Ciao bella

recenze knihy Ciao bella

Titul italské autorky Sereny Giuliano je tak trochu zvláštní. Především je to Annou, která je nepříliš typickou ženskou hrdinkou.

Anna má strach úplně ze všeho – bojí se lidí, jízdy na dálnici a z dalších možných a nemožných věcí. Aby své fobie překonala, navštěvuje psycholožku, kterou v duchu důvěrně oslovuje jako Lizy. Díky ní se vrací v myšlenkách zpátky do svého dětství, které strávila v Itálii, později ve Francii. Dokáže s pomocí Lizy překonat spoustu překážek, aby se Anna začala mít ráda?

Anna je bláznivá ženská se svérázným životním stylem. Čtenář může být lehce zmatený – myslí to ta Anna vážně nebo si z nás utahuje? Někdy srší humorem, jindy je neuvěřitelně úzkostná a má ze všeho strach. Navíc zjistila, že je podruhé těhotná, což jí na klidu moc nepřidá.

Každá kapitola má pravidelná schéma – začátek je vždy sezení s psycholožkou, poté následuje vhled buď do Annina dětství, nebo současnosti.

Anna se musela vyrovnat se spoustou překážek – má autistickou sestru, její přechod z Itálie do Francie nebyl snadný a navíc má komplikovaný vztah se svým otcem.

Ciao Bella (JOTA)„Pořád mi, Anno vyprávíte o Itálii, ale jaký je váš vztah k Francii?“

„Itálie je moje biologická matka, Francie je moje adoptivní matka. Miluju ji a jsem jí vděčná za všechno, co pro mě udělala. Jsem si naprosto vědomá jejích kvalit a štěstí, že můžu žít v takové zemi. To znamená, že je snadnější si biologickou matku idealizovat. Sním o ní, chybí mi a setkání s ní jsou vždycky intenzivní. Prožívám s Itálií vášnivou lásku, kde není místo pro rozum. Vracím se dřív, než vidím její četné problémy a chyby. Raději před tím zavírám oči. Můžu to dělat, protože jsem daleko od ní. Do morku kostí se cítím být Italkou, je to tak, v žilách mi koluje rajčatová omáčka a opravdu jí jsem na sto procent. Jistě, matka se narodila ve Francii, ale italským rodičům. Moje kořeny nejsou tady. Skutečně mám svou adoptivní zemi ráda, ale jiným způsobem, míň intenzivně, ale nikdy se jí nevzdám.“ (Str. 120)

Anna v příběhu vyzrála. Od ustrašené ženy, která se bojí snad i vlastního stínu, až po ženu, která sice má pořád strach, ale dokáže se mu postavit.

S hlavní hrdinkou se čtenář bude setkávat poměrně dlouhou dobu – osm let. Autorka z nich vytěžila maximum toho nejdůležitějšího.

Text se také zabývá předsudky lidí – Anna se provdala za Adela, který je marockého původu. Ona ho však vidí jako milujícího muže, který je pro ni oním pověstným přístavem a má ji rád takovou, jaká je. Dalšími aspekty jsou rodina a vztahy v ní. Anna si nese zahořklost vůči otci už od doby, kdy se rodiče rozvedli a ona se musela s matkou a sestrou přestěhovat do Francie.

Trochu mi při čtení vadilo skládání vět, občas bylo takové kostrbaté. Těžko říct, zda je francouzský originál podobný nebo se text pozměnil překladem.

Vyprávění je napsáno svižně, místy vtipně, ale občas se nad některými situacemi musíte hlouběji zamyslet. Titul je určený především těm ženám, které se bojí, jsou nejisté a myslí si, že jsou špatné matky, manželky či jsou špatné úplně ve všem. Anna je příkladem toho, že se na sobě dá zapracovat a naučit se mít ráda.

 

Název knihy Ciao bella
AutorSerena Giuliano
ŽánrRomány, Pro ženy
  
Nakladatelství Jota
Rok vydání2020
Počet stran248
ISBN978-80-7565-652-0
  
Nákup knihy www.jota.cz
Nákup e-knihy www.palmknihy.cz
Databáze knih www.databazeknih.cz

 

Jota


Nakladatelství JOTA si vydobylo za dobu své existence na českém trhu pevnou a stabilní pozici. Ročně vydává kolem osmdesáti novinkových titulů a desítky dotisků úspěšných knih. Jota vydává knihy v několika edičních řadách. Jednoznačně nejpestřejší výběr najdete mezi kvalitní beletrií a cenami ověnčené překlady z angličtiny, francouzštiny, ruštiny, němčiny či španělštiny. Výjimečné tituly najdete také v edici Populárně naučná literatura. Zcela unikátní pozici má Nakladatelství JOTA na poli cestopisné literatury.

Mezi bestsellery nakladatelství patří dětské knihy ze série o Doktoru Proktorovi od slavného norského spisovatele Joa Nesbøho, manuál k „jinému“ rodičovství Líný rodič, televizní Simpsonovi, kultovní série Mládí v hajzlu, světově nejslavnější kuchařka Umění francouzské kuchyně, legendy cestopisné literatury Miloslav Stingl, Hanzelka a Zikmund nebo turistické průvodce prestižní řady Rough Guides.

www.jota.czPalmknihy

PalmKnihy jsou největším a nejstarším obchodem s elektronickými knihami v České republice. Téměř dvanáct tisíc titulů od více než šest seti nakladatelství doplňuje také široká nabídka audioknih. Přehledný a intuitivní eshop umožňuje okamžitý a jednoduchý nákup e-knih, které můžete začít číst ještě dnes. Dostupnost všech formátů e-knih zajišťuje podporu všem zařízením, od čteček až po počítače nebo mobily. Na Palmknihách navíc najdete i stovky titulů zcela zdarma. Široký záběr slevových akcí učiní každou e-knihu dostupnou, díky předprodejům pak první stránky novinek ochutnáte mnohem dřív, než se kniha objeví na pultech.

www.palmknihy.cz

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Martina Flasarová

Svět knih je pro mě místem, ve kterém můžu prožít miliony životů. (osobní blog)