Pondělí, 5.6.2023

Chrudimka.cz

Portál CHRUDIMKA.CZ přináší denně svým čtenářům čerstvé zprávy z kultury, sportu a volného času. Svým obsahem je zaměřen převážně na mladou generaci.

CIAF po šestnácté, tentokrát zase v Hradci

CIAF 2009, foto: (c) 2009 Jaromír Zajíček, www.FotoZajda.czV prvním zářijovém víkendu se na letišti v Hradci Králové koná 16. ročník letecké show CIAF ( Czech International Air Show ), která se zpět do svého “rodného” města přesunula po šesti letech z letiště Brno-Tuřany. CIAF Brno opustil díky vzrůstajícímu civilnímu provozu na letišti v Tuřanech. Program byl poměrně pestrý, ale nakonec se kvůli silnému bočnímu větru a nepříznivému počasí, které sobotní den poznamenalo, některé letové ukázky musely upravit.

 

CIAF 2009, foto: (c) 2009 Jaromír Zajíček, www.FotoZajda.cz
Za zmínku stojí zajisté belgická F-16, rakouský Eurofighter, polské ISKRY, KC135 Stratotanker USAF, E3A AWACS NATO, L-39 Breitling Jet Team, Royal Jordanian Falcons a nechyběly ani zástupci naší armády s letouny JAS 39 Gripen, L-39, Mi-24, Mi-8 a W3A Sokol. Mimo letadel bylo možné sledovat i křest knihy Stanislava Vystavěla s názvem Králové vzduchu a jejich pokračovatelé.
Přestože počasí moc nepřálo, na CIAF přišlo odhadem minimálně deset tisíc lidí. Celá přehlídka začala průletem dvou Mi-24, čtyřech L-39 a dalších čtyřech Gripenů. Z Čáslavi byly očekávány i L-159 ALCA, které ale vzhledem k prudkému větru v Čáslavi nemohly odstartovat. Premiéru si odbyly výše již zmíněný The Royal Jordanian Falcons aerobatic team a Eurofighter Typhoon, který měl krátkou letovou ukázku a poté odletěl do Zeltwegu, kde má svou domovskou základnu.

 

CIAF 2009, foto: (c) 2009 Jaromír Zajíček, www.FotoZajda.czVelkým lákadlem pro diváky byla možnost nahlédnout do letounu včasné výstrahy E3A AWACS, který obyvatelé Východních čech, mohli během posledních dvou týdnů vídat na obloze velice často – v Čáslavi a Pardubicích totiž cvičil letmá přistání. Kdo se chtěl do AWACSu podívat, musel se vybavit notnou dávkou trpělivosti – fronta byla opravdu dlouhá. Za zmínku zajisté stojí i to, že jedním z členů posádky je Čech, který s letadlem létá teprve krátce.

 

V neděli by měl být letový program stejný jako dnes, avšak meteorologové slibují lepší počasí, tudíž se dají očekávat “neosekané” letové ukázky.

CIAF 2009, foto: (c) 2009 Jaromír Zajíček, www.FotoZajda.cz

 

 

 

Více na www.airshow.cz

 

Foto: (c) 2009 Jaromír Zajíček, www.FotoZajda.cz

 

 

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.