Debata o smyslu českých dějin

25. září 2018 od 18 hodin – Východočeské muzeum Pardubice

Debata 100 je netradiční program Východočeského muzea v Pardubicích věnovaný stoletému výročí vzniku Československé republiky.

Tam, kde bychom očekávali oslavu samostatnosti, objevuje se otázka smyslu českých dějin, úvahy o idejích, hodnotách a sdílených vyprávěních, které v samostatném státě formovaly vědomí společnosti. Přemítáme o jejich proměnách v dramatických časech ohrožení demokracie a ztráty nezávislosti, snažíme se o zachycení jejich povahy a role pro současnost.

Nejen o smyslu českých a československých dějin, otázce, která mezi odborníky rezonovala již před rokem 1918, budou v rytířském sále Zámku Pardubice debatovat přední čeští historici Petr Čornej, Vratislav Doubek a Milan Ducháček. Diskusi budou moderovat historik David Venclík a ředitel Východočeského muzea v Pardubicích Tomáš Libánek. Prostor bude patřit také otázkám posluchačů. 

Kolem nás se to v poslední době hemží osmičkami, připomínkou různých výročí a především pak zvučným ohlasem oslav kulatého jubilea vzniku samostatného československého státu. Ale my si myslíme, že je to důvod nejen k oslavám, ale především k zamyšlení, jak si jako národ stojíme po sto letech,“ vysvětluje Tomáš Libánek.

Debata o smyslu českých dějin

 

www.vcm.cz

 

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.