Pátek, 24.5.2024
KnihyKultura

Každej vidi tomu druhymu do taliřa

recenze audioknihy Dědina

Nic víc a nic míň než život.

Audiokniha začíná zprávami z obecního úřadu a jednotlivé stopáže oddělovalo pár tónů z útrob tahací harmoniky, což dokonale navodilo atmosféru zapomenuté vesnice na Vysočině, kde se ještě pořád chodí spát se slepicemi. S obsahem audia koresponduje i obálka převzatá z té knižní (malovaný talíř na kostkovaném ubruse). Tenhle koncept mi naprosto vyhovuje, protože pak nemusím audioknihy zdlouhavě hledat.

Oproti papírové knize má tato nahrávka nespornou výhodu:  s nářečím moravské vysočiny, které mnohým ztížilo četbu, se za vás popasovali interpreti. Promluvy hlavních hrdinů působí to natolik autenticky, že když Pavla Tomicová aplikovala své zastaralé výchovné metody, přikrčila jsem se a Jaromír Dulava mě svým přednesem rozplakal a do duše mi na půl dne zasel jakousi hroznou tíhu. Vyprávění z pohledu sedmi postav se zhostili: Pavla Tomicová, Dita Kaplanová, Jiří Vyorálek, Jaromír Dulava, Johanna Tesařová, Robert Hájek a Ivana Uhlířová.

Dědina je mozaika příběhů čtyř rodin a kapitoly jsou i různě dlouhé. První a nejkratší z nich je o protivné babce, která má na starost rozjívenou vnučku Petrunu. Čtenáři ji hodnotí jako nejslabší, ale pro mě byl projev Pavly Tomicové naprosto geniální a pořád jsem čekala, jestli se vrátí, protože mě bavila ze všech nejvíc.

Druhý příběh se točil kolem zedníka Ladina, který si o víkendech přivydělává na zabijačkách jako řezník. A u něj jsem se chechtala na celé kolo, protože jsem mu věřila každé slovo (doporučuji vám ukázku níže). Jeho žena čeká čtvrté dítě, takže si chlap teď nic moc neužije, ale svoji touhu si kompenzuje jinde. A když se pod vlivem rozhodne nařezat dřevo cirkule, tak je vám jasné, že to dobře nedopadne. Trefné, vtipné a docela naturalistické.

Třetí část je nejdelší a v popředí stojí manželé Josef, Maruna a jejich syn Zbyněk, který se tak úplně nevyvedl a drží se mámy za sukni ještě ve třiceti. Josef je sedlák srdcem i duší, který si půdy váží a síly má za dva. Maruna prodává v obchůdku a snaží se být s každým za dobře. A Zbyněk si tak dlouho zahrává, až si pořádně natluče. Nebo spíš, až mu natluče tatík. Robert Hájek, který Zbyňu namluvil, mě zaujal už při poslechu jiné novinky z produkce OneHotBook: Klub divných dětí.

Poslední část vypráví o starých manželech, kteří se tak nesnáší, až zapomněli, že se vlastně milujou. Konec to byl opravdu smutný.

Dědina je o rodinných dramatech, které usedlíci umně maskují za úsměvy. Je to o všudypřítomných klepech a o tom, že každej vidi tomu druhymu do taliřa. Dvořáková své charaktery neodsuzuje a odpuštění je tu na místě. Dědina je krásné ale drsné místo pro život.

 

Dědina

 

Název audioknihy Dědina
AutorPetra Dvořáková
Interpreti

Pavla Tomicová, Dita Kaplanová,
Jiří Vyorálek,
Jaromír Dulava,
Johanna Tesařová, Robert Hájek
a Ivana Uhlířová

  
Vydavatelství OneHotBook
Délka7 hodin a 54 minut
EAN8594169482613
  
Nákup audioknihy www.onehotbook.cz

 

Audioknihy roku 2019
Dědina absolutně ovládla ceny Audioknihy roku 2019

 

 

OneHotBook

Vydavatelství OneHotBook vydává audioknihy současných světových a českých autorů i moderní literární klasiku a osobitou tvorbu pro děti s kompletní profesionální produkcí zahrnující dramaturgii, režii, hudbu, postprodukci a design. Audiokniha v jejich podání není pouhým převyprávěním knihy, ale interpretačním uměním vzniklým za spolupráce režisérů s pečlivě vybranými herci; zvukovou adaptací, jejíž náladu podkreslují atmosférické zvuky i ruchy a původní skladby vytvořené na míru daného díla.

Mezi autory OneHotBook patří například Kateřina Tučková, Tereza Boučková, Jaroslav Rudiš, Jiří Šulc, Jiří Hájíček, Vilma Kadlečková, Petra Soukupová, Evžen Boček, Stieg Larsson, Jo Nesbø, Jussi Adler-Olsen, Peter May, Henning Mankell, Lars Kepler, David Mitchell, Haruki Murakami, Gillian Flynn, Lyndsay Faye, Tom Robbins a další.

www.onehotbook.cz

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Karin Novotná

Totální knižní závislák, co se pravidelně ztrácí v knihkupectví mezi regály. (osobní blog)