Sobota, 3.6.2023

Chrudimka.cz

Portál CHRUDIMKA.CZ přináší denně svým čtenářům čerstvé zprávy z kultury, sportu a volného času. Svým obsahem je zaměřen převážně na mladou generaci.

Děsiví Cizinci

recenze románu Cizinci

Taky vás tak trochu děsí příliš dokonalí lidé? Dělají ve správný čas ty správné věci, plní vždy veškerá očekávání, nenajdete na nich chybičku. Ale co když to jsou Cizinci?

Vzorný je i Michael Louden, vstřícný manžel, milující otec, pečlivý zaměstnanec, báječný soused, skvělý společník. Jeho rodinka by mohla být prototypem uskutečněného amerického snu. Ale to je jen pozlátko.

Michael je totiž psychopat, pro něhož je tohle všechno pouze maskování, aby v pravou chvíli, až nastane čas a on dostane dlouho očekávaný signál, vyhlašující příchod krvavého Věku Cizinců, začal zabíjet.

CizinciTeď si asi myslíte, že jsem právě prozradil pointu románu Morta Castlea Cizinci, vydaného nakladatelstvím Golden Dog. Ale kdepak, tohle jsou informace, o které se s vámi autor podělí hned na začátku. Postupně se čtenář dozví, jak vůbec hlavní hrdina zjistil, kým opravdu je, a seznámí se s fungováním takového Cizince. Vidíme první výbuchy násilí, jejichž intenzita roste. Komplikaci pro něj znamená jak jasnozřivá tchýně, tak manželka, která (až trochu neuvěřitelně) po několika lekcích psychologie zjišťuje, že něco opravdu není v pořádku. A do děje vstupují i dvě malé dcery.

Příběh lze chápat jako sci-fi horror o tom, že v se genezi lidského rodu objevila nová větev extrémně agresivních jedinců, jejichž smyslem je bezmyšlenkovitě zabíjet, třeba i příslušníky své rasy. Můžeme být i přízemnější a vidět pouhý příběh psychopata, který se přátelí s dalšími, jemu podobnými. Inu, vrána k vráně sedá.

Mort Castle ukazuje, že skryté, přetvářkou maskované zlo je o to děsivější. A v tom je síla Castleova příběhu: hlavou vám možná náhle začne vrtat pochybnost, zda ten či onen milý člověk, kterého znáte ze sousedství  ….

Na druhou stranu mi osobně trochu vadila absence odkrývání tajemství: autor hraje s otevřenými kartami. Příběh je dá se říci přímočarý a děj odhadnutelný, i když čtenáře na konci čeká ještě jedno překvapení. Ovšem ten, kdo pochopí podstatu Cizinců, bude mít jisté podezření. 

Román zkušeného amerického autora Morta Castlea (*1946), ověnčeného mnoha literárními cenami, je svým úderným příběhem i způsobem zpracování rozhodně obohacením hororového menu na našem trhu.

 

Název knihy Cizinci
AutorMort Castle
ŽánrLiteratura světová, Horory
  
Nakladatelství Golden Dog
Rok vydání2021
Počet stran288
ISBN978-80-88067-29-0
  
Nákup knihy www.goldendog.cz
Databáze knih www.databazeknih.cz

 

Golden Dog

Nakladatelství Golden Dog se zaměřuje na horor, thriller, detektivku a další žánrovou literaturu. Jedním z cílů je podpořit české hororové autory a vydávat je pod jednotnou značkou a spojit je tak v soběstačnou a fungující skupinu.

www.goldendog.cz

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Petr Boček

Archivář, horrorista a humorista.