Středa, 28.2.2024
KnihyKultura

Devátá oběť

recenze knihy Devátá oběť

„Občas, když natočí nový film, nebo uvedou nový program v telce, nebo udělají nový dokument o veteránech, říkáš si, jestli se ti vůbec někdy podaří ze sebe ten pach džungle smýt.“ Nakrabatil čelo a tiše dodal: „Je zvláštní, Kate. Pořád ji cítím. Její pach i chuť. Vědělas, že má smrt chuť? Obléhání Hue trvalo měsíc. Mrtvoly se vesměs nepohřbívaly, a tak tam ležely a rozkládaly se. Cítilas je při každým nádechu. Cítilas je v přídělech i ve vodě z čutory. Bylo to to poslední, co tě dráždilo v nose před usnutím, a to první, cos cítila po probuzení. Ten puch byl všude kolem. Nedalo se mu uniknout, naopak jsme ho ještě přiživovali, zabíjeli jsme, dokud už nebylo koho zabíjet.“

Další díl série aljašské autorky s úžasnou hlavní hrdinkou, Kate Shugakovou, se jmenuje Devátá oběť. V tomto díle se vrací čtenáři zpět do Ninilty a okolí, a tentokrát se ocitnou ve středu hrůzného masakru, kdy naprostý šílenec postřílí neskutečné množství lidí – a zcela zbytečně. Jenže, všechno není na první pohled tak, jak to vypadá, objeví se nejasnost, která vytvoří příběh, jenž stojí za přečtení.

I tentokrát jsem se bavila, Kate je mi každou stránkou víc a víc sympatičtější. Když jsem se dozvěděla, že nakladatelství se chystá vydat všechny díly s Kate, a podle Goodreads.com je jich přes dvacet, věřte mi, že má radost nebrala konce.
Ona totiž hlavní hrdinka je rázná, vtipná, umí být drsná a také ironická, jasně, někdy je skoro jako WonderWoman, ale která hlavní hrdinka sem tam není? Její smysl pro život se mi líbí. Přesto, že se v každé knize řeší jiný případ, takže se může zdát, že na sebe nenavazují, já rozhodně doporučuji číst od začátku, protože všechny důležité postavy a jejich vzájemné vztahy se vyvíjí a zvlášť osobní život Kate, Jacka a Bobbyho vás bude bavit. 

Děj v Deváté oběti je sice zajímavý, ale docela předvídatelný. To není to, co vás překvapí nebo bude šokovat. Lepší jsou ty různé situace, ta omáčka okolo, která byla pro mne skvělá. Vraha, toho jsem odhalila brzo a proto si mohla užívat vše ostatní. Jako třeba potlač, památku mrtvých, ale i živých, maskování a schování zbraně (to bylo hodně dobré), výšlap Kate a Obludy na horu, její tanec „se smrtí“, nebo třeba odhalení další tváře oblíbeného Bobbyho. Musím říct, že autorka dokáže skvěle popsat i různé situace, které se můžou zdát obyčejné, jako neobyčejné.

Devátá oběť - obal knihy„V aljašské buši zimním nocím předcházejí dlouhé letní dny, ale o to delší se pak ty noci zdají být. Dlouhé, velmi temné a velmi, velmi chladné. Každý z přítomných si v hloubi duše uvědomoval, že se v něm ukrývá stejné semínko šílenství, semínko, které by vlivem tmy, ledově mléčné, nekonečné zimy mohlo dost dobře vykvést v krvavě rudé květy paranoie a demence. Viděla jim to na očích. Věděli, že v sobě tohle semínko mají, ale současně byli odhodlaní se mu nepoddat.“

Velkou výhodou, kterou tato série dává čtenářům, je prostředí, kde se vše odehrává. Aljaška je pro mnoho lidí velkou neznámou, dokonce i místem, kam se někteří touží vydat, a díky těmto příběhům se dozvíte pár informací, které vás můžou nakopnout k návštěvě, nebo vám i ji vymluvit.
Ale u mě je to ta první situace. Ač nemám ráda sníh ani zimu, s každou přečtenou knihou mám větší touhu tam jet. Do pustiny plné sněhu a mrazu, kde se všude dopravím jen na skútru nebo vrtulníkem, případně pěšky, a nejlepší by bylo, kdyby mi vedle nohou kráčela nějaká ta Obluda a bylo by to dokonalé.

Tato kniha byla skvělá, u prvního dílu jsem se ještě nerozplývala, čekala jsem, jak to bude pokračovat, ale teď jsem se po přečtení utvrdila, že tohle bude jedna z mých oblíbených sérií.
Kapitoly jsou sice delší, než jsem zvyklá, ale ničemu to nevadí, protože autorka umí psát čtivě a s lehkostí, takže stránky doslova ubíhají samy před očima.

Pokud jste první díl nečetli, nebude to vadit a klidně se pusťte do tohoto příběhu, ale pro větší zážitek doporučuji číst nejdříve Chladnější den pro vraždu a až poté Devátou oběť. 

Hodnocení: 98 %

 

 

Název knihy Devátá oběť
Autor Dana Stabenow
ŽánrDetektivka, Thriller
  
Nakladatelství MysteryPress
Rok vydání2019
Počet stran224
ISBN978-80-7588-148-9
  
Nákup knihy www.mysterypress.cz
Nákup e-knihy www.palmknihy.cz
Databáze knih www.databazeknih.cz

 

MysteryPress

Nakladatelství Mystery Press se od svého založení v roce 2015 velmi rychle etablovalo na tuzemském knižním trhu jako specialista na detektivky, thrillery a krimi romány. Mystery Press v současnosti vydává zejména anglo-americké autory, z nichž pro české čtenáře objevilo například Angličany Stevea Robinsona (genealogický thriller Stopy v krvi) a Tima Weavera (již dotiskovaná drsná krimi Bez slitování), ale nebojí se ani velkých amerických jmen, jako jsou Janet Evanovich (v TOP 10 amerických bestselleristů) či Dan Simmons (holmesovský román Páté srdce). Brzy začnou pod logem Mystery Pressu vycházet rovněž knihy českých autorů, a to především v subžánrech klasické a historické detektivky, mysteriózního thrilleru či procedurální krimi.

www.mysterypress.czPalmknihy

PalmKnihy jsou největším a nejstarším obchodem s elektronickými knihami v České republice. Téměř dvanáct tisíc titulů od více než šest seti nakladatelství doplňuje také široká nabídka audioknih. Přehledný a intuitivní eshop umožňuje okamžitý a jednoduchý nákup e-knih, které můžete začít číst ještě dnes. Dostupnost všech formátů e-knih zajišťuje podporu všem zařízením, od čteček až po počítače nebo mobily. Na Palmknihách navíc najdete i stovky titulů zcela zdarma. Široký záběr slevových akcí učiní každou e-knihu dostupnou, díky předprodejům pak první stránky novinek ochutnáte mnohem dřív, než se kniha objeví na pultech.

www.palmknihy.cz

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Darina Krejčí

Jsem vášnivá knihomolka a máma na plný úvazek. (osobní blog)