Desková hra Dixit od Blackfire

Desková hra Dixit od BlackfireHledáte jednoduchou, origiální a přitom zábavnou a překvapivě chytlavou hru, třebas jako vánoční dárek pod stromeček? Vyzkoušejte Dixit (latinsky “on řekl“). Už při otevření čtvercové krabice střední velikosti vás nepochybně překvapí balíček opravdu velkých karet. Když se na ně podíváte zblízka, pomyslíte si něco nelichotivého o duševním zdraví autora nebo se naopak už budete opravdu těšit na velmi neobvyklou hru. Na všech kartách totiž naleznete pouze obrázky a dokonce na každé z 84 karet jiný! Z krabice vylovíte navíc jen pro každého hráče sadu kartiček s čísly 1 – 6 a dřevěného králíčka (A proč né zajíčka? – poznámka autora). Jak se taková hra může hrát?

Každý z hráčů dostane do ruky 6 karet. Začínající hráč si vybere ze svých karet jednu, kterou položí na rubem nahoru stůl a slovně ji popíše. Jen na něm je, zda se omezí pouze na jedno slovo nebo si vymyslí celý příběh. Ostatní k ní přidají jednu ze svých karet. Karty na stole se zamíchají a poté rozloží lícem nahoru. Nyní ostatní hráči pomocí svých žetonů s čísly typují, kterou kartu začínající hráč popsal. Na základě správnosti tipů jsou pak přiděleny body.

Zní to příliš jednoduše? Samozřejmě, že věc má háček. Popisující hráč totiž neboduje nejen v případě, kdy jeho kartu neuhodne nikdo, ale také pokud ji uhodnou všichni. Navíc všichni dostávají po bodu za každého hráče, kterého se jim podařilo svojí kartou zmást. V popisování karet se hráči pochopitelně střídají a hra končí dobráním balíčku karet. Většinou ale nezůstane jen u jedné partie.

Desková hra Dixit od BlackfireObsah:
84 karet
bodovací tabulka uvnitř krabice
6 dřevěných figurek
36 žetonů
pravidla hry

Název: Dixit
Originální název: Dixit
Rok vydání: 2008 
Autoři: Jean-Louis Roubira 
Výrobci: Asmodee 
Dovozci: ADC Blackfire 
Věk hráčů: Od 8 let
Počet hráčů: 2 až 6
Doba hraní: Středně trvající hra – asi 30 až 70 minut  
Stupeň náhody: střední podíl náhody
Interaktivnost: vysoká míra komunikace
Humor: hra má k humoru blízko
Složitost: triviální
Herní systém: Hra se slovy, Hra vhodná na večírek 
Počeštění: Hra je v ČR dostupná, včetně přeložených pravidel
Doporučení pro hráče: není známo nebo nedokážeme zařadit
Doporučení pro rodiny: určitě vyzkoušejte, neměla by uniknout vaší pozornosti

Desková hra Dixit od BlackfireHodnocení:
Dixit je hra, kde příliš nevyužijete strategické a taktické schopnosti, ale zato uplatníte logiku a především fantazii. Dixit je vhodný i pro děti, které se překvapivě rychle ve hře zorientují. Uspějete s ním i mezi lidmi, kteří hry normálně nehrají. Hra je opravdu svižná a herní zážitek velmi intenzivní. Pokud nepatříte mezi vyslovené herní suchary, Dixit si určitě pořiďte a nechte se unášet fantazií.

Vítězem prestižní ankety Spiel des Jahres byla v letošním roce vyhlášena právě hra Dixit.

Ocenění Spiel des jahresHru si můžete přijít zahrát do naší herny Hrajeme si s Chrudimkou.

Deskovou hru Dixit si lze zakoupit na www.blackfire.cz.

Pravidla hry lze stáhnout zde.

Více na www.blackfire.cz nebo www.hraj.cz.

 

Samostatně hratelné pokračování hry – Dixit Odyssey.

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.