Čtvrtek, 13.6.2024
KnihyKultura

Klub divných dětí

recenze audioknihy Klub divných dětí

Nejsme divní, jsme jiní.

Školní děti, které nezapadají do škatulky normálnosti, to jsou hlavní hrdinové nové knihy pro děti a mládež přední české spisovatelky Petry Soukupové. A je to napínavé, akční a vtipné vyprávění z pohledů čtyř různých hrdinů, kteří si k sobě hledají cestu.

Milu zajímá všechno o zvířatech a občas se ztrácí nejen ve vlastních myšlenkách, ale i na ulici, když ji něco zaujme tak, že nevnímá okolní svět a prostě zírá. Katka je už v šesté třídě a je trochu tlustá. Hrozně ráda čte, hlavně detektivky. A sporty fakt nesnáší. A taky nesnáší svoje spolužáky, kteří ji ponižujou. Třetím divným dítětem je Petr. Čtvrťák, co vypadá na prvňáka a trápí ho noční děsy, kvůli kterým občas vleze za mámou do postele a hlavně v noci prostě nemůže spát a jen zírá do tmy a bojí se. Ty hrůzy, co si v noci představuje, pak kreslí do notesu, aby se jich tak zbavil. A teď má jet na školu v přírodě a on ví, že to tam nezvládne. Posledním členem podivného klubu je František, který se snaží vyrovnat s tím, že má nemocný nohy. Svoji frustraci si vybíjí provokováním jiných dětí. Vlastně je trochu zlý. A tihle čtyři outsideři, ačkoli se skoro neznají a ani neví, jestli jsou kamarádi, se rozhodnout podniknout společné dobrodružství.

Petra Soukupová patří k mým oblíbeným českým spisovatelkám už od chvíle, kdy se mi dostal do rukou fiktivní deník dospívající dívky Marta v roce vetřelce. Stěžejním tématem prostupujícím její tvorbu je rozpad mezilidských vztahů a nemožnost plnohodnotné komunikace v rodině. Téma deprimující, ale skutečné a především podané s jistou lehkostí a mnohdy i ironií a humorem.

Možná jste i vy měli pocit, že nezapadáte a možná, že je vaše dítě jiné. Petra Soukupová vám ukáže, že je v odlišnosti mnoho krásy a že si i divné děti mohou najít kamarády. Ačkoli to na první pohled může vypadat (v mém případě znít) jako dobrodružný příběh, v pozadí stojí naléhavá témata: šikana, kyberšikana, rodinné neporozumění, psychické problémy dětí… Pro mě, jako pro mámu, tam byla odstrašující právě ta komunikační propast mezi rodiči a dětmi. Ten svíravý pocit, že nejen vrstevníci, ale i máma s tátou myslí, že jsou děti chudáci/podivíni, že to tak prostě je a že by vlastně měli raději úplně obyčejné dítě.

Audiokniha má celkem 5 hodin 44 minut a délka jednotlivých stopáží je od 9 do 16 minut. To mi naprosto vyhovovalo, protože jednu kapitolu jsem si poslechla po cestě na tramvaj, druhou během jízdy a třetí, než jsem došla, kam jsem potřebovala. Nemusela jsem pak složitě hledat, kde jsem vlastně poslech skončila. Na konci každé kapitoly je krátká kytarová znělka, která příjemně navodí atmosféru na další poslech. Obal je stejný jako knižní, což mi usnadnilo hledání.

Čtení se zhostily známé osobnosti a je specifické v tom, že každou z postav namluvil někdo jiný. Audioknihu namluvili: Patricie Solaříková Pagáčová, Matyáš Valenta (oba jistě znáte ze seriálu Ulice), Kristýna Podzimková a Robert Hájek. Projev Patricie Solaříkové Pagáčové se mi líbil nejvíc – dokonale prožívala každou situaci a asi i díky tomu mi postava Mili byla nejbližší. Matyáš Valenta se zase dokonale hodil pro toho ustrašeného, uťáplého Petra.

Jedno odpoledne jsem poslouchala audioknihu nahlas, když si tříletá dcera právě malovala. Líbila se mi její reakce, když jsem doposlouchala kapitolu a nahrávku vypla. Střelila po mě pohledem a prohlásila, že ji zajímá, jak to bude dál s tou činčilou.

Takže pokud i vás zajímá, jak to s tou činčilou dopadlo, poslechněte si ukázku na stránkách OneHotBook a pak si Klub divných dětí kupte.

 

Klub divných dětí - audiokniha

 

 

Název audioknihy Klub divných dětí
AutorPetra Soukupová
InterpretiPatricie Solaříková Pagáčová,
Matyáš Valenta,
Kristýna Podzimková,
Robert Hájek
  
Vydavatelství OneHotBook
Délka5 hodin 44 minut
EAN8594169483184
  
Nákup audioknihy www.onehotbook.cz

 

OneHotBook

Vydavatelství OneHotBook vydává audioknihy současných světových a českých autorů i moderní literární klasiku a osobitou tvorbu pro děti s kompletní profesionální produkcí zahrnující dramaturgii, režii, hudbu, postprodukci a design. Audiokniha v jejich podání není pouhým převyprávěním knihy, ale interpretačním uměním vzniklým za spolupráce režisérů s pečlivě vybranými herci; zvukovou adaptací, jejíž náladu podkreslují atmosférické zvuky i ruchy a původní skladby vytvořené na míru daného díla.

Mezi autory OneHotBook patří například Kateřina Tučková, Tereza Boučková, Jaroslav Rudiš, Jiří Šulc, Jiří Hájíček, Vilma Kadlečková, Petra Soukupová, Evžen Boček, Stieg Larsson, Jo Nesbø, Jussi Adler-Olsen, Peter May, Henning Mankell, Lars Kepler, David Mitchell, Haruki Murakami, Gillian Flynn, Lyndsay Faye, Tom Robbins a další.

www.onehotbook.cz

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Karin Novotná

Totální knižní závislák, co se pravidelně ztrácí v knihkupectví mezi regály. (osobní blog)