Neděle, 24.9.2023
KnihyKultura

Chladné stopy

„Konečně jsme jednou byli taky jako úplná rodina, i když s tátou, který nestál za nic, ale takových bylo plno. Nikdo nemá úplně všechno. Dobrá máma, ta dělá rodinu rodinou.“

Chladné stopy. Nová detektivka, nová série. S novými vyšetřovateli. Kdo by nebyl zvědavý? Já tedy byla, už jen kvůli anotace, která mne zaujala, takže jsem se pustila do čtení. Není to kniha, ze které si sednete na zadek, ale na druhou stranu budete po dočtení spokojeni, že jste se do ní pustili.

Dunlore. Dům na samotě, kde je objeveno místo brutální vraždy. 3 mladí lidé jsou první, jeden ve velmi kritickém stavu v nemocnici a jedna dívka, která celá od krve vběhne na policejní stanici a tvrdí, že za všechno může ona. Že je vrah.
Za domem na stromě visí pět panenek a na zdi v domě je nápis, který donutí vyšetřovatele Dannyho a doktorku Rose se podívat více do minulosti, musí se ocitnout v Belfastu v době, kdy městem cloumaly krvavé nepokoje.
Objeví se jim na stole dva případy, které spolu musí souviset. Nebo nemusí? Jak to všechno je? To se dozvíte v příběhu, který stojí za to.

Chladné stopy - recenze knihy„Když se Danny ráno vzbudil, vzpomněl si na oblíbené rčení svého otce: Když něco tvrdí, že je kachna, a chodí to jako kachna, pak to nejspíš bude kachna.“

Nejdříve něco k hlavním postavám. Jsou dvě. Danny a Rose. Troufám si tvrdit, že nebude čtenář, který by si tuto dvojici neoblíbil, nebo to napíšu jinak – kterému by se protivila. Nejsou to žádní superman a superwoman, ale dva obyčejní lidé, se svými vlastními problémy a duchy z minulosti, ale nenechají se tím užírat a dělají vše pro to, aby jiným lidem pomohli. Nevyčnívají, ale o to více se dokážou zakousnout do případu jako „normální“ lidé.
Prostředí. Tím, kde se příběh odehrává, ať už v přítomnosti nebo minulosti, budete mít představu, co se mohlo dít v Belfastu ve spojení s IRA. Politika, zahlazování stop, mizení či vraždy. Ale na druhou stranu, autorka se v tom příliš nepitvala a použila jen to, co bylo opravdu důležité pro vyprávění, takže za mě spokojenost.

No a teď už k samotnému příběhu. Chladné stopy jsou příjemným čtením. Jak jsem psala výše, není to detektivka, která bude všechny ostatní, co jsou na trhu, převyšovat, není to nic, z čeho si sednete na zadek, nic objevného neočekávejte. Ale také to není špatné. Čtení ubíhalo, příběh byl zajímavý, hlavní postavy se mi líbily, a ač je takovýchto detektivních knih kolem plno, tak se na sebe zlobit určitě nebudete, když si knihu vezmete na dovolenou nebo na dlouhé letní večery ke sklence vína či piva. 

Hvězdné hodnocení: 80 %

 

Název knihy Chladné stopy
AutorSharon Dempsey
ŽánrDetektivky, thrillery a horory
  
Nakladatelství Domino
Rok vydání2022
Počet stran344
ISBN9788074985607
  
Nákup knihy www.dominoknihy.cz
Nákup e-knihy www.palmknihy.cz
Databáze knih www.databazeknih.cz

 

Domino

Nakladatelství DOMINO vzniklo v roce 1997, což byla pro založení nakladatelství krajně nevhodná doba. Už vyhasl boom z počátku devadesátých let, kdy čtenáři nakupovali z čiré radosti, že si můžou pořídit dobrou knihu i jindy než ve čtvrtek, aniž předtím museli vystát dlouhou frontu.

I když to tenkrát mnozí považovali za nerozumný čin, navzdory všem (jistě dobře míněným) varováním jsme DOMINO založili. Věřili jsme totiž, že dobré knihy si cestu ke čtenáři vždy najdou. Anebo spíše naopak – že čtenáři neztratí zájem o dobré knihy. A právě takové jsme měli v úmyslu vydávat.

Mnohé se od té doby změnilo, základ však zůstává stejný: ve všech edicích se našim čtenářům snažíme nabídnout pouze takové knihy, které stojí za to číst.

Nakladatelství Domino je od roku 2019 součástí Albatros Media a. s., největší nakladatelské skupiny v ČR.

www.dominoknihy.czPalmknihy

Palmknihy jsou online knihkupectví plné e-knih, audioknih a nově také klasických tištěných knih. Jako největší obchod s e-knihami s nejdelší tradicí v Česku jsou odborníky na digitální čtení, rádi pomáhají těm, kdo se čtečkou začínají a na e-knihy lákají všechny bez ohledu na věk nebo oblíbený žánr. V přehledném a intuitivním e-shopu můžete v okamžiku vybrat, nakoupit, stahovat a číst. Nabídka tištěných knih je pak 100% skladem a objednávky jsou odesílány do 24 hodin. Na Palmknihách najdete lákavé slevy, e-knižní předprodeje, díky kterým se do žhavých novinek můžete pustit s předstihem, knižní tipy a dokonce i řadu e-knih zdarma.

www.palmknihy.cz

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Darina Krejčí

Jsem vášnivá knihomolka a máma na plný úvazek. (osobní blog)