carlotty, své k němu dodává právě i Lina. Tento postup mě u této jinak přímočaré série docela překvapil. Na druhou stranu je ale dobře, že autorka nezabředla do zajetých kolejí a stále se snaží svůj příběh posouvat k lepšímu. Ač je kniha dost obsáhlá a pohybuje se v ní vcelku velké množství postav, nemusíte se toho obávat. I když je to smutné, stejně jako období, ve kterém se děj knihy odehrává, většina postav odchází, nebo umírá.

Kromě kompozice se v tomto díle trošku mění i jeho směřování. Ač se i v tomto příběhu můžeme setkat s intrikami a zlobou, musím zmínit, že tentokrát vše přetéká city a emocemi. Láska tu hraje prim, zejména ve chvíli, kdy se Carlotta zamiluje do mladého medika Christopha Keplera. Zášť její matky vůči otci hocha je silná, otázkou je, jak moc tento fakt může ovlivnit vztah mezi matkou a dcerou a následně i mezi Carlottou a Christophem? Ano, přesně tento problém je jedním z témat, jež román monitoruje.

I když se jedná o beletristický počin, na pozadí můžete sledovat mnoho reálných historických událostí, jež ovlivňovaly život nejen v Königsbergu. Pro vývoj děje jsou důležitá i diplomatická jednání. Hlavní postavy jsou nuceny k nejrůznějším kompromisům a občas i úskokům. Jeden takový se podaří hned v první kapitole Carlottě. O jaký úskok jde? Začtěte se do tohoto kouzelného díla a zjistěte více. Rozhodně nebudete litovat.

Kniha tentokrát často odkazuje k předchozím dílům. Vše probíhá jen v náznacích a vysvětlivky jsou spíše sporé. Pokud jste zatím nečetli ani jeden příběh ze série, mohli byste mít trošku problém se orientovat, a to nejen v rámci postav, ale i v rámci celého vyprávění.

Dílo je sestavené pro knihy Heidi Rehnové vcelku obvyklým způsobem. Každá kapitola je jednolitá a přímočará, vždy vypráví příběh z úhlu pohledu jedné postavy. Jak jsem již naznačila výše, střídají se pohledy Carlotty a Liny. Obě prolínající se dějové linie tvoří celistvou mozaiku a občas se spolu pohledy obou postav střetají. Zároveň jsou obě linky odvyprávěny v objektivní er-formě, která je doprovázena častými dialogy. Ty krásně dodávají dílu spád. Mohu vám tedy garantovat, že se vám bude krásně číst.

Chronologický rámec, ač působí vcelku komplikovaně, je jednoduchý. To že jsou použity dvě linky vyprávění automaticky totiž neznamená, že se paralelně prolínají. Obavy z komplikací tedy můžete odhodit stranou. Při četbě se totiž setkáte pouze s chronologií a retrospektivními vzpomínkami, které bych spíše pojala jako drobné odkazy k předchozím dílům série.

Moje subjektivní hodnocení knihy je pozitivní. Jelikož jsem přečetla celou sérii, neměla jsem s interpretací žádné problémy. Autorka se s hlavními postavami rozloučila ve velkém, řekla bych, že se ve své tvorbě posunula zase o kus dál. Pomyslnou třešničkou na dortu je doslov, který udělal historickou tečku za celou sérií. I přesto, že jsem byla z děje nadšená, je na místě i kritika. Tentokrát jsem nebyla moc spokojená s jazykovým zpracováním. Často jsem se setkávala s přepisy v textu a gramatickými chybami. Ač mě jazyková stránka trochu zklamala, musím říci, že grafické zpracování moje rozčarování aspoň trošku zmírnilo. Velká patková písmena se velice dobře čtou a nebolí z nich oči. Román hodnotím vcelku vysoko, zasloužil si ode mě krásných 95 %, série jako celek si pak vysloužila nádherných 100 %. Doporučila bych ji zejména těm, kteří mají rádi historické romány z lékařského prostředí.


 

  
Název knihy     Jantarové dědictví
AutorHeidi Rehn
ŽánrRomány, Historie
    
Nakladatelství      Knižní klub
Rok vydání2017
Počet stran504
ISBN978-80-242-5771-6
  
Nákup knihywww.knihyklub.cz
 Nákup e-knihy www.ereading.cz
   
Databáze knihwww.databazeknih.cz
  


Knižní klubKnižní klub – na českém trhu již tradiční značka je také nejstarší nakladatelskou značku EMG. Nabízí především českou literaturu, detektivky, krimi, thrillery, militarie, historické romány a dětskou literaturu. Ke kmenovým autorům KK patří např. Agatha Christie, Dick Francis, Frederick Forsyth, Ken Follett, Robin Cook či Philipp Vandenberg. V edici Záhady vychází např. Erich von Däniken.

 

 Autorčin blog

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Ivana Pásková

Mou láskou jsou knihy, ty mě nikdy nezklamou. Čím víc jich přečtu, tím více životů a dobrodružství prožiju. (www.iwikovaknihovna.cz)