Daleká cesta za poznáním

Hedvábný stromrecenze knihy
Julian Stockwin – Hedvábný strom

Zajímavý, poutavý a čtivý příběh z historie Říma. Přesně toto vám nabízí tento titul, jenž bychom vám rádi v naší recenzi představili. Pokud jste milovníky historických románů, které dokáží navodit atmosféru přesně takovou, jíž byla popisovaná doba prodchnuta, rozhodně s touto knihou nesáhnete vedle.

Kniha Hedvábný strom vyšla v originálu (The Silk Tree) již v roce 2014. U nás ji vydává až v roce 2016 nakladatelství Brána. Pokud vás kniha zaujala, můžete si ji pořídit na stránkách nakladatelství.

Při výběru mě velice zaujal samotný název knihy. Řekla jsem si, že nemusím ani číst anotaci a vím, kam mě příběh zanese. Jaké pak bylo mé překvapení, když jsem viděla obálku knihy, na níž jsou vyobrazené větve hedvábného stromu a v pozadí stojí krásný velký palác. Pak otevírám knihu, začítám se a dostávám druhou „facku“. Nejen, že se děj odehrává zpočátku na území Říma, ale zároveň si můžeme povšimnout drsných výrazů a celkově drsných situací a akcí. Občas se budete až třást strachy a třeba i nechutí. Množství krvavých scén je zpočátku vcelku velké, monitorujeme totiž rok 549, v němž na území Říma vpadli barbaři a týrali zdejší obyvatelstvo. Atmosféra těchto nájezdů tedy z počátku tohoto díla přímo prýští.

Co by to bylo za historický román, kdybychom v průběhu čtení nepozorovali sociální rozvrstvení a postavení jednotlivých postav. Setkáváme se zde nejen s římským císařem, ale také s otroky. Jmenuji schválně dva protipóly, na nichž je tato problematika více než zřejmá. Stejně tak je zajímavé sledovat, jak dva hlavní hrdinové (řecký kupec Nicander a římský legionář Mario) smýšlí o lidech kolem sebe. V průběhu jejich dialogů si můžeme všimnout zajímavých postřehů a názorů na sociální rozvrstvení obyvatelstva v tehdejší době.

Čtení ve znamení objevů nového

Zajímavý poznatek si odnesete v průběhu čtení i z otázek, jež si hlavní hrdinové v rámci svého „podnikatelského záměru“ pokládají. Mnohdy si budete klepat na čelo a budete přemýšlet nad tím, jak na dané řešení protagonisté přišli. Chvilkami se vám jich zželí, ale nenechte se a čtěte dál, odměnou vám bude strhující příběh plný otázek a odpovědí. Zažijete spoustu radostných chvil, ale i strastí. Těch strastí je zpočátku celkem dost, ale uvidíte, že s Nicanderem a Mariem dáte hlavy dohromady a na správné řešení přijdete.

Cesta za dobrodružstvím

Při čtení této zajímavé knihy vás čeká spousta napětí, dobrodružství a klacků hozených pod nohy. Při svém podniku odtajňují v Římské říši Mario s Nicanderem mnohé intriky, jež jim ztěžují možnosti. Kniha je to tedy taková, že se u ní rozhodně nudit nebudete a hned od počátku budete vtrženi do děje, jenž se vám bude číst téměř sám.

Příběh, jenž jsme vám v předchozích řádcích trošku naznačili, se odehrává na 424 stranách, ale je tak čtivý, že vám tato délka rozhodně vadit nebude. Grafické zpracování této poutavé knihy se mi líbilo a musím říci, že je tak dobré, že se mi text velice dobře četl. Jednotlivé kapitoly jsou rozděleny do podkapitol a každá z nich vás posouvá zase o kousek dopředu ve vaší cestě za hedvábným stromem. Při samotném čtení jsem se nikdy nenudila, protože příběh byl prodchnut velkou mírou dobrodružství a akčnosti. U knihy se tudíž nedočkáte žádného stereotypu a děj mě bavil od samého počátku až do konce.

Jazyk v této knize se mi líbil, protože autor dokázal rozeznat chvíle, kdy je potřeba v textu trošku přitvrdit, aby bylo dosaženo vysoké věrohodnosti knihy. Kompozičně je text vypracován vcelku jednoduše, protože se zde hojně vyskytuje pouze chronologie a místy paralela, a to zejména v přechodech jednotlivých podkapitol. Můžeme si povšimnout různých úhlů pohledů na celý příběh, ten pak sledujeme chvilku z úhlu pohledu Nicandera, chvilku z pohledu Maria. Krásně tak můžeme pozorovat myšlenky obou hlavních hrdinů. Dalo by se lidově říci, že jim vidíme přímo do hlavy. I když tedy občas jsem byla hodně překvapena z toho, co daná postava dokázala vymyslet. Autor pro své vyprávění zvolil objektivní vyprávěcí formu – er-formu s velkým množstvím dialogů.

Osobně v knize vidím velký potenciál najít si spoustu spokojených čtenářů. Je to naprosto luxusní počtení, jež si užijete všude a za všech okolností, třeba i v létě na dece někde u vody. Čtení, ač je místy hodně surové, určitě mě nijak nezklamalo a věřím, že tomu tak bude i ve vašem případě. Avšak pravdou je, že jsem si občas (hlavně ze začátku) při čtení připadala, jak kdybych četla učebnici historických faktů. Je tedy možné, že počáteční řádky nesednou hned každému, ale když vytrváte, odměnou vám bude skvělý čtenářský zážitek, který rozhodně stojí za to.

Moje subjektivní hodnocení bude velice pozitivní, protože jsem objevila knihu, která mi odtajní odpovědi na otázky, jak se žilo na území, o němž se v celé knize můžeme dočíst. Zároveň jsem se dozvěděla spoustu důležitých informací o sociálním rozvrstvení tehdejší společnosti a zjistila, jak se muselo postupovat v případě, že chtěl člověk začít podnikat. Zjistíte, že tehdejší společnost nebyla jen o otrocích a císaři, ale že jste se mohli v té době třeba i s císařovou pomocí snadno postavit na vlastní nohy. Četba tudíž pro mě byla velice přínosná a kniha si tudíž ode mě nejen za tento přínos, ale i za krásné zpracování vysloužila nádherných 100 %. Pokud si chcete přečíst knihu, jež vám přinese jistou míru poznání, dobrodružství a napětí, mohu vám doporučit právě tento titul.

Hodnocení: 100 %

Anotace

Řím 549 našeho letopočtu. Kupec Nicander a legionář Marius jsou nuceni uprchnout z města, a tak utíkají za novým životem do Konstantinopole. Odhodláni jít štěstí naproti, vymyslí několik zdánlivě neuskutečnitelných plánů, jak vydělat velké peníze. To se nakonec povede, když dají šanci tomu nejúžasnějšímu z nich. Vyzbrojeni odvážným nápadem ukrást drahocenné tajemství výroby hedvábí z daleké země Seres (Číny), se Nicander a Marius vydávají na děsivou i poučnou cestu zcela neznámou krajinou. Nejdřív však musí ošálit mocného panovníka impozantní Byzantské říše Justiniána. Nicander a Marius v příběhu plném dobrodružství čelí nebezpečí nejvyššího řádu a zjišťují, že v Římské říši není nic tak, jak se zdá.

 

O autorce


Julian Stockwin (narozen v roce 1944 v Basingstoke, Hampshire, Anglie) je autorem historické dobrodružné fikce. Série Thomas Kydd a samostatná kniha The Silk Tree (2014).

 

Hedvábný stromNázev knihy:                     HEDVÁBNÝ STROM
Autorka:                              Julian Stockwin
Originální název:              The Silk Tree

Žánr:                                    Literatura světová – Romány, Historie
Datum vydání:                   2016
Počet stran:                        424
Nakladatelství:                   Brána

Formát:                                140 × 205, pevná
EAN:                                     9788072438792
ISBN:                                    978-80-7243-879-2

E-shop :                                www.brana-knihy.cz

 

Brána
Nakladatelství Brána
vzniklo v roce 1994.
Vydává populárně naučnou literaturu, především historickou. V edici Historie, v řadě Osobnosti dějin vycházejí knihy o významných lidech, pro memoárovou literaturu je určena edice Životy. Kromě beletrie (detektivky a prózy známých světových a českých autorů) se zaměřuje na horolezeckou literaturu a ediční plán doplňují původní a překladové tituly v edici Vzdělání.

Autorčin blog

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Ivana Pásková

Mou láskou jsou knihy, ty mě nikdy nezklamou. Čím víc jich přečtu, tím více životů a dobrodružství prožiju. (www.iwikovaknihovna.cz)