Čtvrtek, 23.5.2024
HudbaKultura

Debutové album Connection hudebníků Švejkara a Korecké pokřtili Leona Machálková a Adam Skoumal

Na český trh vstoupilo debutové album mladého klarinetisty Marka Švejkara a chrudimské klavíristky Lenky Korecké Connection (Roky putování), které vydal Radioservis. Deska je výsledkem více jak jedné dekády jejich koncertování, hudebního partnerství a spletitých cest životem. 
 
ConnectionCelý disk je vystavěn jako průvodce česko-francouzskou klarinetovou tvorbou, která do teď v mnoha případech nenašla interpreta na CD nosičích a jde tedy o premiéry. “Název skýtá mnoho významů a vychází z pomyslné spojnice mezi Českou republikou a Francií, mezi kterými jsem posledních necelých deset let putoval a se mnou i má hudba. Jde o propojení francouzské estetiky s bohatstvím české kultury, ze které vychází veškerá má hudební inspirace,” říká Marek Švejkar.
 
Rád bych přiblížil klarinet, pro mnoho z nás zapomenutý klenot z rodiny dechových nástrojů, ve zcela jiném světle, a to kombinací poslechově přívětivého, virtuózního a neobvyklého repertoáru pro posluchače jak hudebně nezainteresované, tak pro odbornou veřejnost. Tímto děkuji za uměleckou spolupráci a podporu mé kolegyni Lence, s níž hudebně rostu a celé roky koncertuji v tuzemsku i po světě,” dodává hudebník. 
 
 
Connection
 
 
Podle Lenky Korecké trvá jejich spolupráce už 14 let. “Z tohoto pomyslného hudebního manželství vzniklo naše debutové album, které bychom rádi představili na koncertech po celém Česku,” popsala nejbližší plány s tím, že už nyní oba přemýšlí o dalších nahrávkách. 
 
Je vidět a slyšet, že Marek a Lenka hudbou žijí a dýchají. Jejich vklad do umění je úžasný a krásně se vychutnává. Na diváka jejich energie ihned přeskočí. Velice si vážím, že jsem se mohla stát kmotrou jejich alba,” pochválila oba hudebníky Leona Machálková, která je pro Švejkara i Koreckou hudebním vzorem. Dalším kmotrem CD Connection se stal v kostele sv. Vavřince pod Petřínem hudebník a klavírista Adam Skoumal, jenž se také skladatelsky na desce podílel. 
 
Connection
 

 
Autor fotek: Jaroslav Hauer

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Jaromír Zajíček

Tak trošku hudební nadšenec, tak trošku fotograf, tak trošku cestovatel a tak trošku ten, který si hraje a (ne)zlobí! www.FotoZajda.cz