Skřivánci ve válce

recenze knihy Skřivánci ve válce

Jak se popasovat s faktem, že po smrti maminky o vás vlastní otec vůbec nestojí? Máte dvě možnosti. Buď zahořknete a budete se zlobit na celý svět, nebo se nenecháte zlomit a vytěžíte z toho maximum pro váš lepší život. A právě to udělala Klárka Penroseová. Maminka jí zemřela jen pár dní po tom, co dala své dceři život a tatínek to dívence klade celý život za vinu. Holčička kupodivu na nikoho nezanevřela, miluje svého staršího výbušného bratra Petra i bratrance Ruperta, s nímž sourozenci tráví každé léto u společných prarodičů v Cornwallu. Tam prožívají nejlepší chvilky v životě, pragmatická babička s dědečkem jim nechávají prostor, aby se s nástrahami života popasovali sami. Idylka končí spolu se závěrem prázdnin, kdy se všichni rozejdou. Rupert s Petrem na internátní školu, Klárka do studeného domu, kde ji otec přehlíží jako kus letitého nábytku. Jeden by se z toho zbláznil, ne však Klárka, která je od narození optimisticky naladěná a na všech se snaží vidět něco dobrého. Díky své píli a houževnatosti začne studovat, navzdory otcově nelibosti (nebo spíše lhostejnosti?) Do životů  ale náhle zasahuje první světová válka. Všichni musí brzy dospět, všichni musí něco obětovat na válečný oltář

Skřivánci ve válceRomán Skřivánci ve válce mě lehce dojímal po celou dobu čtení. Absolutně jsem nemohla pochopit chování otce, který svou dceru totálně ignoroval, pořád jsem doufala, že by v průběhu děje mohlo dojít k nápravě, a stejně jako Klárka se snažila najít na něm něco dobrého, ale bohužel. Otec Penrose je postavou, jež vám prostě pohne žlučí. O to víc si užijete laskavou Klárku i jejího bratra Petra, stejně jako Ruperta, který je všemi milován.

Autorka dnešní mládeži představuje život generace jejich praprarodičů, kteří byli nuceni vyrůstat ve strachu z válečného běsnění, v chudobě, protože kvalitní jídlo v té době neexistovalo. Lehce je zde naťuknutý feminismus a touha žen vymanit se z područí mužské nadřazenosti a nadvlády, to vše je popsáno s jemným humorem, místy zavánějícím až cynismem, který hojně rozsévá paní Morganová, hospodyně Penroseových. Pokud znáte navenek přísnou Emu, jež uvnitř skrývala zlaté srdce, a byla dobrou duší lékařské rodiny Sovových v seriálu Nemocnice na kraji města, tak paní Morganová je její britský ekvivalent, a určitě i ona vás bude bavit.

Hilary McKay svůj příběh směřuje především ke čtenářům z řad mládeže. Tomu odpovídá styl, jakým jej napsala. Na konci knížky je slovníček osvětlující některé pojmy, jenž mohou být dnešním dětem neznámé (drožka, bryčka, karbol, pence, apod.) Troufám si říct, že zaujme i starší generaci. Je připomínkou časů minulých, rodinné sounáležitosti i toho, jak důležité je mít někoho, o koho se můžete opřít.

Pokud se vám líbí Malé ženy, Anna ze Zeleného domu nebo knížky Arthura Ransomeho, tak se vám budou zcela určitě zamlouvat i  Skřívánci ve válce, kteří jsou jejich důstojným následovníkem.

 

Název knihy Skřivánci ve válce
AutorHilary McKay
Žánrpro děti a mládež
  
Nakladatelství CooBoo
Rok vydání2020
Počet stran312
ISBN9788076610521
  
Nákup knihy www.cooboo.cz
Nákup e-knihy www.palmknihy.cz
Databáze knih www.databazeknih.cz

 

CooBoo

CooBoo je nakladatelství knih především pro teenagery, které vzniklo v roce 2009. Jeho název je zkratkou slov cool a books. CooBoo se proto nebojí vydávat knihy provokativní, kontroverzní, ale i tituly určené jen pro pobavení a odpočinek. Ročně vydá přes šedesát pečlivě vybraných titulů, a to nejen beletristických, ale i z oblasti non-fiction. Nechybí mezi nimi ani komiksy, mezi nimiž se najde i celá řada kvalitních titulů od Pupíků přes Thorgala až po Leonarda a Malého upírka.

K nejúspěšnějším titulům nakladatelství patří například Deník malého poseroutky, zpěvník Tomáše Kluse Já, písničkář, hororová série Darrena Shana Demonata, romány Sarah Dessenové nebo příběhy z Monster High.

V roce 2011 začaly knihy se značkou CooBoo vycházet také na Slovensku, takže už teď si slovenští čtenáři mohou užít oblíbené série Tajný kruh nebo Oliver Nocturno v rodném jazyce, a další tituly na sebe nenechají dlouho čekat.

www.cooboo.czPalmknihy

PalmKnihy jsou největším a nejstarším obchodem s elektronickými knihami v České republice. Téměř dvanáct tisíc titulů od více než šest seti nakladatelství doplňuje také široká nabídka audioknih. Přehledný a intuitivní eshop umožňuje okamžitý a jednoduchý nákup e-knih, které můžete začít číst ještě dnes. Dostupnost všech formátů e-knih zajišťuje podporu všem zařízením, od čteček až po počítače nebo mobily. Na Palmknihách navíc najdete i stovky titulů zcela zdarma. Široký záběr slevových akcí učiní každou e-knihu dostupnou, díky předprodejům pak první stránky novinek ochutnáte mnohem dřív, než se kniha objeví na pultech.

www.palmknihy.cz

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Barbora Javorková

Knihovnice tělem i duší. (osobní blog)