Pondělí, 5.6.2023

Chrudimka.cz

Portál CHRUDIMKA.CZ přináší denně svým čtenářům čerstvé zprávy z kultury, sportu a volného času. Svým obsahem je zaměřen převážně na mladou generaci.

Dnes startuje Keltský maratón

Dnes startuje „Keltský maratón“, foto: Jaromír ZajíčekV tomto týdnu se v regionu uskuteční hned několik akcí, kde program obohatí také ukázky ze života Keltů v podání občanského sdružení Boii z Nasavrk. První ze série akcí je Den dopravy (20. května 2013), dále Keltský den na zámku v Pardubicích (21. května 2013), následuje Bambiriáda v Chrudimi (23. – 24. května 2013) a na závěr pak Muzejní noc na zámku v Nasavrkách (24. května 2013). „Hlavním cílem těchto akcí je představit návštěvníkům, a zejména pak rodinám s dětmi, keltské kořeny našeho regionu a také činnost sdružení,” říká Anna Frantalová, tisková mluvčí Boii o. s.

 

První akcí, kde se můžete těšit mj. na keltský program, jsou oslavy Dne dopravy. Ty se konají v pondělí 20. května na Komenského náměstí v Pardubicích. „Občanské sdružení Boii si pro návštěvníky připravilo zejména aktivity a drobné soutěže zaměřené na to, jaké a proč využívali naši keltští předkové dopravní prostředky,” dodává Anna Frantalová. Program začíná v 15:00 hodin.

Největší akcí celého týdne bude jistě Keltský den, který následuje v úterý 21. května. Akce, kterou spolupořádá Boii o. s. společně s Východočeským muzeem v Pardubicích, bude dopoledne otevřena školním výpravám, odpoledne pak široké veřejnosti. Návštěvníci shlédnou zejména prezentaci keltského boje, ale i každodenního života v době laténské. S keltským osídlením v našem regionu se pak mohou seznámit na výstavě „Keltové ve východních Čechách”, která je instalována v prostorách zámku.

Již tradiční květnovou akcí je Bambiriáda, která se letos koná v chrudimském parku Střelnice. Zde bude připraven pestrý program zejména pro dětské návštěvníky. Ti se v rozličných hrách a soutěžích dozvědí, kdo byli Keltové a jak vlastně žili. Kromě toho je akce zaměřena také na podporu a prezentaci neziskového sektoru a fenoménu dobrovolnictví jako takového.

Třešničkou na dortu a završením celého týdne se pak stane Muzejní noc v Nasavrkách. Zdejší zámek od 19 hodin do půlnoci ožije a příchozí se tak mohou těšit na opravdové Kelty, ale také na pestrý program. S akcí seznamuje předseda sdružení, pan Lukáš Blažek: „Kromě prohlídek expozice Po stopách Keltů a hry v expozici jsme připravili také divadlo pro nejmenší, dále noční keltskou hru pro děti či ukázku a ochutnávku z keltského jídelníčku.

Na aktivní keltský týden pak volně navazují víkendové akce na skanzenu a prezentace dobrovolnických aktivit na Dni dětí v Žamberku (31. května 2013).

Muzejní noc

Více informací na www.boii.cz.

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.