Čtvrtek, 22.2.2024
KnihyKultura

Děsivý zážitek plný písku

Písečný mužSlyšeli jste již o audioknize, která ve vás vyvolá děs a nenechá vás spát do té doby, dokud si ji neposlechnete celou? Máte rádi napínavé, děsivé, husí kůži nahánějící příběhy? Pokud ano, tato audiokniha je určena právě pro vás.

Knižní předloha této audioknihy vyšla v originále (Sandmannen) roku 2012, u nás její překlad vydává v roce 2013 nakladatelství Host. Ve stejném roce je natočena audio verze, již vydalo vydavatelství OneHotBook.

Narátorem se stal český herec a dabér Pavel Rímský. Jeho hlas je velice charakteristický a můžeme ho znát třeba ze seriálu M*A*S*H.

 

 

 

Audiokniha Písečný muž je již čtvrtou v sérii o detektivovi Joonu Linnovi. Tomuto dílu předcházejí tituly Hypnotizér, Paganiniho smlouva a Svědkyně ohně (též vyšly v audio verzi u OneHotBook).

Obálka a název: Posluchače při výběru zaujme již název a přebal samotného CD. Dlouho jsem si říkala, o čem audiobook asi bude, jaké pocity ve mně vyvolá a co si z jeho poslechu odnesu. Přiznám se, že jsem měla velké obavy. Na obálce stojí muž otočený čelem ke zdi a hledí do země. Jistě si budete klást otázky, proč tomu tak je. Zvědavost byla jedním z důvodů, proč jsem si audio vybrala.

Hlas narátora: Když zazněly první tóny a hlas narátora, tak mi naskočila husina. Hlas pana Rímského mám díky jeho jedinečnosti velice ráda. Umí s ním skvěle pracovat, což se zde krásně ukazuje. Pomyslím-li na to, kolik rozličných lidí v knize vystupuje a on každé z nich vtiskl její charakteristický hlas, musím před jeho uměním smeknout. Nesmím však zapomenout na velké množství situací a obratů, které též uměl velice dobře vystihnout. Posluchači je vždy jasné, kdy příběh graduje, kdy přijde nějaký zvrat a kdy se v příběhu děje něco, co mu nesmí uniknout. Jeho hlas tedy k ději, který již sám o sobě nahání hrůzu, strach a husí kůži, velice dobře pasuje. Ba co, troufla bych si tvrdit, že je mu přidanou hodnotou. Bez něj by dle mého názoru nebyla audiokniha tak dobrá, i když třeba…

Děj audioknihy: Co se týče děje audioknihy, občas mi přišel trošku hektický. Ze začátku jsem dlouho nevěděla, kam si dílo zařadit. Sice vím, že autorská manželská dvojice píšící pod pseudonymem Lars Kepler, tvoří detektivní thrillery, i tak to pro mě nebylo ze začátku interpretačně snadné. Musím však říci, že po několika málo kapitolách se vše uvádí na pravou míru a jste přesně tam, kde vás autoři chtějí mít. Když se k oživení přidá kvalitní hlasový projev, o kterém jsem psala výše, a podmanivá hudba, výsledek je zaručen. Děj je velice napínavý, strhující a zavede vás tam, kde byste se nikdy ocitnout nechtěli. Některé scény v posluchači vyvolávají odpor, strach, vztek, ale jsou zde i takové, kde pocítíte soucit a radost. Jak jsem psala výše, jedná se o emocemi velmi nabité dílo.

Hudební doprovod: Při poslechu jsem si povšimla, že u této audioknihy je velice zajímavě udělán hudební podklad, zatímco všechny audioknihy, které jsem dosud poslouchala, měly hudební podklad oddělující jednotlivé kapitoly na počátku i na konci (nebo na konci), tato byla zvláštní, jedinečná tím, že hudební podklad zazněl vždy na počátku kapitoly. Když píši o hudbě, musím velice vyzdvihnout i to, že jednotlivé části kapitol od sebe byly také přehledně hudebně odděleny. Z mých předchozích zkušeností vím, že tomu tak často není. Této audioknihy si díky této jedinečnosti velice vážím. Dovolte mi ještě chvilinku u samotné hudebního podkladu zůstat, protože mi opravdu přišel velice zvláštní a zajímavý. Tóny, které se vám linou do uší, jsou velice podmanivé a úžasně vystihují atmosféru celého příběhu. Přišlo mi velice zvláštní, že jsem z podkladu občas slyšela hlasy, někdy zaznělo troubení vlaku apod., což ve mně občas vyvolávalo strach a zvláštní pocity.

Celkové hodnocení: Audioknihu hodnotím velice kladně. Její poslech jsem si opravdu užila. Musím říci, že pro mě poslouchání audioknih má velkou hodnotu. Knihu přečtu rychleji, mohu u toho cokoliv dělat a zároveň mám při poslechu silnější pocity a emoce. Tuto audioknihu jsem poslouchala při cestách do školy a zpět. Jak jsem již psala v úvodu, nedalo mi spát, dokud jsem ji nedoposlouchala a nezjistila, jak to vše dopadne. Těch zajímavých zvratů tam bylo opravdu požehnaně a audioknihu v mém pomyslném žebříčku posunuly na první místo. Moje subjektivní hodnocení tedy je 100 % (kdyby šlo dát více, tak bych byla šťastná, protože si to audiokniha zaslouží).

 Písečný muž

Anotace:

Byl to právě komisař Joona Linna se svým kolegou, který před třinácti lety dopadl nebezpečného sériového zabijáka Jurka Waltera, jehož řádění ale záhadně pokračovalo a ohrožovalo detektivovy nejbližší. Dávno zahojené rány se znovu otevírají, když se jedné chladné zimní noci na železničním mostě ve Stockholmu objeví vychrtlý a podchlazený mladý muž, který má legionářskou nemoc. V nemocnici totiž vyjde najevo šokující fakt: podle registru obyvatel má být mladík coby oběť zmíněného vraha již sedm let po smrti. Starý případ je nutné znovu prošetřit, a to rychle. Co když je dosud naživu i mladíkova sestra, která tehdy zmizela s ním? Psychopat odsouzený k doživotní izolaci na uzavřeném psychiatrickém oddělení kolem sebe šíří zkázu i jako pacient a jeho nový ošetřující lékař nebezpečně překračuje své pravomoce. Je vůbec možné zjistit motivy dávných zločinů a odhalit tajemství zdmi blázince neomezených schopností Jurka Waltera? A jak to všechno souvisí se starou pohádkou o písečném muži, který přináší spánek?

Autor:

Lars KeplerLars Kepler

Pseudonym, za nímž se skrývá autorské manželské duo Alexandra Coelho Ahndorilová (* 1966) a Alexander Ahndoril (* 1967). Oba mají rádi thrillery a rozhodli se vytvořit sérii kriminálních příběhů, které by nebyly spojovány s jejich dosavadní tvorbou. Jejich první společný román Hypnotizér (Host, 2010) se stal mezinárodním bestsellerem, filmového zpracování se ujal známý režisér Lasse Hallström. Druhým dílem byla neméně úspěšná kniha Paganiniho smlouva (Host, 2011), třetím Svědkyně ohně (Host, 2012), čtvrtým Písečný muž (Host, 2012) a pátým titulem řady je Stalker (Host, 2015).


Účinkující:

Pavel RímskýPavel Rímský (* 1949)

Po studiích na JAMU získal angažmá v divadle v Hradci Králové, později vystupoval v divadle Dílna 24, které bylo trnem v oku tehdejšímu režimu. Účinkoval v mnoha oblastních i pražských divadlech, například v Činoherním studiu v Ústí nad Labem, Městských divadlech pražských, Realistickém divadle (dnešní Švandovo divadlo) i v Divadle v Dlouhé. Od roku 1997 je členem souboru Divadla na Vinohradech. Filmoví diváci jej znají z rolí ve filmech Colette, Zemský ráj to napohled, Hanele či Učitel tance ale i z televizních filmů a seriálů jako Četnické humoresky, Dobrodružství kriminalistiky nebo Ulice. Díky svému charakteristickému hlasu se uplatnil také v dabingu (např. major Sidney Theodore Freedman v seriálu M*A*S*H). 

 

 

Název:                  Písečný muž
Autor:                    Lars Kepler
Interpret:               Pavel Rímský

Délka:                   11 hodin a 53 minut

Katalogové č.:     AK017
EAN:                     8594169480176

Vydavatel:           OneHotBook

E-shop:                 stáhnout        koupit CD

 

OneHotBook

 

Vydavatelství OneHotBook
Vydavatelství OneHotBook
– vydává audioknihy současných světových a českých autorů i moderní literární klasiku a osobitou tvorbu pro děti s kompletní profesionální produkcí zahrnující dramaturgii, režii, hudbu, postprodukci a design. Audiokniha v jejich podání není pouhým převyprávěním knihy, ale interpretačním uměním vzniklým za spolupráce režisérů s pečlivě vybranými herci; zvukovou adaptací, jejíž náladu podkreslují atmosférické zvuky i ruchy a původní skladby vytvořené na míru daného díla.

Mezi autory OneHotBook patří například Kateřina Tučková, Tereza Boučková, Jaroslav Rudiš, Jiří Šulc, Jiří Hájíček, Vilma Kadlečková, Petra Soukupová, Evžen Boček, Stieg Larsson, Jo Nesbø, Jussi Adler-Olsen, Peter May, Henning Mankell, Lars Kepler, David Mitchell, Haruki Murakami, Gillian Flynn, Lyndsay Faye, Tom Robbins a další.

 OneHotBook

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.