Čtvrtek, 20.6.2024
KnihyKultura

Crota – horor o příšeře z indiánských bájí

Nakladatelství Golden Dog vydalo už druhý román amerického spisovatele indiánského původu Owla Goingbacka. Předchozí knihu, Běsnění kojota, jsme u nás před časem recenzovali. Crota ve skutečnosti vyšla v originále dřív. Byl to autorův první román, v roce 1996 získal prestižní cenu Brama Stokera za nejlepší prvotinu a stal se též finalistou v kategorii nejlepší román.

Příběh se odehrává v poklidném městečku Logan ve státě Missouri a v jeho okolí. Tedy klidném až do jistého okamžiku. Jednoho dne zde dojde k dvojnásobné brutální vraždě, jejíž vyšetřování provádí zdejší šerif Skip Harding. Mrtvol pak začne přibývat. Vraždy se zdají být příliš brutální na to, aby je spáchal člověk. Udělal to snad medvěd, i když v této oblasti žádní nežijí?

CrotaOwlu Goinbackovi nelze upřít schopnost sugestivně a přitom kultivovaně vyprávět napínavý příběh.

Velkým bonusem je rozhodně vnášení tematiky indiánské mytologie, které už v souvislosti s autorovými kořeny, nevyznívá nijak násilně. Do boje s prastarým zlem, proti němuž nejsou účinné klasické zbraně, se tak zapojuje ochránce parku Jay Little Hawk a lakotský šaman George Strong Eagle. V souvislosti s tím jsou autenticky popsány indiánské magické rituály.

Je pozoruhodné, co všechno se Owlu Goingbackovi podařilo plně funkčně vtěsnat do románu: krvavé scény vražedného běsnění Croty, působivé pronásledování v ruinách podzemního města, intrikování Hardingova zástupce Lloyda Baxtera, které vede ke krvavému masakru, dojemný příběh postiženého Hardingova syna Billyho …

Ano, knihu Crota doporučuji všem příznivcům napínavých strašidelných příběhů, čte se jedním dechem. Palec nahoru patří též působivé obálce s malbou Pavla Pavelky, skvělému překladu Martina Štefka i grafické úpravě Michala Březiny.   

 

Název knihy Crota
AutorOwl Goingback
Žánrhoror
  
Nakladatelství Golden Dog
Rok vydání2023
Počet stran264
ISBN978-80-88635-17-8
  
Nákup knihy www.goldendog.cz
Databáze knih www.databazeknih.cz

 

Golden Dog

Nakladatelství Golden Dog se zaměřuje na horor, thriller, detektivku a další žánrovou literaturu. Jedním z cílů je podpořit české hororové autory a vydávat je pod jednotnou značkou a spojit je tak v soběstačnou a fungující skupinu.

www.goldendog.cz

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Petr Boček

Archivář, horrorista a humorista.