Pátek, 24.5.2024
HudbaKultura

Do Ostravy zamíří Peter Gabriel se svým turné So

Peter Gabriel přijede v říjnu do PrahyZpěvák a muzikant Peter Gabriel, který už v šedesátých letech spoluzakládal hudební legendu Genesis, přijede v rámci sólo turné k 26. výročí vydání svého převratného alba “So” do ostravské ČEZ arény. Fanoušci se už mohou těšit na 13. května 2014. Po roce se tak opět vrací do České republiky.

Peter Gabriel patří nepochybně k zásadním postavám historie populární hudby. Její tvář ovlivnil jako člen skupiny Genesis, kterou v roce 1967 spoluzaložil, i coby sólový muzikant. Získal nespočet různých ocenění včetně tří cen Brit Awards a šesti sošek Grammy. Album So je Gabrielovým komerčně nejúspěšnějším počinem. Od roku 1986, kdy deska vyšla, se jen ve Spojených státech prodalo přes 5 milionů jejích kopií. Album inspirovalo celou řadu dalších hudebníků a pravidelně se objevuje na seznamech nejdůležitějších nahrávek všech dob. Singl Sledgehammer svému protagonistovi získal 9 cen MTV a dodnes je nejhranějším videoklipem v historii této stanice…

Po nedávné reedici kritikou uznávaného alba „So” a řadě amerických koncertů dorazí Peter Gabriel na podzim roku 2013 se svým turné nazvaným „Back To Front” i do České republiky. Na koncertě bude Gabriela doprovázet původní kapela alba „So” a zazní na něm všechny zásadní skladby jeho kariéry včetně celého zmíněného alba.

Album „So” vyšlo v roce 1986 a stalo se jednou z nejdůležitějších desek tohoto období. Bylo mezinárodně oceněno mnoha platinovými deskami (jen v USA se ho prodalo přes 5 milionů). Obrovským hitem se stala skladba „Sledgehammer” a její vpravdě průkopnický videoklip zůstává na hudební stanici MTV nejhranějším klipem všech dob. „So” také navíc obsahuje mnoho velkých Gabrielových hitů a oblíbených písní, včetně „In Your Eyes” – ta zazněla ve fi lmu „Say Anything”, duetu s Kate Bush „Don’t Give Up” nebo „Big Time”. Na desce se také podílela celá řada pozoruhodných umělců například Lori Anderson, Stewart Copeland, Daniel Lanois, Jim Kerr, Bill Laswell a Nile Rodgers.

Peter Gabriel přijede v říjnu do Prahy

Gabriel dobu vzniku alba popisuje následovně:
Myslím, že když jsme tehdy to album hráli, věděli jsme, že je dobré. Nebyl jsem nějaký obskurní umělec; měl jsem už hity jako „Shock The Monkey”, „Games Without Frontiers” a „Solsbury Hill”, ale po každém z nich jsem se záměrně částečně zase stahoval do stínu. Albem „So” skončily všechny moje úvahy o sobě jako o kultovním umělci na hraně hudebního mainstreamu, hlavně v Americe. Možnost stáhnout se zase do stínu pro mě už neexistovala.

„So” 25th Anniversary Edition je příležitostí prozkoumat, jak bylo album vytvořeno, jak písničky vznikaly, jak se vyvíjely a představit skvělou koncertní podobu „So” na turné.

Album SoČas na všem zanechává nesmazatelnou stopu. Když se vracíte do minulosti, už v ní nemůžete žít, ale můžete kolem ní chodit, oprášit staré vzpomínky a občas zachytit vůni nějakého místa, ve kterém jste žil,” říká Peter Gabriel Peter Gabriel se poprvé mezinárodně proslavil v Genesis, v kapele, kterou spoluzakládal ještě ve škole. Po odchodu z Genesis v roce 1975 natočil sedm studiových alb, hudbu k fi lmům „Birdy”, „Poslední pokušení Krista” a „Rabbit Proof Fence”, několik koncertních nahrávek a výběrů.

Během své bohaté hudební kariéry obdržel mnoho cen Grammy a stál u zrodu nyní globálního festivalu WOMAD.

V roce 1989 Peter Gabriel spoluzaložil organizaci zabývající se lidskými právy Witness.org, v roce 2007 pak Peter Gabriel a Sir Richard Branson založili Elders.org, jejíž činnost zahájil Nelson Mandela. V roce 2006 byl Peter Gabriel oceněn laureáty Nobelovy ceny míru prestižním titulem Man of Peace. Podílel se také na celé řadě technologických projektů.

Kdy: 13. května 2014 od 20:00

Kde: ČEZ Aréna Ostrava

Vstupenky: TicketPro

Pořadatel: www.livenation.cz

 

Nostalgická večeře s Peterem Gabrielem

Recenze na pražský koncert:
„Plná O2 arena si to užila: Peter Gabriel v Praze spojil hudební světy” Deník
„Peter Gabriel servíroval Praze vytříbený zážitek” Právo
„Show Petera Gabriela dorazila do Prahy. Vyhráli všichni” Lidové Noviny
„Peter Gabriel byl v Praze kavalírem, pamětníkem, ale i skvělým zpěvákem” Musicserver.cz

Pochvalné recenze k 25. výročí vydání alba „So”:

„Písně zůstávají nadčasové. Gabriel natočil mistrovské album nabízející příjemný pop, který je ale zároveň skvěle neobvyklý.” 4/5, Q Magazine
„V každé správné sbírce desek by tohle nejlepší sólové album Petera Gabriela mělo být.” 5/5, The Sun
„So” ‚je jedním z obřích dravců globálního popu. „8/10, Uncut

 

Peter Brian Gabriel (* 13. února 1950, Chobham, Surrey, Anglie) je anglický hudebník. Poprvé se proslavil jako sólový zpěvák a flétnista v progressive rockové skupině Genesis. Po odchodu od ní se úspěšně věnoval sólové kariéře. V současnosti se věnuje produkci world music, metodám distribuce hudby a humanitárním akcím.

Více na http://petergabriel.com.

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.