Co mě naučil tučňák – recenze audioknihy

Co mě naučil tučňákrecenze audioknihy
Tom Michell – Co mě naučil tučňák

Juan Salvador alias Salvado je zachráněný Tučňák skalní a hlavní postava celého příběhu. Jméno mu podle právě čtené knihy vybral jeho zachránce, anglický učitel na argentinské internátní škole dvacetiletý Tom Michell, který je zároveň i autorem této knihy. 

Technologický pokrok přinesl lidstvu mnohé výdobytky. Nové stroje a dopravní prostředky nám usnadnily práci a ušetřily čas. Někdy však za velikou cenu. V době, kdy se námořní dopravou začala hojně převážet i ropa, se ještě tolik nedbalo na možné důsledky při jejím malém úniku do moře, ale dokonce ani na situace, kdy došlo ke katastrofě a nádrž ropy se do moře či oceánu vylila celá. Neřešily to zákony ani dopravci. Smrtí to však odneslo množství zvířat i rostlin. Mezi zvířaty to byli kromě delfínů či lvounů právě i tučňáci. 

Příběh jednoho jediného přeživšího tučňáka, kterého Tom našel na uruguayské pláži mezi jeho mrtvými druhy, je sentimentálním vyprávěním o tom, co spolu muž a tučňák zažili, jaké strasti oba zakusili (při vymývání dehtu, komunikaci, krmení), než se pochopili a naučili spolu spokojeně žít. Nedílnou součástí jejich soužití bylo na začátku bezpečné převezení Juana Salvada přes státní hranice (a to za pomoci několika dopravních prostředků), příprava jeho nové, vyhovující ubikace v rámci přiděleného učitelského pokoje i jeho společenské vyžití, jež vrcholilo společným koupáním v bazénu (s hochy ze školy) či návštěvami (u jiných zaměstnanců školy či přátel), což se dělo v čase, kdy Tom cestoval po světě a Juana nechával doma v Argentině. 

Podle recenzí, jež jsem před posloucháním četla, je prý kniha vhodná pro milovníky zvířat. Ačkoli já se mezi ně určitě řadím (chovám kočky a přilepšuji kterému zvířeti se kde dá), rovnou se přiznám, že mě tento příběh trochu zklamal. A zejména nudil. Zajímavé pro mě byly jen části, kdy autor vyprávěl o zvycích domorodých obyvatel, jež poznal na svých cestách, vyprávění o životě lidí v Argentině v době devalvace pesa, kdy inflace rostla den ode dne a chudí se tak stávali ještě chudšími, a taktéž mě jako španělštináře bavily reálie Jižní Ameriky, španělské názvy a trefná španělská slova, s nimiž autor ve vyprávění doplňkově pracoval. Jinak mě jeho popisy rozmluv, které samozřejmě tvoří jádro celého příběhu, s okatým, citlivým tučňákem za srdíčko bohužel moc nechytaly… 

Důvod, díky kterému jsem příběh nakonec doposlouchala, bylo jeho příjemné načtení hercem Kryštofem Hádkem. Audiokniha vznikla pod taktovkou nakladatelství OneHotBook a režiséra Hynka Pekárka. Příběh má podle mého názoru potenciál, ale na můj vkus je uchopen nepříliš zajímavě. Chybí spád, děj je zdlouhavý a obsahem vhodný spíš pro děti, mladé dívky nebo starší paní. Zkrátka pro ty, koho potěší pohádka o roztomilém „ptáčkovi“, který málem umřel, ale zachránili ho a žil šťastně s lidmi až do své smrti.

Ke cti zpracování lze přičíst ještě vcelku melodický a rytmický hudební doprovod u jednotlivých kapitol a vskutku pěknou obálku. Pokud tedy patříte mezi výše zmíněnou cílovou skupinu čtenářů, příběh v podobě audioknihy doporučuji – s Kryštofem Hádkem si hezky odpočinete nebo třeba zpříjemníte domácí práce. 

 

{source}
[[p]]
[[iframe width=”100%” height=”166″ scrolling=”no” frameborder=”no” src=”https://w.soundcloud.com/player/?url=https://soundcloud.com/onehotbook/tom-michell-co-me-naucil-tucnak-cte-krystof-hadek-audiokniha-onehotbook-demo&auto_play=false&color=ec0515&theme_color=00FF00&show_artwork=true”]][[/iframe]]
[[/p]]
{/source}

 

Anotace:

Když Angličan Tom přijme místo učitele na prestižní argentinské internátní škole, ještě netuší, že si tam z výletu do Uruguaye propašuje tučňáka, jehož zachrání z ropné skvrny. Rychle se však ukáže, že s pernatcem Juanem Salvadorem je navzdory těžkým časům peronistické vlády velká legrace. Nečekaný „domácí mazlíček“ se stane maskotem ragbyového týmu, důvěrníkem paní domácí, hvězdou večírků, ale třeba i plaveckým trenérem… Překvapivé jihoamerické dobrodružství s neobvyklým parťákem je vyprávěné s proslulým britským humorem a nadhledem.

  

Co mě naučil tučňák 

 

Autor:

Tom Michell

Narodil se na venkově v jižní Anglii, kde získal silný vztah k flóře a fauně. Poté, co žil v Argentině, se vrátil domů a usadil se v Cornwallu, kde začal vypomáhat v rodinném podnikání. Obdělává rovněž malý pozemek a zpívá v místním kostelním sboru. Coby amatérský umělec ve volném čase maluje a kreslí motivy z divoké přírody v okolí svého bydliště. Působí rovněž jako nadšený propagátor trvale udržitelného životního stylu. Je ženatý a má čtyři děti a tři vnoučata.

 


Účinkující:
 


Kryštof Hádek (* 1982)

Proslavil se rolí četaře Vojtíška z filmu Tmavomodrý svět (2001), za ztvárnění hlavní postavy ve snímku 3 sezóny v pekle (2009) získal Českého lva. Dále hrál ve snímcích Experti (2006), Bestiář (2007), Máj (2008), Bobule (2008), 2Bobule (2009), Signál (2012), Pod kůží (2013), Bez doteku (2013), Všiváci (2014), Padesátka (2015), Kobry a užovky (2015) a dalších. Na jevišti vystupuje v Divadle Kalich a je také členem divadelní společnosti Studio Dva. V televizních obrazovkách se objevil např. v seriálech Přízraky mezi námi (2000), Neviditelní (2014), Clona (2014), Případ pro exorcistu (2015) či filmech jako Korunní princ (2015) či Hlas pro římského krále (2016). Věnuje se rovněž dabingu. 

 

Název:             Co mě naučil tučňák
Co mě naučil tučňákAutor:                     Tom Michell
Interpret:                Kryštof Hádek

Délka:                    6 hodin a 33 minut

Katalogové č.:      AK050
EAN:                      8594169480503

Vydavatel:            OneHotBook

E-shop:                  stáhnout       koupit CD

 

  

{source}
[[p]]
[[iframe width=”100%” height=”166″ scrolling=”no” frameborder=”no” src=”https://w.soundcloud.com/player/?url=https://soundcloud.com/onehotbook/tom-michell-co-me-naucil-tucnak-cte-krystof-hadek-audiokniha-onehotbook-demo&auto_play=false&color=ec0515&theme_color=00FF00&show_artwork=true”]][[/iframe]]
[[/p]]
{/source}

 

OneHotBook

 

Vydavatelství OneHotBook
Vydavatelství OneHotBook
– vydává audioknihy současných světových a českých autorů i moderní literární klasiku a osobitou tvorbu pro děti s kompletní profesionální produkcí zahrnující dramaturgii, režii, hudbu, postprodukci a design. Audiokniha v jejich podání není pouhým převyprávěním knihy, ale interpretačním uměním vzniklým za spolupráce režisérů s pečlivě vybranými herci; zvukovou adaptací, jejíž náladu podkreslují atmosférické zvuky i ruchy a původní skladby vytvořené na míru daného díla.

Mezi autory OneHotBook patří například Kateřina Tučková, Tereza Boučková, Jaroslav Rudiš, Jiří Šulc, Jiří Hájíček, Vilma Kadlečková, Petra Soukupová, Evžen Boček, Stieg Larsson, Jo Nesb?, Jussi Adler-Olsen, Peter May, Henning Mankell, Lars Kepler, David Mitchell, Haruki Murakami, Gillian Flynn, Lyndsay Faye, Tom Robbins a další.

 OneHotBook

 

 

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.