Chlapec, který následoval svého otce do Osvětimi

recenze knihy
Chlapec, který následoval svého otce do Osvětimi

„Jakmile skončilo střílení, nastartovaly plynové dodávky. Dojely k borovému háji a zaparkovaly hned vedle jámy plné mrtvol. Řidiči nebo jejich pomocníci propojili trubicí výfuk s vnitřkem dodávky vyloženým ocelí. Pak nastartovali motor. Lidé uvnitř začali okamžitě panikařit; dodávky se pod náporem jejich boje houpaly a třásly v tlumičích a ozývaly se tlumené výkřiky a bouchání na bočnice. Hluk během asi patnácti minut postupně slábl, dokud zase dodávky nestále úplně nehybně.“

Už při prvních slovech pocítíte jakési mrazení na celém těle. Autor nejdříve obhajuje svou práci. Vypíše všechny fakta, na kterých celý příběh postavil, aby si čtenář uvědomil, že každá věc, o které se dočte, je, bohužel, pravdivá.
Chlapec, který následoval svého otce do Osvětimi je silný, ale také napínavý příběh, ve kterém dojde i k nějakému tomu zázraku, protože se v té době opravdu nestávalo často, aby otec a syn přežili všechny koncentrační tábory a společně se dožili i osvobození.

Chlapec, který následoval svého otce do OsvětimiTakto žánrově zaměřených knih je poslední dobou jako hub po dešti, takže se v recenzi často objevují slova, která už někdy někdo napsal – třeba i já.
Nejde se neopakovat, protože tyto příběhy, založeny na skutečných lidských osudech, jsou emočně vypjaté, neskutečně silné, dojímavé, ale také spoustu čtenářů naštvou, protože chování Hitlerových „pohunků“ prostě nebylo košér ani co by se za nehet vešlo.

Aby tento příběh vznikl, použil autor deník, který se dochoval a samozřejmě svědectví přeživších. Je s podivem, že po tak dlouhé době, po tolika útrapách, které si museli zajatci vytrpět, zůstal deník v takovém stavu, aby se podle něj mohlo vytvořit toto dílo.
Hlavní hrdinové, a doslova – HRDINOVÉ – jsou otec a syn – Gustav a Fritz Kleimannovi. Nejen, že se čtenáři dozví, jaký byl jejich život před zajetím, v průběhu – kdy obývali nejeden koncentrační tábor, ale také po. Ono to k těmto příběhům patří, když to má mít jakýsi „šťastný“ konec, musí to být se vším všudy.

„Pak přišla selekce. Každého nad padesát, chromého či nemocného, děti a jejich matky, těhotné ženy, ty všechny poslali na jednu stranu. Zdravé muže a ženy mezi šestnácti a padesáti lety – asi čtvrtinu z celé skupiny – poslali na druhou.
V průběhu dne přijely z Maďarska další dva vlaky. Další dvě selekce, tisíce duší rozřazených doleva nebo doprava. Ty, které určili na práci, označili jako „tranzitní Židy“ a poslali do jednoho oddělení rozlehlého tábora. Ostatní nahnali dál do nízkých budov mezi stromy na konci železničních kolejí, odkud se z komínů dnem i nocí linul smradlavý dým.“

Chlapec, který následoval svého otce do Osvětimi je celá psána formou vyprávění, takže je velmi čtivá, a i přes vyšší počet stránek to můžou někteří – otrlí (nepotřebující oddech) přečíst na jeden zátah. Jediné, co mi vadilo, tak byl případ poznámek pod čarou – u různých situací, slov a podobně byly čísla a díky tomu, že jsem četla eknihu, neuměla jsem je najít, přečíst si informace, které mi „navíc“ k danému tématu chtěl autor sdělit. Bylo to nepřehledné a mi to bohužel trochu kazilo jinak obrovské nadšení z celé knihy.
Věřím, že kdybych četla klasickou knihu, mohla si listovat, jak se mi zachce, více bych se do toho ponořila a nic podobného by mi nevadilo.

Ale i přes tento drobný zádrhel, který ovšem nijak neubírá na čtivosti příběhu, musím tuto knihu doporučit všem. Nejen, že obsahuje události, na které se nesmí zapomenout a naopak se musí neustále připomínat, ale také je zde nádherně popsáno rodičovské pouto –  v podobě otce a syna a autor navíc dokáže čtenáře zaujmout hned od prvních stránek. Jeho smysl pro vyprávění a stylistiku a vůbec všechno okolo je skvělý.
Takže pokud vyhledáváte tento žánr, tohle vám nesmí uniknout.

Hodnocení: 90 %

 

Název knihy Chlapec, který následoval
svého otce do Osvětimi
AutorJeremy Dronfield
ŽánrVálečný román
  
Nakladatelství Jota
Rok vydání2019
Počet stran408
ISBN978-80-7565-504-2
  
Nákup knihy www.jota.cz
Nákup e-knihy www.palmknihy.cz
Databáze knih www.databazeknih.cz

 

Jota


Nakladatelství JOTA si vydobylo za dobu své existence na českém trhu pevnou a stabilní pozici. Ročně vydává kolem osmdesáti novinkových titulů a desítky dotisků úspěšných knih. Jota vydává knihy v několika edičních řadách. Jednoznačně nejpestřejší výběr najdete mezi kvalitní beletrií a cenami ověnčené překlady z angličtiny, francouzštiny, ruštiny, němčiny či španělštiny. Výjimečné tituly najdete také v edici Populárně naučná literatura. Zcela unikátní pozici má Nakladatelství JOTA na poli cestopisné literatury.

Mezi bestsellery nakladatelství patří dětské knihy ze série o Doktoru Proktorovi od slavného norského spisovatele Joa Nesbøho, manuál k „jinému“ rodičovství Líný rodič, televizní Simpsonovi, kultovní série Mládí v hajzlu, světově nejslavnější kuchařka Umění francouzské kuchyně, legendy cestopisné literatury Miloslav Stingl, Hanzelka a Zikmund nebo turistické průvodce prestižní řady Rough Guides.

www.jota.czPalmknihy

PalmKnihy jsou největším a nejstarším obchodem s elektronickými knihami v České republice. Téměř dvanáct tisíc titulů od více než šest seti nakladatelství doplňuje také široká nabídka audioknih. Přehledný a intuitivní eshop umožňuje okamžitý a jednoduchý nákup e-knih, které můžete začít číst ještě dnes. Dostupnost všech formátů e-knih zajišťuje podporu všem zařízením, od čteček až po počítače nebo mobily. Na Palmknihách navíc najdete i stovky titulů zcela zdarma. Široký záběr slevových akcí učiní každou e-knihu dostupnou, díky předprodejům pak první stránky novinek ochutnáte mnohem dřív, než se kniha objeví na pultech.

www.palmknihy.cz

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Darina Krejčí

Jsem vášnivá knihomolka a máma na plný úvazek. (osobní blog)