Neděle, 14.4.2024
KnihyKultura

Prohibice, gangsteři, láska

recenze knihy Dáma Měsíčního svitu

„Mallory vychovávali je skromnosti, ale teď se nedokázala ubránit hrdému úsměvu. Letmo ji přeběhl po tváři a zase zmizel. Protože tolik vychvalovaná… ano, přesně vzato jedinečná kvalita whiskey z jejich pálenice, dobře ukryté nahoře v rokli Stone Ridge Mountain, byla především její zásluha – a přirozeně také dědečka Carla.“

Píšou se dvacátá léta 20. století, v Americe panuje prohibice a na ulici si nejste jistí, že se nedostanete do přestřelky gangsterů, kteří mají pod palcem nelegální obchody.

Mallory je devatenáct let, žije na farmě s otcem a mladším bratrem Robertem. Na farmě pěstují tabák, ale aby se uživili, mají v kopcích nad farmou ukrytou nelegální pálenici a pálí ten nejlepší alkohol v celém franklinském okrese. Jednoho dne, dojde k nastolení nového pořádku mezi gangstery, a tak nový kápo chce zavést nové podmínky, za nichž bude odebírat nelegální alkohol, bohužel otec Mallory nesouhlasí, což má nedozírné následky pro celou jejich rodinu.

Co se stane, když směr vašeho života začnou určovat gangsteři? Jaký vliv na nás mohou mít cizí lidé? Jak je snadné někoho zmanipulovat? Co když se stanete oblíbencem gangsterského kápa? Jaké překážky dokáže překonat láska? Může Mallory navzdory všem okolnostem být šťastná? Tahle kniha se krásně hodí na dlouhé zimní večery, rozhodně vás nenechá klidnými.

„Noční vzduch voněl, vlahý a měkký jako samet. Stejně lahodné teplo s rozlévalo i Malloryiným nitrem. Byla ještě rozpálená tancem, líce j žhnuly a na tváři se usadil zasněný úsměv, protože její chodidla skoro hořela. Vítr jí při jízdě jemně čechral vlasy jako něžné ruce, a když zavřela oči, představovala si, že jsou to Henryho ruce, které ji hladí.“

Kniha mě zaujala svým názvem a také obálkou, na níž je zezadu zachycena žena, nebo přesněji dáma a vám hned na mysli vytane otázka, kdo je ta záhadná dáma a co znamená název Měsíční svit. Odpověď na vás čeká v knize.

Dáma Měsíčního svituMallory jsem si hned oblíbila a moc mě bavil vývoj její postavy, jak se dokázala poprat s osudem, jít si za svým cílem a její sesterská láska byla opravdu silná, stejně jako láska k Henrymu, za něhož se jednoho dne chtěla provdat. Díky všem překážkám se z ní stala silná žena, která se ničeho nezalekla a dokázala dostát svému slibu, který si předsevzala po smrti svého otce. Svojí pílí, ale i bystrostí se dokázala dostat mezi smetánku společnosti. Ale jak víte, po cestě na vrchol může následovat strmý pád, o čemž se v této knize nejednou přesvědčíte. A nemusí za tím pádem stát krach na newyorské burze v říjnu roku 1929, který ale v knize také zamíchá již rozdanými kartami.

„To je tedy svět, který nám přichystali zarytí nepřátelé alkoholu. Země se topí v mizerném alkoholu, korupce nakazila všechny veřejné úřady a podsvětí dělá gigantické obchody. Krásný nový svět!“

Příběh mě chytil od první stránky a čím víc se blížil konec, tím víc jsem byla napnutá, jak vše dopadne. Okamžiky štěstí v knize střídají rány osudu, které nás jako čtenáře zabolí a autor nás opravdu nešetří. Ale taková byla doba a nikdo si nebyl jistý svojí hodinou.

Dáma Měsíčního svitu v sobě snoubí drsnou dobu, kdy lidé bojovali za své postavení, kdy se dalo znenadání zbohatnout a dostat se na výsluní, ale štěstěna je vrtkavá dáma, a tak často přišla osudová rána. Autor nezapomněl na milostnou linku, která se proplétá celým románem a potěší nejednu čtenářku. V knize nechybí napětí, spád a krásný příběh.

„Neexistuje žádné právo na život nezatížený bolestí. Uprostřed života jsme obklopeni smrtí. Neustále. V každé vteřině. Dělí nás od ní pouhý jediný úder srdce. Ty sám se musíš rozhodnout, zda se necháš ránou osudu srazit na kolena, nebo budeš mít sílu a vůli nést svůj kříž a navzdory všemu uděláš ze svého života něco, na co by byla Caroline hrdá.“

Román doporučuji spíše ženám, ale i muži si v něm přijdou na své, protože je z něho cítit atmosféra té doby a nechybí mu nic, co by dobrý příběh měl čtenáři nabídnout, a především oceňuji skvělý vývoj postav.

Moje hodnocení je 100 %.

„Člověk vidí svůj život a jeho význam zcela jinýma očima, když někdy pozoruje, jak umírají hvězdy,“ prohodil zamyšleně.“

Dáma Měsíčního svitu je mojí první knihou od tohoto autora, který má na kontě již několik knih pro dospělé. Do širšího čtenářského povědomí se dostal svojí knihou Nebe, na němž nesvítily hvězdy, kterou si také s chutí přečtu.

 

Název knihy Dáma Měsíčního svitu
AutorRainer M. Schröder
Žánrromány, historické romány
  
Nakladatelství Ikar
Rok vydání2019
Počet stran512
ISBN978-80-249-3933-9
  
Nákup knihy www.knizniklub.cz
Nákup e-knihy www.palmknihy.cz
Databáze knih www.databazeknih.cz

 

 

Ikar

Nakladatelství IKAR je orientováno především na ženské čtenářky, kterým nabízí romance, společenské romány a memoáry, kuchařky nebo rádce; zajímavým projektem je i řada historických biografií z Habsburské monarchie. Mezi zavedené a celosvětově úspěšné autory Ikaru patří Danielle Steel, Joy Fieldingová, Rosamunde Pilcherová, Barbara Woodová, Erich Maria Remarque, Lion Feuchtwanger či Johannes Mario Simmel; z českých autorů např. Klára Janečková, Hana Marie Körnerová.

www.ikar.czPalmknihy

PalmKnihy jsou největším a nejstarším obchodem s elektronickými knihami v České republice. Téměř dvanáct tisíc titulů od více než šest seti nakladatelství doplňuje také široká nabídka audioknih. Přehledný a intuitivní eshop umožňuje okamžitý a jednoduchý nákup e-knih, které můžete začít číst ještě dnes. Dostupnost všech formátů e-knih zajišťuje podporu všem zařízením, od čteček až po počítače nebo mobily. Na Palmknihách navíc najdete i stovky titulů zcela zdarma. Široký záběr slevových akcí učiní každou e-knihu dostupnou, díky předprodejům pak první stránky novinek ochutnáte mnohem dřív, než se kniha objeví na pultech.

www.palmknihy.cz

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Pavla Velehradská

Matka, dcera, manželka a vášnivá knihomolka, která zbožňuje svět knih. (osobní blog)