Dívka Štěstěny

recenze knihy Panský dům

„Tak to je tedy ona. Marie Hofgartnerová, osmnáct let. Sirotek. Patrně se narodila jako nemanželská a do svých dvou let vyrůstala s matkou. Po její smrti se dostala do sirotčince U sedmi mučednic. Ve třinácti ji dali do jedné domácnosti v augsburském Dolním Městě, ale za čtyři neděle odtamtud utekla. A selhaly i další dva pokusy zaměstnat ji jako pomocnici v domácnosti. Jako šička u módní krejčové vydržela rok, potom následoval půlrok v Steyermannově textilní továrně. Před třemi týdny u ní nastalo chrlení krve…“

Panský dům je kniha, která mě lákala svojí nádhernou obálkou a následně i anotací. Jakmile se mi naskytla možnost si ji přečíst, neváhala jsem. Jedná se o první díl rodinné ságy, někdo knihu srovnává se seriálem Panství Downton, ačkoliv tento seriál miluji, tuto knihu s ním srovnávat nebudu. Možná by se tu našly podobnosti, ale nejsou podstatné, rozdílů je nesčetně víc.

Děj se odehrává v německém Augsburgu několik měsíců před první světovou válkou. Mladá dívka Marie nastupuje jako pomocná síly do kuchyně v domě významného továrníka Melzera. Marie je sirotek a neustále si musí vydobývat své místo pod sluncem. Jakkoliv se zpočátku zdá, že se nenarodila pod šťastnou hvězdou, její pobyt ve vile vše změní. Marii si ve vile oblíbí panstvo – Katarina i její bratr Paul na Marii nedají dopustit. Marii její původ nedá spát a jakmile se naskytne možnost dozvědět se víc, Marie jí využije a začne pátrat. Kdo byli její rodiče? Co Marii za krátký pobyt ve vile čeká? Co se stane s rodinou, když Katarina způsobí velký společenský skandál? Opravdu Paulovi není lhostejná? Pokud máte rádi romantické příběhy, kdy se do chudé dívky zamiluje bohatý „princ“, bude tato kniha vaším šálkem kávy.

„Jinak to nejde, milostivá slečno. Buď si člověk sám sebe váží, nebo zahyne. Kdo ztrácí sám sebe, podřizuje se, plazí se a krčí před druhými, ten na to jednou dojede…“

Samotný příběh mi připomíná novodobou Popelku. Marie má štěstí, že výčitky svědomí jednoho staršího muže ji přivedou do vily Melzerových, a tak se začne odvíjet její nit osudu tím správným směrem. Marie je kurážná, nenechá si jen tak něco líbit a když si něco vezme do hlavy, jde si za svým.

Panský důmKniha se čte sama. Autorka rozdělila příběh do sedmi částí a ty dále do několika kapitol. Příběh se odehrává před vypuknutím první světové války. Dozvídáme se, jak se v té době žilo ve vyšší společnosti, v rodině významného továrníka, s jakými každodenními problémy se potýkal v továrně. Kniha se věnuje nejen panstvu, ale i služebným ve vile, zajímavým je osud jedné služebné, která otěhotní. Ale samozřejmě, že hlavní postavou, jejíž osud sledujeme, je Marie.

„Všichni zaměstnanci tohle povýšení vnímají jako facku do tváře. Jeden je tu dlouhé roky věrný, hledí si pilně své práce, učí se od piky a teprve pak dosáhne vyššího postavení. Ale takové jako Marie jsou zjevně dítka Štěstěny, když dosáhnou téhož za pár týdnů. Ale já už mlčím. Nezávidím jí. Já ne. Nemám to zapotřebí.“

V knize najdeme vše, s čím se potýkali lidé té doby, kdy mladé dívky toužily po lásce a po sňatku s tím pravým, muži byli gentlemani, z nichž někteří dokázali pěkně ranit.

V příběhu je několik náznaků a čtenář si může dle své fantasie vytvořit svoji představu o tom, co se stalo a kam asi autorka směřuje. Musím se přiznat, že mně se rodinné tajemství odhalit nepodařilo a o to víc jsem byla překvapená.

Knihu doporučuji všem, kteří mají rádi rodinné ságy, romantické příběhy a příběhy, které se mohly kdysi odehrát. Také těm, kteří chtějí proniknout do života v továrníkově vile v předvečer první světové války.

„Romantika skončí nejpozději ve chvíli, kdy dojdou peníze,“ dodala suše kuchařka.“

V letošním roce vyšlo pokračování této série pod názvem Panský dům a jeho dcery a já jsem velmi zvědavá, kam se budou ubírat osudy všech členů rodiny Melzerových, a zda se Marii povede získat náležité postavení ve společnosti.

Moje hodnocení je 90 %.

 

Dobré knihy

 

Název knihy Panský dům
AutorAnne Jacobsová
ŽánrRomán, Pro ženy
  
Nakladatelství Knižní klub
Rok vydání2017
Počet stran464
ISBN978-80-242-5777-8
  
Nákup knihy www.dobre-knihy.cz
Nákup e-knihy www.ereading.cz
Databáze knih www.databazeknih.cz

 

Knižní klub

Knižní klub – na českém trhu již tradiční značka je také nejstarší nakladatelskou značku EMG. Nabízí především českou literaturu, detektivky, krimi, thrillery, militarie, historické romány a dětskou literaturu. Ke kmenovým autorům KK patří např. Agatha Christie, Dick Francis, Frederick Forsyth, Ken Follett, Robin Cook či Philipp Vandenberg. V edici Záhady vychází např. Erich von Däniken.

www.knizniklub.czeReading

Černá kočka Erna provází po knižních cestách více než sto tisíc čtenářů a snaží se pro ně připravit maximální čtenářský zážitek. Jejími tlapkami prochází téměř třináct tisíc titulů a toto číslo každý den zvyšuje. Erna a eReading věří, že si knihy zaslouží zvláštní pozornost, a proto pro své čtenáře připravují nejen slevové akce a soutěže, ale také jim přináší mnoho zajímavých informací o jednotlivých titulech, spisovatelích i samotných nakladatelství. eReading.cz také jako první v České republice nabídl čtenáři vlastní čtečku s elektronickým inkoustem, která navíc umožňuje využívat systém výpůjček z knihoven. Zajišťuje elektronický obsah pro více jak 120 knihoven po celé České republice i na Slovensku a je jejich hlavním dodavatelem. Dnes je jedním z nejvýznamnějších českých distributorů elektronických knih..

www.ereading.cz

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Pavla Velehradská

Matka, dcera, manželka a vášnivá knihomolka, která zbožňuje svět knih. (osobní blog)