Úterý, 6.6.2023

Chrudimka.cz

Portál CHRUDIMKA.CZ přináší denně svým čtenářům čerstvé zprávy z kultury, sportu a volného času. Svým obsahem je zaměřen převážně na mladou generaci.

Chrudim plná zážitků – program

Chrudim plná zážitků, foto: (c) 2009 Jaromír Zajíček www.FotoZajda.czO víkendu 14. – 16. srpna 2009 propukne v Chrudimi akce s názvem Chrudim plná zážitků.

Více na www.zazitky.chrudimka.cz 

 

 

 

 

  

 

Pátek 14. srpna

Chrudim – centrum města

13:00 – Muzeum loutkářských kultur (do 20 hodin)

14.00 – Dostavení závodních aut Rallye Železné hory

15:00 – Otevření paintballové střelnice a skákacího hradu (do 20 hodin)

16:00 – Představení posádek a vozů

16:00 – Zpřístupnění věže kostela Nanebevzetí Panny Marie (do 19 hodin)

18:00 – Vzlet horkovzdušných balonů

 

Sobota 15. srpna

Okolí Janderova a Píšťov

6:00 – Ranní vzlet horkovzdušných balonů

8:00 – Průběžný start Rallye ze servisní zóny

 

Chrudim plná zážitkůOkolí Chrudimi, Heřmanova Městce, Nasavrk

8:00 – 16:00 Závod rallye (dodržujte bezpečnostní opatření a sledujte závod pouze z diváckých míst!)

 

Chrudim – centrum města, nádraží, sportoviště

9:00  Muzeum loutkářských kultur (do 12 hodin)

9:15   Chrudimský atom (stadion AFK, koupaliště)

10:42 Odjezd historického vláčku do Slatiňan (z vlakového nádraží)

11:36 Odjezd historického vláčku do Rosic nad Labem (z vlakového nádraží)

 

Chrudim – centrum města

13:00  Muzeum loutkářských kultur (do 20 hodin)

16:00  Příjezd vozidel po závodu na náměstí

16:00  Zpřístupnění věže kostela Nanebevzetí Panny Marie (do 20 hodin)

16:00  Otevření paintballové střelnice a skákacího hradu (do 20 hodin)

18:00  Vzlet horkovzdušných balonů

19:00  Varhanní koncert (kostel Nanebevzetí Panny Marie)

20:00  Vyhlášení výsledků Rallye Železné hory

21:00 – Koncert KYX ORCHESTRA

22:00 – Noční svícení horkovzdušných balonů

22:00 – Koncert skupiny Artefakt

 

Neděle 16. srpna

Janderov

6:00 – Ranní vzlet horkovzdušných balonů

 

 

Informační centrum Chrudim

Otevírací doba: pátek 14.srpna od 8.00 až 19.00 hodin, sobota 15. srpna  8.00 až 19.00 hodin, neděle 10.00 až 15.00 hodin

 

Změna programu zejména s ohledem na počasí u vzletů balonů je vyhrazena.

Vstupné na rallye, horkovzdušné balony, věž kostela a koncerty jsou zdarma

Regionální muzeum v Chrudimi –  vstupné: 30 Kč, zlevněné – 20 Kč, děti do 6 let zdarma

Muzeum loutkářských kultur – vstupné: 20 Kč, zlevněné a děti od 7 do 15 let – 10 Kč, děti do 6 let zdarma

 

8. Rallye Železné hory

 

Chrudim – v oblasti Železných hor  začíná v pátek 14. srpna 2009 čtvrtý podnik seriálu Rallye Cup s názvem 8. Rallye Železné hory. “Tato soutěž volně navazuje na tradici Rallye Pardubice. V posledních letech je centrem této východočeské soutěže město Chrudim. Na chrudimském Resselově náměstí se v pátek od 16 hodin odehraje povinné slavnostní představení posádek. Po něm posádky zamíří do servisu v městské části Píšťovy a uloží své krasavce k nočnímu spánku. Samotné rychlostní zkoušky jsou totiž naplánovány na sobotu,” přibližuje pořadatel Marek Šimík.

 

Oproti loňskému podniku se letos podařilo všechny čtyři rychlostní zkoušky zkrášlit velmi kvalitními technickými úseky. Soutěž dosáhne téměř 67 kilometrů měřených úseků při šesti rychlostních zkouškách.

 

V současnosti můžeme najít v seznamu přihlášených několik zajímavých údajů. Nově dorazily dvě přihlášky. Přihláška Karla Trojana s navigátorem Danem Vodičkou a s tradičním nářadím Lancer Evo IX a Petra Šimurdy, který se alespoň na jednu soutěž vrátí za volant Škody 130LA. Navigovat jej bude jeho stálý parťák – Milan Dlouhý. “Karel Jirátko konzultoval po telefonu trať s místním stavitelem jeho Abarthu. Zaznělo přirovnání k tratím Barumky, což je pro trénink nejvýše vhodné. Josef Michl snad zvládne “finské” Porsche 911 připravit do podoby vhodné ke startu a rád by se objevil,” komentuje dva historické skvosty na prahu startu 8. Rallye Železné hory Marek Šimík. Mezi předjezdci zaujme Lubomír Vokál s Mitsubishi Lancer Evo IX. Kromě tříd A4 a H4 se v Chrudimi ukáží všichni vedoucí piloti tříd v rámci poháru Rallye Cup, nechybí ani další stálí účastníci tohoto ambiciózního poháru. Absentuje vedoucí muž soudobých aut (i A4) Jan Melša, kterého ovšem ze hry vyřadily zdravotní problémy.

 

“Naším cílem je povýšit úroveň soutěže minimálně o stupínek výše, soustředit pozornost na činnosti, které nás v minulosti potrápily. A chceme hlavně zajistit takové podmínky, aby celé startovní pole mohlo absolvovat překrásné nové úseky plynule až do cíle. Právě trať delší rychlostní zkoušky přinese svou rozmanitostí nezapomenutelné zážitky,” říká o připravené 8. Rallye Železné hory ředitel soutěže Marek Šimík. Další informace, včetně mapek diváckých míst, naleznete na www.rallyepardubice.cz  či si je můžete pořídit při pátečním představování posádek na náměstí.

 

 

Nad Chrudimí se budou vznášet balóny

 

Chrudim – Občanské sdružení Altus ve spolupráci s chrudimským aeroklubem, balonovým zámkem Radešín a firmou Kubíček  připravila pro návštěvníky akce Chrudim plná zážitků vzlety  horkovzdušných balónů.

 

“Na první vzlet se mohou diváci přijít podívat v pátek 14. srpna, kdy z Resselova náměstí odstartují některé posádky balónů. V sobotu budou připraveny dva vzlety a noční svícení. Ranní vzlet odstartuje v šest hodin z okolí Janderova,” přibližuje předseda správní rady Občanského sdružení Altus Martin Benák.  Odpolední program na náměstí bude taktéž  od 18 hodin patřit vzletům a jako ukončení celého dne bude od 22 hodin noční svícení. Všechny vzlety jsou ovšem závislé na počasí.

 

 

Zastřílejte si z paintballovky

V pátek a v sobotu bude za kostelem otevřena improvizovaná paintballová střelnice, kde si můžete za pár korun vyzkoušet tento adrenalinový sport. O vysvětlení principu tohoto sportu a seznámení se zbraněmi se postará Paintball Pardubice.

 

 

V sobotu historickým vláčkem na výlet

 

Slatiňany/Chrudim – Pardubický spolek historie železniční dopravy pořádá oslavu 60. výročí od vyrobení motoráčku M131.1133. Akce proběhne v sobotu 15. srpna. Centrem oslav je Museum na nádraží Rosice n.L. Kromě jízd mezi Pardubice a Rosicemi motoráček pojede také přes Chrudim do Slatiňan a zpět. “Do Slatiňan se můžete vydat 10.42 a 18.11 hodin, do Rosic nad Labem na samotnou akci v 11.36 hodin,” přiblížil jednatel spolu Oldřich Čížek. Dále je připraven ještě drobný doprovodný program. V Museu bude probíhat malá výstava fotografií z historie motoráčku, nebude chybět ani provoz zahradní železnice LGB (za deště nelze provozovat). Ve Slatiňanech po příjezdu vlaku bude otevřena tamní expozice, kam vás pozve a  dovede obsluha vlaku na krátkou prohlídku. Kromě toho byla vydána nová pohlednice a ještě něco navíc.

 

 

Chrudimský atom

 

V sobotu 15. srpna se na stadionu AFK Chrudim uskuteční druhý ročník netradičního víceboje Chrudimský atom. Víceboj je složený z šesti disciplín – běhu na 100m, dálky z místa, hodu granátem, běhu  na 3000m, jízdy na kole (po silnici, hlíně a štěrku kolem stadionu)  cca 6km a plavání na 200m.  Prezentace v 9.15 hod na stadionu AFK Chrudim. Startovné: 0 Kč, nutno pouze zaplatit vstup na plovárnu. Pokud byste nechtěli soutěžit, můžete jen fandit.

 

 

 

 

Sobota bude i ve znamení hudby

 

Varhanní koncert

Salvátor – Chrudim, o.s. a chrudimské arciděkanství pořádají  Slavnostní duchovní koncert u příležitosti druhé chrudimské pouti “Nanebevzetí Panny Marie”. Chrudimské varhany rozezní varhanní virtuoska Kateřina  Jirešová,jako host se představí flétnista  Vojtěch Línek. Koncert proběhne v kostele Nanebevzetí Panny Marie v Chrudimi v sobotu 15. srpna  v 19.00  hodin. Vstup volný.

 

Kyx Orchestra

 

Chrudimský soubor vystoupí v sobotu ve 21.00 hodin  na Resselově náměstí. “KYX ORCHESTRA je parta krásných mladých lidí z Chrudimi a blízkého okolí, kteří hrají jazzrockové, latinskoamerické, swingové a funky skladby v moderních aranžích pro obsazení big-band. Kapela vznikla na jaře roku 2004 v rámci neziskové organizace Hudební spolek Chrudim. Orchestr řídí pan Roman Fišer,” přibližuje ředitel Chrudimské besedy Jiří Kadeřávek.

 

ARTEFAKT

Třetím hudebním sobotním vystoupením je i chrudimské noneto hrající swing a jazz, které vystoupí od 22 hodin při nočním svícení balonů. V repertoáru mají skladby vlastní i převzaté. Jejich radost z hraní se jistě přenese i na vás.

 

 

Na internetu jako na dlani

 

Chrudim – Resselovo náměstí je pokryto bezplatným přístupem k internetu pomocí WiFi a  pro ty, co nemají notebook či mobilní telefon je k dispozici i internetový kiosek v dolní části náměstí. Informace pro turisty naleznete na portálu www.navstevik.cz, Rallye Železné hory (www.rallyepardubice.cz), Muzeum loutkářských kultur (www.puppets.cz), Regionální muzeum v Chrudimi (www.muzeumcr.cz), Rok hudby (www.rokhudby.cz), Chrudim plná zážitků (www.zazitky.chrudimka.cz), Pardubický spolek historie železniční dopravy (www.pshzd.cz), AFK Chrudim (www.afk.chrudim.cz), Občanské sdružení Altus (www.altus.chrudimka.cz), Paintball Pardubice (www.paintball-pce.cz) a vše o dění v Chrudimi na www.chrudimsky.denik.cz

 

 

Křest nové publikace

Místostarosta města Roman Málek pokřtí v pátek v rámci zahájení celé akce i novou šestnáctistránkovou brožuru o městě. ?Do této doby jsme se velmi intenzivně věnovali marketingu cestovního ruchu Chrudimska ? Hlinecka a nyní nastal čas taky na naše město,? připouští Málek. Brožuru zpracovala pro město čáslavské studio Elza reklama a nový propagační materiál bude sloužit k propagaci na veletrzích, ale i řadě akcí. Brožura bude distribuována zdarma.

 

 

 

Chrudim plná zážitků nejenom o tomto víkendu

 

O tom, že v Chrudimi je velmi živě, nesvědčí jen tento víkend, ale i celoroční kulturní, sportovní a společenský program. Z ochutnávky na nejbližší dobu zmiňme:

 

22. srpna – Hradištan  (Resselovo náměstí)

29. srpna – Jarmark Festival světových kuchyní (Resselovo náměstí)

29. srpna – Velký karneval s diskotékou (Resselovo náměstí)

4.- 6. září – Folklorní festival (centrum města)

6. září – Otevření rozhledny Bára II. (Podhůra)

12. září – Den otevřených dveří památek a otevření spolkového domu

20. září – 736. Chrudimský hudební večer – Česká filharmonie (Velký sál muzea)

22. září – Otevření cyklostezky Chrudim – Pardubice v rámci Dne bez aut

 

 

 

Regionální muzeum v Chrudimi

 

Regionální muzeum v Chrudimi sídlí v novorenesanční budově z r. 1898 v centru města. Vzniklo v r. 1892 jako Průmyslové muzeum pro východní Čechy v Chrudimi. Má bohaté sbírky uměleckého řemesla a vlastivědné sbírky z chrudimského regionu. Ve stálých expozicích představuje regionální historii a uměleckoprůmyslové sbírky.

 

Poslední divoký kůň

Návrat koně převalského do džungarských stepí, ve spolupráci se Zoologickou zahradou hlavního města Prahy. Pro děti od 11 do 14 let k výstavě probíhá stejnojmenná soutěž. Přijďte si vyplnit pracovní listy, které jsme k výstavě připravili, a odevzdejte je do připravené krabice. Tři vylosovaní výherci získají vstupenku do pražské ZOO.

 

Krásy moří a oceánů

Za tajemstvím lastur do soukromé sbírky Josefa Podhajského

 

 

Expozice uměleckého řemesla  – výstava je koncipována do doby konce 19. a začátku 20. století, tedy doby založení a počátků činnosti muzea, kdy byla získána většina vystavených předmětů. Je jakoby procházkou podvečerním městem s osvětlenými obchůdky a výklady, včetně obchodu se starožitnostmi. Expozice představuje větší část sbírkového fondu uměleckého řemesla z období od 16.  do počátku 20. století.

 

 

Expozice Mozaika z dějin regionu – seznamuje s dějinami chrudimského regionu neobvyklým a zajímavým způsobem; prostřednictvím 12 prostorových scén ukazuje události, které ovlivnily historii chrudimského regionu a především město Chrudim

 

 

Sbírka plakátů dnešního Regionálního muzea v Chrudimi byla založena již v roce 1896, krátce po vzniku původního Průmyslového muzea pro východní Čechy v Chrudimi. Obsahuje 157 převážně uměleckých plakátů, její součástí je i kolekce původních 41 plakátů, dekorativních panó a kalendárií významného českého představitele secese Alfonse Muchy. Od konce první světové války již sbírka nebyla rozšiřována, dnes tvoří uzavřený soubor

 

 

Muzeum loutkářských kultur

 

Jedinečné muzeum bylo otevřeno 2.července 1972. Základem muzejních sbírek se stala soukromá sbírka Prof. PhDr. Jana Malíka (1904-1980), neúnavného organizátora loutkářského života, praktika i teoretika, historika, pedagoga a sběratele Muzeum sídlí v Břetislavově ulici v Mydlářovském domě a nabízí řadu výstav.

 

Galerie muzea

UNIMA 2009

80 let mezinárodní loutkářské organizace

Stálé expozice

Bez bariér (průřez dějinami loutkářství pro všechny, kteří nemohou absolvovat příkré schody v muzeu)

Tradiční české loutkové divadlo

České rodinné loutkové divadlo

Zahraniční loutky ze sbírkového fondu muzea

Luminiscenční divadlo arch. Františka Tvrdka

Naivní divadlo Liberec ve sbírkách muzea

Jaroslav Milfajt – portrét výtvarníka

Stínové divadlo

 


 

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.