Pátek, 8.12.2023
KnihyKultura

Devatenáct dopisů

recenze knihy Devatenáct dopisů

Milujete romantické knihy, v nichž hlavní hrdinové prožívají lásku až za hrob? Přečetli jste už všechno od Nicholase Sparkse a nevíte, co dál? V tom případě nesmíte vynechat australskou spisovatelku Jodi Perryovou a její novinku Devatenáct dopisů. Můžete vzít jed na to, že cukrová vata a lízátko z pouti jsou co se sladkosti týče proti tomuto románu jen slabý odvar. Ale přiznejme si, nepotřebujeme si někdy udělat život trochu sladší? Ale nekazte si zbytečně zuby cukrem, zkuste se začíst do této ryzí romantiky.

Devatenáct dopisůPro Jemmu a Braxtona je číslo devatenáct přímo osudové. 19. ledna se poznali, to jim bylo šest a sedm a po devatenácti letech se vzali. Teď mají devatenáctý den po svatbě, ale tentokrát to bohužel štěstí nepřináší. Jemma na cestě do práce havaruje a dostává se do kómatu. Po probuzení zjišťuje, že si vůbec nic ze svého předchozího života nepamatuje. Braxton je pro ni naprosto cizí muž, stejně tak si nevybavuje ani vlastní rodiče. Zmizely vzpomínky na dětství, mládí, i na velkou lásku s vyústěním v podobě svatebního dne. Braxton se rozhodne, že se svou ženu pokusí přivést zpátky. Začal jí psát dopisy, v nichž popisoval zásadní a klíčové okamžiky jejich životů. Devatenáct dopisů se stává cestou, po níž by se Jemma měla pomalými krůčky vrátit zpátky. Podaří se to?

Jodi Perryová napsala příběh, který je sice předvídatelný, ale ruku na srdce, kdo čas od času nepotřebuje něco, nad čím nemusí přemýšlet? Devatenáct dopisů je přesně takovým typem četby, autorka vás nechává unášet se na vlnách poctivé romantiky. Děj je popisován z pohledu obou hlavních hrdinů, se svými pocity a činy nás střídavě seznamují v jednotlivých kapitolách. Braxton je prototypem stoprocentně kladné postavy. Člověk bez vad v reálu neexistuje, a právě proto vás to nutí číst mezi řádky a hledat nějakou zradu, levárnu nebo Braxtonovo pochybení pramenící třeba ze zoufalství. Ne, nic nenajdete. Braxton je zkrátka ideál, fandíte mu a se zatajeným dechem čtete spolu s Jemmou dopisy, které jí píše. A Jemma? Z nemocnice se vrací čistá jako nepopsaný list papíru, ale Braxton je přesvědčený, že někde uvnitř se manželčino pravé já skrývá, a skládá je s pomocí slov postupně dohromady. Autorka líčí nejen Braxtonovu urputnou snahu vrátit ženu zpátky do života, ale zároveň nechává nahlédnout do mysli Jemmy, jíž sužují pochyby o tom, kým vlastně je a kam patří. 

Pokud máte rádi romantické příběhy ze života, jaké píše třeba Nicholas Sparks, takové, v nichž hrdinové řeší i vážnější problémy a překážky, román Devatenáct dopisů se vám bude určitě zamlouvat. I když ho Jodi Perry opravdu hojně přisladila, do červené knihovny nesklouzává a je důkazem, že láska v té nejčistší podobě existuje. Možná ji prožíváte právě vy a možná o ni čtete jen v knihách, v každém případě jí není nikdy dost. 

 

Název knihy Devatenáct dopisů
AutorJodi Perryová
Žánrromány pro ženy
  
Nakladatelství Ikar
Rok vydání2020
Počet stran400
ISBN978-80-249-4076-2
  
Nákup knihy www.ikar.cz/
Nákup e-knihy www.palmknihy.cz
Databáze knih www.databazeknih.cz

 

Ikar

Nakladatelství IKAR je orientováno především na ženské čtenářky, kterým nabízí romance, společenské romány a memoáry, kuchařky nebo rádce; zajímavým projektem je i řada historických biografií z Habsburské monarchie. Mezi zavedené a celosvětově úspěšné autory Ikaru patří Danielle Steel, Joy Fieldingová, Rosamunde Pilcherová, Barbara Woodová, Erich Maria Remarque, Lion Feuchtwanger či Johannes Mario Simmel; z českých autorů např. Klára Janečková, Hana Marie Körnerová.

www.ikar.czPalmknihy

PalmKnihy jsou největším a nejstarším obchodem s elektronickými knihami v České republice. Téměř dvanáct tisíc titulů od více než šest seti nakladatelství doplňuje také široká nabídka audioknih. Přehledný a intuitivní eshop umožňuje okamžitý a jednoduchý nákup e-knih, které můžete začít číst ještě dnes. Dostupnost všech formátů e-knih zajišťuje podporu všem zařízením, od čteček až po počítače nebo mobily. Na Palmknihách navíc najdete i stovky titulů zcela zdarma. Široký záběr slevových akcí učiní každou e-knihu dostupnou, díky předprodejům pak první stránky novinek ochutnáte mnohem dřív, než se kniha objeví na pultech.

www.palmknihy.cz

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Barbora Javorková

Knihovnice tělem i duší. (osobní blog)