Divoké labutě

recenze knihy Divoké labutě

Máte někdy pocit, že se u nás žije špatně? Cítíte se tak trochu znudění a zpruzelí stereotypy v životě? Zkuste se začíst do knihy Divoké labutě. Možná zjistíte, že to tak vážné není. S autorkou této biografie byste určitě neměnili.

Skutečný příběh tří generací žen jedné čínské rodiny přibližuje jedna z nich, nejmladší Jung Chang. Blíže poznáte Čínu dvacátého století, seznámíte se s osudy autorčiny babičky a matky, které jsou fascinující a drsné zároveň. 

Babička Jung Chang byla v pouhých patnácti letech donucena stát se konkubínou generála, hrát roli jakési druhé manželky, která bez svého muže nemůže vůbec nic. Sledujeme hořký a těžký život plný útrap, z jehož pout bylo těžké se vymanit. Ani její dcera neměla na růžích ustláno. Vzala si muže, zarytého komunistu, který upřednostňoval zájmy strany na úkor rodiny, i když své blízké miloval. Teprve Jung Chang se podařilo rozbít okovy, jimiž Čínu spoutal vůdce Mao a jeho žena, vystudovala angličtinu a mohla studovat ve Velké Británii.

Divoké labutě (IKAR)Úplně poprvé vyšly Divoké labutě v roce 1991, u nás letos vycházejí podruhé. Od prvního vydání uplynulo čtyřiadvacet let a ani po takové době kniha neztratila nic ze své akutálnosti a naléhavosti. Jung Chang ji začala psát v Británii, kam jako jedna z mála své generace odjela v roce 1978 studovat. Zpracovat vzpomínky na nelehkou dobu bylo pro mladou ženu nesmírně těžké. Pokračovat mohla až za pár let, když ji v novém domově navštívila matka a vyjevila jí pravdu o babičce i jí samotné, spoustu informací z minulosti Jung Chang vůbec netušila. Obě ženy se pomocí vyprávění mohly srovnat s traumaty, které během let vytrpěly.

Autorka přibližuje Čínu dvacátého století, líčí politické i válečné konflikty, přerod staré Číny v komunistický stát řízený diktátorem Mao Ce-tungem, jehož Kulturní revoluce, která se zvrhla,  měla na svědomí smrt mnoha Číňanů. 

Číst Divoké labutě není jednoduché. Jsou napsány čtivě, jedná se o autentickou výpověď podanou bez patosu, objektivně, přesto je čtenář jen těžce vydýchá. Jung Chang líčí pro nás nepředstavitelné hrůzy, jež její příbuzní i ona sama museli vytrpět. Násilí fyzické i psychické, nenávist, fanatismus. S věcností líčí útrapy babičky, která putovala pěšky přes celou Čínu, aby mohla být nablízku své dceři. Dozvíme se, jak otec Jung Chang v dobré víře, že dělá vše nejlepší pro budoucnost v nově vybudovaném komunismu, ubližuje své ženě i dětem. 

Biografii Divoké labutě můžeme směle zařadit mezi tituly, které by si měli povinně přečíst nejen studenti středních škol v rámci doporučené četby, ale také všichni ti, kteří se chtějí dozvědět něco o historii moderní Číny, byť kabátek, do něhož je četba zabalená, je příliš drsný a surový.

Zároveň se jedná o jednu z nejlepších autentických výpovědí o životě obyčejných lidí. Je oslavou síly a odvahy, kterou ženy jednoho rodu prokázaly.

 

Název knihy Divoké labutě
AutorJung Chang
Žánrautobiografie
  
Nakladatelství Ikar
Rok vydání2020
Počet stran544
ISBN80-7306-272-0
  
Nákup knihy www.knizniklub.cz
Nákup e-knihy www.palmknihy.cz
Databáze knih www.databazeknih.cz

 

 

Ikar

Nakladatelství IKAR je orientováno především na ženské čtenářky, kterým nabízí romance, společenské romány a memoáry, kuchařky nebo rádce; zajímavým projektem je i řada historických biografií z Habsburské monarchie. Mezi zavedené a celosvětově úspěšné autory Ikaru patří Danielle Steel, Joy Fieldingová, Rosamunde Pilcherová, Barbara Woodová, Erich Maria Remarque, Lion Feuchtwanger či Johannes Mario Simmel; z českých autorů např. Klára Janečková, Hana Marie Körnerová.

www.ikar.czPalmknihy

PalmKnihy jsou největším a nejstarším obchodem s elektronickými knihami v České republice. Téměř dvanáct tisíc titulů od více než šest seti nakladatelství doplňuje také široká nabídka audioknih. Přehledný a intuitivní eshop umožňuje okamžitý a jednoduchý nákup e-knih, které můžete začít číst ještě dnes. Dostupnost všech formátů e-knih zajišťuje podporu všem zařízením, od čteček až po počítače nebo mobily. Na Palmknihách navíc najdete i stovky titulů zcela zdarma. Široký záběr slevových akcí učiní každou e-knihu dostupnou, díky předprodejům pak první stránky novinek ochutnáte mnohem dřív, než se kniha objeví na pultech.

www.palmknihy.cz

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Barbora Javorková

Knihovnice tělem i duší. (osobní blog)