Pátek, 8.12.2023
FilmKultura

Frčíme: Dva elfí bratři na cestě za sebepoznáním

Studio Pixar přináší příběh dvou bratrů, kteří hledají magii v říši, která na ni už zapomněla.

Barley žije fantastickými příběhy a sní o cestě za dobrodružstvím, jeho mladší bratr Ian se snaží jen unikat Barleyho ztřeštěným nápadům a zapadnout mezi své vrstevníky. V den Ianových šestnáctých narozenin ale dostanou od matky dárek, který jim zanechal jejich otec. Je jím magická hůl a kouzlo, které jim ho umožní přivést zpět k životu na pouhý jeden den. To se ale vymkne z ruky a z otce se vrátí jen dolní polovina těla. Barley a Ian se tak vydávají na dobrodružnou cestu, aby přivedli zpět i jeho zbytek. Čas se ale rychle krátí a oba bratři se musí naučit spolupracovat a spolehnout se jeden na druhého.

Ačkoliv má Frčíme poměrně akční děj, to, co ho ve skutečnosti žene dopředu, je vztah mezi Barleym a Ianem, který je vykreslen velmi uvěřitelně. Jejich malicherné hádky, škádlení i dojemné situace se dotknou hlavně těch, kteří sourozence mají a sami si těmito momenty prošli.

Samotný děj ubíhá svižně. Snímek dobře kombinuje vtipné a napínavé scény. Závěr filmu pak působí velmi emotivně a nebojí se odbočit od tradičních předobrých konců u dětských filmů. Na efektu mu ale ubírá nadbytečná konečná montáž, která snímek připraví o otevřenější závěr, který by zanechal mnohem hlubší dojem.

Film stojí také na dobrém výběru hlasů. Tom Holland opět prokazuje svůj komediální talent a skvěle zvládá Ianovu proměnu ze zakřiknutého teenagera do sebevědomého čaroděje. Sekunduje mu tu Chris Pratt, který dobře balancuje Barleyho komediální a emoční stránku. Dohromady tvoří výbornou dvojici a z jejich hlasů jde poznat, že si celý proces velmi užívali. Zdali takto působí i český dabing nedokážu posoudit, protože jsem ho neslyšela.

Zajímavé jsou i vedlejší postavy. Matka Iana a Barleyho Laurel (Julia Louis-Dreyfus) i bojovnice Mantikora (Octavia Spencer) děj skvěle doplňují. I přesto, že se po většinu filmu soustředíme jen na bratry (a půlku jejich otce), obě dostávají dostatek prostoru, abychom jim ve finále drželi palce.

Za zmínku z postav stojí také kentaur Colt Bronco (Mel Rodriguez), místní policista a Laurelin nový přítel, který do děje přináší konflikt, zároveň ale funguje i jako komediální složka. Nezapomenutelné jsou pak motorkářské víly, které ale povětšinou fungují jen jako komický prvek.

Po animované stránce snímek ničím nepřekvapí. Studio Pixar zde sází na jistotu a nabízí tak svou obvyklou kvalitu. Postavy jsou proto vzhledově hodně podobné těm z předchozích projektů.

Frčíme je dobrý film pro celou rodinu a kromě dobrodružství nabízí i velmi emotivní příběh. Studio Pixar tak opět dokazuje, že má stále co nabídnout, i když od premiéry jejich prvního velkého animovaného filmu uběhlo už 25 let.

80 %

 

Frčíme

 

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.