Neděle, 2.4.2023

Chrudimka.cz

Portál CHRUDIMKA.CZ přináší denně svým čtenářům čerstvé zprávy z kultury, sportu a volného času. Svým obsahem je zaměřen převážně na mladou generaci.

Divomor: Síly, jež v sobě objevila Morrigan Crowová

recenze knihy Divomor

“Sestry a bratři, nadosmrti věrní,
navzájem spjatí tak, jak nikdo není.
Devět nade všemi, devět nad krví,
nás dohromady spojil oheň a záplavy.
Bratři a sestry, spjatí poutem věčným,
je nás jenom pár a jsme výjimeční.”

Morrigan Crowová, dívka, která přežila své jedenácté narozeniny, složila nebezpečné zkoušky a dostala se mezi devět dětí, které mohly studovat v Divispolu své grify. Morrigan si stále není jistá ohledně toho svého. Co všechno pro ni znamená být Divomor? Všichni mají vůči jejímu grifu velké obavy a doufají, že udrží svou moc pod pokličkou. Morrigan si musí získat loajalitu ve své skupině, protože i oni mají strach, až na Hawthorneho, jejího nejlepšího kamaráda. A zatímco všichni začali s vyučováním a ovládáním svých schopností, Morrigan je nucena navštěvovat nudné hodiny, kde poslouchá, jak byli Divomorové zlí a zákeřní. I když chápala, proč nikdo neměl o Divomorech nejlepší mínění, tak byla zklamaná. Ona přeci není jako Ezra Squall, velmi obávaný Divomor, nebo snad ano? I když se s ním Morrigan osobně setkala, a on jí ukázal jakou moc by mohla mít, tak nechce být jako on. Dokáže své skupině, že můžou být přátelé? A kdo je začal vydírat? Kdo zná tajemství, které by se neměl nikdo dozvědět?

Tam, kde nám končí díl první, začíná druhý. Sledujeme první rok ve škole jak Morrigan, tak celé skupiny, neboli jednotky 919. Jupiter North, patron Morrigan, má stále více práce a málo času na Mog. Musí řešit mizení členů Divispolu.

Divomor: Síly, jež v sobě objevila Morrigan Crowová“Přísahám,” Jupiter si obřadně přitiskl ruku na srdce. “Řekl jsem Frankovi, aby se krotil, potom se krotil ještě o trochu víc a nepřestal se krotit, dokud se nedostane k něčemu, co mu bude připadat žalostně nanicovaté, a pak se zkrotil ještě desetkrát tolik.”

Malá Mog, která už oslavila své dvanácté narozeniny, je pořád ta stejná dívka, které se smůla lepí na paty, ale všichni z hotelu Deucalion a její kamarád Hawthorne stojí vždy při ní, i když ostatní z jednotky mají strach.

I když je kniha trochu tlustší, tak se čte velmi dobře, je zde větší odsazení, takže ani mladší děti nebudou mít problém. Jsou zde trhy plné magie a chaosu. Devět dětí, které složily přísahu a musí prokázat svoji loajalitu, dvě ředitelky v jednom, a spousta dalšího dobrodružství, které si nesmíte nechat ujít.

Z počátku jsem měla trochu problém s postavami, protože prodleva mezi díly byla větší, ale chytla jsem se rychle. Autorka stvořila svět, který jsem při čtení měla před očima. Má představivost zase zafungovala skvěle. A to mám na tomto druhu knih ráda. Když si při čtení řádků dokážu představit ten magický svět a vše kolem něj. Prožívám to přátelství a snažím se s hlavními hrdiny dopadnout ty zloduchy.

“Ovšemže myslela na ztracené kotě doktorky Bramblové, ale na mysl jí přišla i Fenestra. Při pomyšlení, že by tvrdohlavou, nabručenou, oddanou a kolikrát až přehnaně starostlivou Fen někdo prodával a že by se nějaký mamlas opravdu pokoušel vlastnit maxikočku Fenestru, měla Morrigan chuť do něčeho kopnout.”

Knihu Divomor doporučím všem, kterým se líbil první díl Nikdyuš, dětem, které mají rádi magické příběhy, ale i dospělákům, kteří mají duši dítěte a chtějí na chvilku zapomenout na své starosti a užít si trochu magie.  Rozhodně se těším na pokračování, protože pokud byl tenhle díl lepší než první, tak o třetím vůbec nepochybuji.

 

Hodnocení: 5/5
 

Jessica Townsend

je australská autorka, která do dětské literatury vtrhla jako velká voda románem Nikdyuš. V minulosti se živila jako copywriterka nebo redaktorka dětského časopisu. Nikdyuš, první kniha z velkolepé fantasy série často přirovnávané k Harrymu Potterovi, slaví úspěch po celém světě. Práva se prodávají ve velkých aukcích a čtenáři i kritici jásají. Žije v Queenslandu.

 
Název knihy Divomor 
síly, jež v sobě objevila Morrigan Crowová
AutorJessica Townsend
Žánr Fantasy, Pro děti a mládež
  
Nakladatelství Albatros
Rok vydání2019
Počet stran496
ISBN978-80-00-05677-7
  
Nákup knihy www.albatrosmedia.cz
Nákup e-knihy www.palmknihy.cz
Databáze knih www.databazeknih.cz

 

Albatros

Nakladatelství Albatros je nejstarší české nakladatelství, které se od svého vzniku specializuje na vydávání literatury pro děti a mládež (bylo založeno v roce 1949; do roku 1969 působilo pod původním názvem Státní nakladatelství dětské knihy). Dnes je součástí nakladatelského domu Albatros Media a. s.

Za dobu své existence vydalo přes 10 tisíc titulů. V současné době je to přibližně 110 knížek ročně a soustředí se na kvalitní původní i překladovou literaturu především pro děti od 2 do 12 let. Široké autorské i žánrové spektrum nabízí vedle zavedených autorů (např. Václav Čtvrtek, Hana Doskočilová, Josef Lada, Ondřej Sekora, Jan Werich, Jiří Žáček; Adolf Born, Zdeněk Burian, Zdeněk Miler, Helena Zmatlíková aj.) a evergreenů jako např. leporelo Polámal se mraveneček, příběhy s Krtkem, Mikeš, Malý princ, Děti z Bullerbynu atd. také současné autory české i zahraniční (Petra Braunová, Ivona Březinová, Alena Ježková, Radek Malý; Jindra Čapek, Renáta Fučíková, František Skála; Eoin Colfer, Jostein Gaarder, dvojice R. Goscinny – J-J. Sempé, Darren Shan, Jenny Nimmová, Hergé atd.).

Albatros je dlouhodobým exkluzivním vydavatelem knížek Astrid Lindgrenové a příběhů Harryho Pottera J. K. Rowlingové pro území České republiky. V poslední době vydává své nejlepší knihy pro nejmenší také ve slovenštině. U nás si vyberete od leporel pro nejmenší přes poezii, pohádky, knížky pro začínající čtenáře, literaturu populárně-naučnou a vzdělávací až po fantasy, detektivní příběhy i komiksy. Knížky bohatě barevně ilustrované i příběhy pro zdatnější a náročnější čtenáře.

www.albatros.czPalmknihy

PalmKnihy jsou největším a nejstarším obchodem s elektronickými knihami v České republice. Téměř dvanáct tisíc titulů od více než šest seti nakladatelství doplňuje také široká nabídka audioknih. Přehledný a intuitivní eshop umožňuje okamžitý a jednoduchý nákup e-knih, které můžete začít číst ještě dnes. Dostupnost všech formátů e-knih zajišťuje podporu všem zařízením, od čteček až po počítače nebo mobily. Na Palmknihách navíc najdete i stovky titulů zcela zdarma. Široký záběr slevových akcí učiní každou e-knihu dostupnou, díky předprodejům pak první stránky novinek ochutnáte mnohem dřív, než se kniha objeví na pultech.

www.palmknihy.cz

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Jana Parýzková

Vášnivá knihomolka, milovnice literatury, máma dvou dětí a manželka. (osobní blog)