Knižní tip: Vídeňské bratrstvo

Vídeňské bratrstvoKdyž dnes vejdete do knihkupectví, neuděláte prakticky krok, aniž by se na vás potutelně neusmívalo nějaké severské krimi, jehož pochmurně laděná obálka slibuje štědrou dávku husí kůže i v tropických vedrech. Milovníci žánru mají poslední roky žně tak bohaté, že jim je může závidět leckterý zemědělec. Ovšem jak už to bývá, v přehršli mrazivých příběhů můžete natrefit jak na skutečné skvosty, tak na ukázkový brak. Alespoň je ten výběr pestrý.

Sama toho mám načteno poměrně dost a v poslední době jsem se už několikrát přistihla, jak s volbou poměrně dlouho váhám. Jsem vybíravější. Dávno mi rukama neprochází knihy s brutálními příběhy jedna za druhou. Má malá zvrácená dušička je den ode dne náročnější. A Vídeňské bratrstvo na mě pomrkávalo vcelku dost vyzývavě. No dobrá, ukaž, co pro mě máš!

Sekta, nesnášenlivost mezi náboženstvími, rasová hygiena, druhá světová válka a zabiják, který ve vás bude vyvolávat nutkavou touhu skrýt se urychleně pod postel. Nebo do ledničky. A v té ledničce do kelímku od jogurtu. Spokojeně jsem si zamnula ruce, protože tohle vypadalo na opravdu povedenou jízdu.

Fredrik Beier se zpočátku nachomýtne k nepříliš vážně se tvářícímu zmizení poměrně nábožensky zfanatizované dcery jedné místní političky. Nikdo s ničím příliš nespěchá, vyšetřování se rozjíždí asi stejně rychle jako šnek po víkendové pařbě a vlastně se to celé tváří jako nudná variace na téma kterak sekta Boží světlo jednu mladou naivku pohltila. Ovšem jen do doby, kdy se někdo rozhodne osazenstvo této navenek mírumilovné společnosti značně zredukovat úctyhodným množstvím střel do hlav a hrudníků. A zmínila jsem se vám, že pod tím nenápadným a odloučeným sídlem najdete poměrně kvalitně vybavenou a dobře zabezpečenou laboratoř? Na co asi?

Po váhavém začátku nabírá Vídeňské bratrstvo na otáčkách. Někdy až moc. Kromě místy lehce zmateného až útržkovitého děje ještě navíc budeme skákat v čase. Fredrik má před sebou komplikovaný případ, jehož kořeny sahají hodně hluboko do minulosti. A hodně, ale opravdu hodně temné minulosti. Válka, Hitler, koncentrační tábory, experimenty na vězních, rasová hygiena a vědci, jejichž morální cítění a empatie jdou šmahem stranou, aby uvolnili místo nekompromisnímu badatelskému poslání. Jednotlivé přísady byly pečlivě a citlivě vybrány, a přestože se krmě sem tam vařila trošku překotně, výsledek ve finále lahodí čtenářovu apetitu. Jen opatrně, abyste si nepopálili jazyk.

Ingar Johansrud se s vervou vrhá na hustě obsazené pole drsných thrillerů z chladnějších končin a rozhodně má díky svým ostrým loktům pádné argumenty. Někdy sice moc tlačí na pilu, občas vás trošku chytne pod krkem a sem tam vás vezme po hlavě nějakou disharmonií, ale mám dojem, že to se časem a dalšími díly ještě vypiluje. Postavy v konečném důsledku působí věrohodně, i když si k žádné z nich asi příliš vřelý vztah nevytvoříte, jelikož si od vás jedna každá z nich bude držet alespoň minimální odstup. A u některých budete rádi, že je ten odstup značný. Protože potkat je někde v noci v osamocené uličce byste vážně nechtěli.

Sakum prásk se jedná o knihu, která má poměrně slušný potenciál nezahrabat se v ledové krustě konkurence a ambiciózně si vyskakuje do žánrového nadprůměru. Za mě čerstvý a osvěžující zážitek.

Hodnocení: 4/5

 Vídeňské bratrstvo

 

Anotace knihy:

První díl série o Fredriku Beierovi.

Když je vyšetřovatel Fredrik Beier přivolán k masové vraždě na předměstí Osla, vypadá to, že jde o případ náboženské msty — oběti patří k podivné sektě Boží světlo, která se připravuje na soudný den. Fredrik a jeho nová kolegyně Kafa však mají své pochybnosti a podezřelé souvislosti je brzy dovedou k objevu hrůzných vědeckých experimentů, odkazujících až k dobám druhé světové války. Musejí se ponořit do temné minulosti členů sekty a to, co na začátku vypadalo jako tragický, ale jasný případ, se náhle mění v dramatický hon za brutálním zabijákem.

Prvotina Ingara Johnsruda Vídeňské bratrstvo ohlašuje příchod smělého a nápaditého nového hlasu skandinávské krimi literatury. Johnsrud v důmyslně utkaném a akčním thrilleru předvedl své schopnosti mistrovského vypravěče.

Autor:

Ingar Johnsrud (nar. 1974) je norský novinář. Se svou ženou a třemi dětmi žije v Oslu. Vídeňské bratrstvo (2015) je jeho debut a první díl plánované trilogie. Díky smyslu pro detail a schopnosti vystavět bohatý a zajímavý příběh se autorovi dostalo obrovské pozornosti. Pochvalné kritiky vystřelily Johnsruda mezi vycházející hvězdy skandinávské krimi scény. Kniha vychází ve dvaceti zemích.

 


Název knihy:         Vídeňské bratrstvo
Vídeňské bratrstvoAutor:                      Ingar Johnsrud
Překlad:                  Eva Dostálková

Nakladatelství:      HOST
Rok vydání:           2016
Počet stran:           448

ISBN:                       978-80-7491-597-0
EAN:                        9788074915970

Vazba:                     Vázáná s přebalem

E-shop:                   kniha – http://nakladatelstvi.HOSTbrno.cz
                                 
                                  e-kniha – http://www.PalmKnihy.cz
   
Databáze knih:      www.databazeknih.cz

  

{source}[[div data-configid=“0/38413657″ style=“width: 610px; height: 460px;“ class=“issuuembed“]][[/div]][[script type=“text/javascript“ src=“//e.issuu.com/embed.js“ async=“true“]][[/script]]{/source}

 

HostNakladatelství Host vydává především kvalitní českou a překladovou prózu, poezii, literární teorii i literaturu naučnou. Odborné publikace se zaměřují především na historii, sociologii, jazykovědu, osobnosti filmu i další obory. V posledních letech se velmi výrazně rozšířila řada překladové beletrie, severských kriminálních románů a thrillerů. Relativně nedávno našla v Hostu přístřeší i prestižní edice Česká knižnice, která zájemcům nabízí kvalitní ediční zpracování děl českých klasiků. Naší cílovou skupinou jsou jednak lidé, kteří se zabývají literaturou „na vyšším stupni“ (studenti, učitelé apod.) a dále průměrně či spíše nadprůměrně nároční čtenáři, kteří se u knih chtějí bavit a odpočívat, avšak spotřební a braková literatura je pod jejich úroveň.

 


PalmKnihy
PalmKnihy
– Největší a nejstarší obchod s elektronickými knihami v České republice. Jednoduše, pohodlně a rychle přímo ve všech dostupných formátech. Více než 11.000 e-knih na jednom místě.

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.