Úterý, 30.5.2023

Chrudimka.cz

Portál CHRUDIMKA.CZ přináší denně svým čtenářům čerstvé zprávy z kultury, sportu a volného času. Svým obsahem je zaměřen převážně na mladou generaci.

Přichází s dobrým úmyslem šířit pravdu a zabránit dalším lžím

recenze knihy Cizinec

Velmi dobře si na přečtení Cizince vzpomínám. Je totiž nezapomenutelný! Cizinec u nás, totiž, již jednou vyšel, a to poprvé na začátku roku 2016. Nyní dostal nový kabátek.  Dokonce se dočkal i své filmové seriálové podoby – v nabídce Netflixu. 

Pokud jste ještě s Cizincem neměli tu čest, pak zbystřete a pozorně si přečtěte tuto recenzi. A vlastně! Od teď si hlídejte záda a dávejte si pozor. Nikdy nevíte…

Nikdy nevíte koho a kde může oslovit. 

– Cizinec – 

Přichází s dobrým úmyslem šířit pravdu a zabránit dalším lžím.

Jenže jediné co rozšíří je chaos, strach a další lži

nebo smrt.

V malém městečku Cedarfield u New Jersey si všichni žijí spokojeným životem. Je to vhodné místo pro založení rodiny. Je to taková malá komunita. Všichni se zde znají a všichni jsou zde velmi přátelští. Rodinné domky s jednoduchou zahradou, basketbalovým košem na garážových vratech. Za okny se u společné večeře smějí rodiče i jejich děti. Nic je netrápí, nic je netíží. Všude panuje klid a pohoda. 
 
V jednom takovém domě žije i Adam Price. Adam je advokát, který se z mizerně placeného zástupce ex offo vypracoval na skvělého advokáta s mnohem lepším výdělkem. Má nádhernou a hodnou ženu Corinne, dva skvělé syny Thomase a Ryana… a spokojený život. Až do té doby, než ho v místním podniku při zasedání dětské lakrosové rady osloví záhadný Cizinec.
 
Adam nevěřícně stojí a nechápavě vrtí hlavou. “Kdo jste a co chcete?” Neznámý se představí jako Cizinec, víc není třeba vědět. Důležité je, že zná pravdu o které vy nic nevíte. Ale měl byste vědět. Pak vysloví něco, co Adam nečeká. Cizinec má pádné argumenty a dokonce i důkazy. “Vaše žena vám lhala Adame. A vy to víte.” 

A co teď, co si počít s touhle informací? Každý z nás by se zachoval stejně, stačí jedna hlodavá myšlenka, která vás nepustí a vy začnete nedůvěřovat všemu a všem. Začnete pátrat a zjišťujete, že to, co vám Cizinec řekl, je krutá pravda. “Corinne…moje žena, jak vůbec mohla.” 
 
Adam chce samozřejmě celou situaci vyřešit, nejde jen tak zahodit osmnáct let společného života. Proto se manželky na rovinu zeptá. Corrine je samozřejmě překvapená, zajímá ji jen, jak se to dozvěděl, tak ji Adam celou příhodu s Cizincem odvypráví. Adam se sice malého vysvětlení dočká, ale i tak před ním Corrine pořád ještě něco tají. “Dej mi čas, Adame. Je v tom mnohem víc.” Druhý den Corrine prostě zmizí a Adamovi přijdou jen pouhé textové zprávy:
 
MOŽNÁ SI OD SEBE POTŘEBUJEME CHVÍLI ODPOČINOUT. POSTAREJ SE O DĚTI. NESNAŽ SE MĚ KONTAKTOVAT. VŠECHNO DOBŘE DOPADNE 

A pak…

DEJ MI JEN PÁR DNÍ. PROSÍM
 
Nikdy nevíte, kdy a kde vás Cizinec může oslovit. Může to být v baru, na parkovišti u restaurace, cestou z práce, na fotbalovém zápase. Může být kdekoli. Přichází s dobrým úmyslem, šířit pravdu a zabránit lžím. Jenže i takový dobrý úmysl může způsobit nečekaný problém. A to natolik velký, že kvůli němu začnou umírat lidé. Kde vůbec takové informace získává? Adam není totiž jediným osloveným.

Adam samozřejmě nezůstane jen tak nečinně sedět doma a čekat, až se Corrine vrátí, něco mu na tom všem totiž nehraje. Corinne by se takhle nikdy nezachovala, ozvala by se alespoň klukům. Do toho všeho se ještě objeví problémy v účetnictví lakrosového družstva. Ztratily se nějaké peníze a všem přijde dost podivné, že je najednou Corinne pryč. Ale už jen ta myšlenka, že by Corinne? Absurdní. Adam tedy začne pátrat na vlastní pěst. Musí, Corinne miluje a kluci jsou bez ní nesví. Stýská se jim. Poklidnost městečka je najednou ta tam. A přátelé? Kdo je vlastně přítel a kdo nepřítel? Dokáže tomu Adam přijít na kloub a najde svoji Corinne? A co záhadný Cizinec? Koho bude mít v hledáčku tentokrát?
 
Ačkoli se zdá, že jsou Cizincovy úmysly správné, není tomu tak. Nečekaně tím totiž rozpoutá řetězec nešťastných náhod. Jsou to však jen hloupé náhody? Může se šíření pravdy považovat za dobrý úmysl, pokud kvůli němu zemře nevinný člověk? Na počátku to byla jen pouhá myšlenka, pouhý nápad a dobrý přivýdělek. Teď? Teď už je to pouze boj… o tom, kdo přežije.
 
CizinecNeuvěřitelně strhující román Cizinec, je mou třetí knihou od H.C. Jsem z ní doslova nadšená, nemohla jsem se od ní odtrhnout. Neuvěřitelně čtivé, napínavé, strhující i zdrcující. Skvěle vykreslené postavy i příběh samotný. Kniha si vás získá už jen tou rodinnou pospolitostí, Adama i jeho rodinu si prostě oblíbíte, nepůjde to jinak. A vlastně i díky pojmu “rodina” celou knihu budete brát velmi vážně. Až osobně. Vcítíte se do Adamova jednání, pochopíte ho….ano, prostě ho pochopíte. Já ho na konci opravdu chápala. Najdete v ní i velmi naivní a křehký pohled na přátelství, na tu umělost maloměsta. Není všechno tak jak se zdá na první pohled. Nikdy nemůžete vědět, jak už jsem psala, kdo je přítel či nepřítel. Nikdy nevíte, která přátelská ruka vám bodne kudlu do zad a ještě s ní i párkrát otočí.

Kniha ode mě získává plný počet hvězd, klidně bych i přidala nějaké navíc. Ještě teď, po šesti letech od prvního přečtení, jsem toho příběhu plná. Ještě teď si říkám, proč? Pořád jsem doufala, že… A přesně tak to má u dobré knihy být. Máte nad ní přemýšlet a ne ji jen založit mezi ostatní přečtené knihy do knihovny. 
 
Kniha nově přichází o svůj klasický “Harlanovský” vzhled obálky, se kterým přišel Knižní klub a nyní pokračuje nakladatelství Kalibr, ale dostává novou. Přiznám se, že já zůstávám věrna klasice a to jen z čistě praktických důvodů a tím je vzhled v knihovně. Všechny ostatní knihy od HK mám ve stejném stylu. Ale jak se říká, nesuď knihu podle obalu! Ačkoli nová obálka jistě naláká o něco více čtenářů.
 
Kniha Cizinec vás donutí sáhnout si do svého svědomí. Každý máme nějaké to tajemství…malé…velké…nebezpečné. V dnešním “kyber”světe nebo spíše “kyber”prostoru si nemůže být nikdo z nás ničím a nikým jistý. Nikdy nemůžete vědět, kdy vaše tajemství vypluje na povrch, kdy a kdo ho náhodou zjistí. Pak už jen zůstává otázkou, jak se s jeho odhalením vyrovnáte. 

Páni, jsem toho opravdu plná. Skvělý knižní zážitek.
 
Hodnocení:  100 %
 
Název knihy Cizinec
AutorHarlan Coben
ŽánrLiteratura světová, Romány, Thrillery
  
Nakladatelství Kalibr
Rok vydání2021
Počet stran344
ISBN978-80-242-6749-4
  
Nákup knihy www.knizniklub.cz
Nákup e-knihy www.palmknihy.cz
Databáze knih www.databazeknih.cz

 

 

Kalibr

Nakladatelská značka Kalibr se zaměřuje na vydávání detektivek, napínavých thrillerů, severského krimi a dalších žánrů, v nichž není nouze o prolitou krev.

Ke kmenovým autorům patří např. Gillian Flynnová, Angela Marsonsová, Harlan Coben, John Grisham, Agatha Christie, Dick Francis, Frederick Forsyth, Louise Pennyová, Stefan Ahnhem, Daniel Cole nebo Tess Gerritsenová.

www.kalibr-knihy.czPalmknihy

Palmknihy jsou online knihkupectví plné e-knih, audioknih a nově také klasických tištěných knih. Jako největší obchod s e-knihami s nejdelší tradicí v Česku jsou odborníky na digitální čtení, rádi pomáhají těm, kdo se čtečkou začínají a na e-knihy lákají všechny bez ohledu na věk nebo oblíbený žánr. V přehledném a intuitivním e-shopu můžete v okamžiku vybrat, nakoupit, stahovat a číst. Nabídka tištěných knih je pak 100% skladem a objednávky jsou odesílány do 24 hodin. Na Palmknihách najdete lákavé slevy, e-knižní předprodeje, díky kterým se do žhavých novinek můžete pustit s předstihem, knižní tipy a dokonce i řadu e-knih zdarma.

www.palmknihy.cz

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Michaela Rubášová Končelová

Milovnice dobrých knih, bloggerka a maminka, která stále čeká na svoje literární políbení múzou... (osobní blog)