Neděle, 28.5.2023

Chrudimka.cz

Portál CHRUDIMKA.CZ přináší denně svým čtenářům čerstvé zprávy z kultury, sportu a volného času. Svým obsahem je zaměřen převážně na mladou generaci.

Chrast a okolí: Vodárenská rozhledna

Stará vodárenská věž v Chrasti u Chrudimi stojí již přes 350 let, avšak jako rozhledna byla zprovozněna až v roce 2012. Od té doby je otevřena pro veřejnost takřka od svítání do soumraku.

Vodárenská rozhledna ChrastPrvní zmínky o rozhledně sahají do roku 1662, kdy královehradecký biskup Matouš Ferdinand z Bilenberga nechal routmistra Martina Hirounda z Bělé pod Bezdězem věž postavit. V roce 1746 byla opravena biskupem Janem Josefem Vratislavem z Mitrovic. Od té doby fungovala v různých obměnách až do roku 1978, kdy se propadly dřevěné schody a věž byla uzavřena.

Původním záměrem bylo dodávání vody do zámku a kašny, která se nachází na nádvoří zámku. Věž je krásnou přírodní dominantou v městské části – Chrašicích, nedaleko Chrašického rybníka a je ukázkou historické vodárenské techniky a umu našich předků.

Rozhledna, jejíž základy jsou velké 4,5 x 4,5 metru má tvar komolého jehlanu a je zastřešena stanovou šindelovou střechou s čtyřmi malými okénky, která umožňují výhled na přilehlé okolí. Vysoká je 27 metrů a výhledem se budete moci pokochat, když vylezete až nahoru po dřevěných schodech.

Cestou nahoru se můžete zastavit u osmi informačních panelů, jež vás seznámí s historií věže a vodárenstvím v okolí. Naleznete zde i dobové fotografie, výkresy a popis činností a technických zařízení. Na samém vrcholu výpravy spatříte výhled na Chrašice a pás Železných hor.

Rozhledna je také součástí Naučné stezky Chrastecka, která vás provede po okolí.

 

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.