Pondělí, 2.10.2023
KnihyKultura

Čmelák – Láskyplné povídky

recenze knihy Čmelák – Láskyplné povídky

Halinu Pawlowskou určitě není nutné blíže představovat. Spisovatelka, scénáristka, moderátorka, herečka, svérázná žena s nadhledem, jíž nechybí smysl pro humor. Na svém kontě má spoustu knih, které si během let získaly pozornost čtenářů. Jaký je nejnovější počin nazvaný Čmelák? Jeho podtitul zní „Láskyplné povídky“ a zaměřuje se na mezilidské vztahy. Ať už se jedná o milenecké, rodinné či kamarádské, autorka o nich píše s nadhledem i pochopením pro lidské slabosti.

Jedná se o pestrou sbírku povídek a črt ze života, která primárně uspokojí ty čtenáře, kteří od autorky ještě nic nečetli. Košatá sbírka je mixem, v němž se střídají nové kousky s těmi, které můžete znát z předchozích knih Haliny Pawlowské.

ČmelákHned první příběh, po němž je kniha nazvaná, avizuje, že o humorné chvilky nebude v průběhu četby nouze. Autorka ve svých historkách čerpá z reálného života i z bohaté studnice fantazie. Velkou inspirací jí byli její svérázní rodiče, zejména tatínek pocházející z Ukrajiny – do děje zapracovala mnoho úsměvných momentů, které připomínají jedno z jejich nejznámějších děl nazvané Díky za každé nové ráno.

Příběhy mapují naprosto rozdílné světy mužů a žen a jejich věčné střety a nedorozumění. Hrdinky tápají mezi manžely a milenci, bojují s váhou i pubertálními dětmi. Pochopení nacházejí u svých kamarádek, lahve vína nebo sladkého dezertu. Určitě se v tom aspoň trochu pozná každá žena.

Jak už to u povídek bývá, některé zaujmou víc a utkví v paměti, jiné míň. Příběhů je celkem přes sedmdesát, takže je jasné, že se vám nemusí líbit úplně všechny a můžete mít pocit, že se díky věčnému „boji“ mezi ženami a muži tematika opakuje. 

Kromě tradičních humorných (a samozřejmě láskyplných) historek nezapomněla Halina Pawlowská ani na své proslulé veršované poučení i na vtipné rady do života, jimiž povídky proložila.

U povídek je skvělé, že je nemusíte číst souvisle, jak jdou za sebou, ale klidně na přeskáčku, vybrat si své oblíbené, ke kterým se budete vracet, listovat si v knize a užívat si vtipné a veselé  obrázky, které namalovala výtvarnice Erika Bornová

Halina Pawlowská jede ve svých léty prověřených kolejích a nabízí přesně to, na co jsou její fanoušci zvyklí – nadhled, vtip a sebeironii. Pokud jste tvorbou této spisovatelky nepolíbení, soubor Čmelák se může stát vašim odrazovým můstkem k další četbě. 

 

Název knihy Čmelák – Láskyplné povídky
AutorHalina Pawlowská
Žánrpovídky
  
Nakladatelství MOTTO
Rok vydání2020
Počet stran360
ISBN978-80-267-1801-7
  
Nákup knihy www.albatrosmedia.cz
Nákup e-knihy www.palmknihy.cz
Databáze knih www.databazeknih.cz

 

MOTTO

Motto je nakladatelství s pozitivním nábojem. Vydává kvalitní českou, převážně humoristickou beletrii a romány předních českých spisovatelek (Halina Pawlowská, Ivanka Devátá , Irena Obermannová, Barbara Nesvadbová). Objevuje i nové autorky (Eva Rýznerová, Michaela Klevisová) a uvádí na trh knihy nových žánrů, například foodwritingové romány Říkal jsi, Ti amo a Oběd v Paříži, které kombinují příběhy o lásce s recepty. Významnou součástí portfolia tohoto nakladatelství jsou kvalitní detektivky severských, anglických a amerických autorů. Nejen ženám jsou pak určeny tituly z oboru populární psychologie.

www.motto.czPalmknihy

PalmKnihy jsou největším a nejstarším obchodem s elektronickými knihami v České republice. Téměř dvanáct tisíc titulů od více než šest seti nakladatelství doplňuje také široká nabídka audioknih. Přehledný a intuitivní eshop umožňuje okamžitý a jednoduchý nákup e-knih, které můžete začít číst ještě dnes. Dostupnost všech formátů e-knih zajišťuje podporu všem zařízením, od čteček až po počítače nebo mobily. Na Palmknihách navíc najdete i stovky titulů zcela zdarma. Široký záběr slevových akcí učiní každou e-knihu dostupnou, díky předprodejům pak první stránky novinek ochutnáte mnohem dřív, než se kniha objeví na pultech.

www.palmknihy.cz

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Barbora Javorková

Knihovnice tělem i duší. (osobní blog)