Neděle, 1.10.2023
KnihyKultura

Chlapec v pruhovaném pyžamu

recenze audioknihy Chlapec v pruhovaném pyžamu

Kdyby člověk neznal fakta z historie, byla by to krásná knížka pro děti. Je to však knížka nejen pro děti a občas vám při jejím poslechu přeběhne mráz po zádech.

Velmi zdařilý překlad do češtiny připomíná Poláčkovo psaní v knize „Bylo nás pět“.

Vydavatelství OneHotBook se rozhodlo vydat knihu irského spisovatele Johna Boyne a jako interpreta povolalo Michala Zelenku (divadelního a televizního herce) a byla to skvělá volba. Michal Zelenka někdy s naivitou, někdy s údivem a někdy i s rozhořčením v hlase vypráví velmi uvěřitelně příběh z období 2. světové války očima malého chlapce, Bruna.

Bruno je devítiletý kluk, který žije spolu s rodiči a starší sestrou v Berlíně. Mají velký dům, služebnou, spoustu přátel, jsou šťastní. Jednou k nim domů dorazí na večeři „Fíra“ a pověří Brunova tatínka „komandanta“ (Bruno vlastně přesně neví, jaké povolání tatínek vykonává) důležitým úkolem. Rodina se kvůli tomu musí stěhovat do dalekého „Oušicu“. Čeká je tam osamocený dům, pár vojáků a v dálce dlouhý plot, za kterým žijí podivní lidé, kteří nosí i ve dne pruhované pyžamo.

Bruno se v domě cítí osamocen. Jednou se vydá na procházku po okolí a daleko od domu uvidí za plotem sedět stejně starého chlapce – Šmoela. Šmoel se narodil ve stejný den, jako Bruno, je jen mnohem hubenější, má šedou kůži a nosí to podivné pruhované pyžamo a nemá boty. Bruno se s ním dá do řeči a naváže s ním opravdové klučičí přátelství. Každý den se potkávají na stejném místě, sedí proti sobě, každý na jiné straně plotu a vypráví si.

Bruna moc zajímá, jak se žije lidem v pyžamu. A když se jednoho dne Šmuelovi ztratí otec, Bruno mu slíbí, že mu tatínka pomůže najít. Šmuel sežene Brunovi pruhované pyžamo, Bruno se do něj převlékne, podleze plot a…

Obal knihy připomíná pruhovanou látku z pyžama. Je přes něj namalovaný ostnatý drát a tak se posluchači klidně může zdát, jakoby koukal na obal přes plot. Samotný motiv na obalu není ani zlověstný, ani matoucí, ale kdo zná historii a nebo si ji dokonce ještě pamatuje, ví…

Válka je svině. A je třeba si to připomínat. Tuhle audioknihu si fakt poslechněte.

 

Chlapec v pruhovaném pyžamu

 

John Boyne (*1971)

Irský spisovatel vystudoval anglickou literaturu v Dublinu a tvůrčí psaní na University of East Anglia v Norwichi, kde také získal prestižní cenu Curtis Brown Award. Je autorem jedenácti románů pro dospělé a šesti knih pro děti a mládež, česky vyšly např. tituly V tomto domě straší (Plus, 2016), Kromobyčejná pouť Barnabyho Brocketa (Slovart, 2017) nebo Chlapec na vrcholu hory (Slovart, 2017). Nejznámější z jeho děl je mezinárodní bestseller Chlapec v pruhovaném pyžamu (2006), který se v roce 2008 dočkal i filmového zpracování. Jeho knihy byly dosud přeloženy do více než 50 jazyků.

 

Účinkující:

Michal Zelenka (* 1975)

Po absolvování DAMU vedly jeho kroky nejprve do Jihočeského divadla v Českých Budějovicích a o dva roky později získal angažmá v Činoherním klubu v Praze. Zde hrál v několika úspěšných inscenacích (např. Podivné odpoledne Dr. Zvonka Burkeho či Jak se baví pan Sloan) a vedle toho hostoval v divadle Viola a v Městských divadlech pražských. Pracoval také jako konzultant ve školicí firmě a lektor prezentačních dovedností. Televizní diváci ho mohou znát ze seriálů UliceVyprávěj, Doktor Martin, Život je ples nebo Rapl a objevil se například ve filmech Lidice či Restart.

 

 

Název audioknihy Chlapec v pruhovaném pyžamu
AutorJohn Boyne
InterpretiMichal Zelenka
  
Vydavatelství OneHotBook
Délka5 hodin 17 minut
EAN8594169482392
  
Nákup audioknihy www.audiolibrix.com

 

 

OneHotBook

Vydavatelství OneHotBook vydává audioknihy současných světových a českých autorů i moderní literární klasiku a osobitou tvorbu pro děti s kompletní profesionální produkcí zahrnující dramaturgii, režii, hudbu, postprodukci a design. Audiokniha v jejich podání není pouhým převyprávěním knihy, ale interpretačním uměním vzniklým za spolupráce režisérů s pečlivě vybranými herci; zvukovou adaptací, jejíž náladu podkreslují atmosférické zvuky i ruchy a původní skladby vytvořené na míru daného díla.

Mezi autory OneHotBook patří například Kateřina Tučková, Tereza Boučková, Jaroslav Rudiš, Jiří Šulc, Jiří Hájíček, Vilma Kadlečková, Petra Soukupová, Evžen Boček, Stieg Larsson, Jo Nesbø, Jussi Adler-Olsen, Peter May, Henning Mankell, Lars Kepler, David Mitchell, Haruki Murakami, Gillian Flynn, Lyndsay Faye, Tom Robbins a další.

www.onehotbook.cz

 

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.