Interiérové trendy ve stylu Hygge: Hřejivý severský design pro zimní měsíce

Skandinávský design se na špičce pomyslného žebříčku popularity drží už řadu let. Do českých domovů přinesl jednoduché linie, přírodní barvy a čisté kompozice. A v posledních letech také nový trend. Hygge je jen těžko přeložitelný termín, který zahrnuje mnohem víc, než jen styl bydlení. Jde spíše o umění užít si domácí pohodu a radost ze života.

Inspirujte se severským uměním vychutnat si kouzlo okamžiku a zařiďte si hřejivou, útulnou atmosféru také u vás doma. Jak na to? V “hygge” interiérech nesmí chybět několik povinných dekorací a doplňků, inspirovaných skandinávskými zvyky a pojetím života. Nejde o nic složitého, většinu z nich už nejspíš doma máte. Stačí je jen oprášit, uvařit si šálek horké čokolády a vychutnat si v pohodlí domova krásu zdánlivě všedních chvilek. 

Svíčky a lampy aneb blahodárná blízkost ohně

Správná hygge atmosféra je nerozlučitelně spojená s vůní vosku a mihotáním hřejivých plamínků. Svíčky v nás vyvolávají pocit klidu a bezpečí, a v našem podvědomí jsou spjaté s láskyplnými city, slavnostními okamžiky a romantikou. Nebojte se ale ani lampiček, luceren a svítilen, a to ani těch elektrických. Důležité je jen, aby světlo, které vyzařují, bylo teplé a vytvářelo v místnosti příjemné a útulné prostředí. 

Přírodní materiály aneb v jednoduchosti je krása 

Oblázky, větvičky, ale i měkké kůže nebo ovčí vlna – to všechno je hygge. Poohlédněte se po dekoracích v přírodním tónu, nebo si je sami vyrobte. Inspirovat se můžete osvědčenou klasikou – styl vašemu lenošení dodají dřevěné podtácky z kulatiny, designový porcelánový hrnek i teplé vlněné ponožky. 

Deky a plédy aneb zasloužený odpočinek

Měkká károvaná deka je povinné vybavení pro každého, kdo chce být in a hygge. A raději ještě jedna do zásoby. Ať už se zachumláme v křesle nebo v posteli, pod hřejivou dekou se cítíme v bezpečí, a tak trochu schovaní jako v něčí náruči. Nevyčítejte si tedy lenošení, a naučte se užít si svou chvilku s dobrou literaturou nebo oblíbeným filmem. 

Porcelán a keramika aneb prožitky všemi smysly

Lahodně vonící, jemná horká káva ve vašem oblíbeném keramickém nebo porcelánovém hrnku, čekající jen na to, až si ji vychutnáte přesně tam, kde jste nejradši – v teple svého domova. Večer se sklenkou vína u krbu, doprovázený tóny oblíbené hudby a přítomností vašich blízkých. Společenské hry s vašimi přáteli nebo dětmi nad šálkem čaje a miskou máslových sušenek. Zkrátka maličkosti, které vás zahřejí u srdce a vykouzlí vám úsměv na tváři. I to je hygge.

 

Kafe

 

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.