Pondělí, 6.2.2023

Chrudimka.cz

Portál CHRUDIMKA.CZ přináší denně svým čtenářům čerstvé zprávy z kultury, sportu a volného času. Svým obsahem je zaměřen převážně na mladou generaci.

DEEP PURPLE – Whoosh!

Správně stárnout se dá jediným možným způsobem: tvořit a hrát bez ohledu na škatulky a trendy. A Deep Purple si “důchodový” věk opravdu užívají. Dávno nejsou těmi, kteří by ohromovali údernými kytarovými riffy a už nikdy také nenatočí žádné zásadní hity, jakými byly svého času Smoke On The Water, Highway Star, Child In Time a mnohé další. Nechávají věci prostě plynout. Jednak proto, že síla kapely dnes spočívá v úplně jiném hudebním smýšlení a bez dvou stěžejních muzikantů Ritchie Blackmorea a Jona Lorda to ani jinak nejde. A přiblížit se na prahu pětasedmdesátky k původní mladické nespoutanosti by se rovnalo zázraku.

Proto je aktuální deska vyklidněná, až může leckoho nudit. Více než o touze po úspěchu a dravosti vypovídá spíše o prosté radosti ze společného hraní a možná i nostalgii. A přestože zní většina skladeb nenápadně, nebo zavání rutinou, najdou se i tady opravdové klenoty. Například hravá Nothing at All. Je jak horská bystřina přeskakující kameny a sršící jiskřivými nápady. Právě pro takové okamžiky stojí za to žít a být fanouškem hudby. Škoda jen, že se další takový pocit dostavuje až s předposlední, nově upravenou instrumentálkou And the Address z prvního párplovského alba And the Address Shades of Deep Purple (1968). Ostatní skladby vesměs splývají a nezalezou na první poslech pod kůži. Jejich tvář je však díky výraznému přispění klávesisty Dona Aireyho progresivnější a je v nich zakomponován otisk takřka všech předchozích období, kterými si Deep Purple prošli: od hardrockového pravěku až po spacerockové nálady poslední doby.

Zvukově pak navazují na předchozí dva počiny Now What?! (2013) a Infinite (2017). Jak by ne. Už potřetí za sebou produkoval britskou legendu věhlasný Bob Ezrin. Doma ve Spojeném království to sice stačilo “jen” na čtvrté místo v albovém žebříčku, avšak zájem skotských fanoušků a v některých dalších evropských zemích vystřelil jedenadvacátou studiovku Párplů až na vrchol. Možná poslouchali Whoosh! trpělivěji než ostatní, ale co naplat, nebude to deska, kterou si všichni zamilují. Jen další z řady. Možná poslední…

 


DEEP PURPLE
Whoosh!

21. studiové album
7. srpna 2020 / earMUSIC
Progresivní rock, Hard rock

 

Deep Purple - Whoosh!

 

 Seznam skladeb na albu

1. Throw My Bones
2. Drop The Weapon
3. We’re All The Same In The Dark
4. Nothing At All
5. No Need To Shout
6. Step By Step
7. What the What
8. The Long Way Round
9. The Power of the Moon
10. Remission Possible
11. Man Alive
12. And the Address
13. Dancing In My Sleep

 

 

 

autor: Roman Zahrádka

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.