Středa, 22.3.2023

Chrudimka.cz

Portál CHRUDIMKA.CZ přináší denně svým čtenářům čerstvé zprávy z kultury, sportu a volného času. Svým obsahem je zaměřen převážně na mladou generaci.

Leporelo pro zvídavé děti

„Pod lískovým keřem leží v trávě barevný kobereček listí. Mezi listy se přikutálela i malá kulička. Kdepak kulička! Je to oříšek. Lískový oříšek. I on se skutálel z lískového keře. Malý oříšek není ovšem ledajaký oříšek. Má v sobě dírku.“

Leporelo Kuk do oříšku pro malé zvídavé holky a kluky napsala a namalovala Andrea Popprová. Autorčiny ilustrace možná znáte z dětských časopisů, či jiných knih určených malým čtenářům. Pojďte se spolu s vašimi dětmi, či vnoučaty podívat, kdo se skrývá v oříšku.

Kuk do oříšku - recenze leporelaKniha má za cíl probudit dětskou zvídavost a chuť objevovat a zkoumat nové věci, které pro nás dospěláky jsou již tak nějak všední a známé. Určitě pro vás nebude překvapením, že v oříšku na děti čeká nenasytný červík. Jmenuje se Míla, a vy spolu s autorkou můžete popustit uzdu fantazii a nakouknout do červíkova domečku. Copak takový červík jí? A co ukrývá jeho domeček v oříšku? Kdo mu přečte pohádku před spaním? A co se stane s červíkem, až se probudí?

„Pomoz Mílovi najít ve skříni oblečení, které by si rád oblékl. Ukaž je na obrázku.

Proč si chce červík obléci tolik triček, svetrů, kalhot a punčocháčů? To zjistíš snadno. Stačí zase udělat KUK! na další stránku skrz dírku v klobouku.“

Děti mohou knihu zkoumat nejen očima, ale díky dírce v oříšku, která vede skrz celé leporelo, i hmatem. A když jim ke kresbám přečtete doprovodné autorčiny texty, zapojí i další smysly. V knize děti dostávají za úkol vyhledat jednoduché věci na celostránkových kresbách. Je to zkrátka taková malá „interaktivní“ knížka určená těm nejmenším dětem zhruba od dvou let, ale věřím, že díky roztomilým a přátelským ilustracím zaujme ještě i mladší sourozence. A naopak budoucí druháci mohou svým mladším sourozencům přečíst texty místo vás.

Tříletému synovi se knížka velmi líbila. Dírku v oříšku měl jako průzor a nakukoval na nás. Dokázal spolupracovat a vyhledával vše, co dostal od autorky za úkol najít. Také si procvičil základní barvy, a pak tiše jako myška přemítl stránku a nechal červíka Mílu spát.

„Ještě zmáčkni vypínač lampičky, aby zhasla. Polož si ouško na Mílu. Slyšíš jeho tichounké pochrupování? Copak asi bylo dál?“

Kniha je poučná, ukazuje dětem červíkův koloběh života. Vše podané formou, která odpovídá věkové kategorii, pro níž je leporelo určeno. Knížka bude jistě pěkným dárkem, jenž rozvíjí nejen mluvení, ale také dětskou fantazii.

Kuk do oříšku - recenze leporela

Název knihy Kuk do oříšku
AutorAndrea Popprová
ŽánrLiteratura česká, Pohádky, Pro nejmenší
  
Nakladatelství PIKOLA
Rok vydání2022
Počet stran12
ISBN978-80-242-7670-0
  
Nákup knihy www.knizniklub.cz
Databáze knih www.databazeknih.cz

 

PIKOLA

Nakladatelství dětské literatury PIKOLA vzniklo v roce 2017. Knihy pro děti však vydáváme v nakladatelství EUROMEDIA GROUP, a.s. již od roku 1992. Malým čtenářům přinášíme to nejlepší od českých autorů a ilustrátorů – Ferdu Mravence, Krtečka, Alenčinu i Martínkovu čítanku a další. Jsme výhradním českým vydavatelem světoznámého autora Roalda Dahla, ale vybíráme i další zajímavou beletrii a encyklopedie ze zahraničí.

www.knihyzpikoly.cz

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Pavla Velehradská

Matka, dcera, manželka a vášnivá knihomolka, která zbožňuje svět knih. (osobní blog)