Díky Fair Trade

Fair TradePo dobu tří týdnů v červnu a červenci 2011 cestovali Stanislav Komínek ze společnosti NaZemi, fotograf Tomáš Hájek a tlumočnice Markéta Kopková v Peru po družstvech, která obchodují v rámci systému fair trade*. Během expedice vedla trojice nespočet rozhovorů s managementem družstev a jejich členy – pěstiteli kakaa, kávy a cukrové třtiny. Záměrem bylo zjistit, zda fair trade opravdu pomáhá zlepšit jejich životní situaci.

Vznikla putovní výstava fotografií z této cesty, aby se zlepšila informovanost o fair trade. Výstava bude nyní k vidění v Chrudimi ve sklepních prostorách v obchodě Mlsný pecivál na Resselově náměstí. Vernisáž výstavy se koná se 1. března 2012 od 16,30 za přítomnosti autorů. „Při vernisáži budou moci návštěvníci fotografie obdivovat se šálkem vynikající peruánské kávy Machu Picchu nebo fair trade čajem či horkou čokoládou, které budeme nabízet zdarma. Sladit budeme třtinovým cukrem, za jehož výrobou nás do peruánského družstva výstava také zavede. Věříme, že si fair trade produkty zamilujete a ochutnávka umocní zážitek z nevšední výstavy.“ Zve organizátorka výstavy Jana Švecová.

Po vernisáži se budou moci zájemci přesunout do klubu Agora, kde od 17,30 program pokračuje promítáním a besedou s autory na téma např. využívání sociální prémie, důvody zapojení do fair trade, pěstování a zpracování kávy-kakaa-cukrové třtiny, dětská práce, koka, život pěstitelů – členů fairtradových družstev v Peru (Naranjillo, Cepicafe, Cenfrocafe).

Výstava bude k vidění ve sklepní galerii v obchodě MLSNÝ PECIVÁL do 29. března. Odtud výstava poputuje do Třebíče.

 

*Fair trade je způsob obchodu, který producentům garantuje spravedlivou odměnu za jejich práci. Pěstitelé v rámci fair trade dostávají za svou práci takovou výkupní cenu, která odpovídá nákladům na výrobu a zaručuje jim důstojný život. Mezi základní principy fair trade patří férové obchodní podmínky, dodržování lidských a pracovních práv, šetrnost k životnímu prostředí a vyplácení tzv. sociálního příplatku, který je investován do projektů místního rozvoje.

Fair Trade

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.