Sobota, 4.2.2023

Chrudimka.cz

Portál CHRUDIMKA.CZ přináší denně svým čtenářům čerstvé zprávy z kultury, sportu a volného času. Svým obsahem je zaměřen převážně na mladou generaci.

Doctor Who- Dávný čas

recenze na knihu Doctor Who- Dávný čas

Významný boháč Balfour si nechal postavit výjimečnou loď na zakázku, jménem Alexandrie. Balfour chtěl zažít dobrodružství, takže povolal vědecký tým, který měl prozkoumat zapomenutou červí díru, ve které by mohly nalézt něco o Phaeronech, což byl v dávných dobách národ, kterému patřil celý vesmír.

Phaeroni se přepravovali červími děrami, ale jednoho dne skoro všechny zničili. Nikdo neví proč, a kam zmizeli, ale poslední červí díra jim měla dát odpověď. Posádku Alexandrie hodně překvapilo, že Balfour před odletem nepřišel sám. Měl sebou hosty, které nikdo neznal, ale podle Balfoura, byly pro ně velmi důležití. A nebyl to nikdo jiný než Doktor s Clarou. Další překvapení bylo, že se v nákladním prostoru objevila modrá budka, aniž by ji někdo viděl nakládat.

Mezi posádkou nesměla chybět profesorka Ventová, která se věnovala Phaeronům. Byla tam jako vedoucí týmu a moc se jí náhlý příchod neznámého Doktora nelíbil. Dále tam byl archeolog Marco Sprit, jehož matka před lety proletěla s týmem onou červí dírou a už o nich nikdo nikdy neslyšel, proto se k týmu přidal, jelikož doufal, že jí nalezne. Doktora ale hodně nemile překvapilo, že na lodi našel astronavigátorku Jem. Je to klon, který je napojen přímo na loď a cítí vesmír, proto se v něm dokáže vyznat a kde co nalézt i když jsou na naprostém okraji v naprosté tmě.

Doktor ví, že je to nebezpečná výprava, jenže sám je velmi zvědav, co se v červí díře schovává. To co tam naleznou, zaskočí i samotného Doktora. Co se uvnitř skrývá? Bude cesty zpět?

Tohle budu psát v každé recenzi, ale prostě Doctor Who je pro mě TOP. Kniha je tak dobře sepsána, že se čtenář absolutně ponoří do děje a ten kdo miluje seriál jako já, to prožije na plný pecky. Celá kniha je napsána tak lehce, že se čte naprosto sama a představit si okolí a situace, jde naprosto bez problémů. Samozřejmě nesmí chybět Doktorovi zvláštní vtipy a narážky mezi ním a jeho pomocnicí. Bez toho si pravého Doktora ani nedokážu představit.

Děj je svižný, což znamená, že se tam jde hned a bez okolků do akce. Samozřejmě takové dobrodružství si vyžaduje oběti, takže tam budou umírat lidé. A pak se stane něco, co rozbrečí nejednoho fanouška Doktora. Já jsem po určitém zjištění nevěřila vlastním očím. Vždycky jsem si myslela, že se něco takového nemůže nikdy stát. Ale to už je na vás, aby jste to objevily.

Takže čekejte nečekané překvapení, akci a dost napětí.

Na knihách o Doktorovi hodně obdivuji to, že každý díl píše jiný autor a přesto se každý dokáže tak trefit do Doktorovi povahy a kouzla. Každý autor to dokáže podchytit natolik, jako by ho znali celý život, takže předpokládám, že musí jít o fanoušky.

Dávný čas je velmi nenáročná scifi, ale pro fanoušky nezbytnost. Dokonce si dokážu živě představit, že kdo neviděl nikdy seriál, tak po přečtení se určitě mrkne.

Na závěr bych těla říct, že pokud Doktora neznáte, určitě není špatné začít knihou a pokud jste fandové, nesmí vám doma chybět.

 

 

Název knihy Doctor Who- Dávný čas
AutorTrevor Baxendale
Žánrscifi
  
Nakladatelství Jota
Rok vydání2017
Počet stran272
ISBN978-80-7565-168-6
  
Nákup knihy www.jota.cz
Nákup e-knihy www.palmknihy.cz
Databáze knih www.databazeknih.cz

 

Jota


Nakladatelství JOTA si vydobylo za dobu své existence na českém trhu pevnou a stabilní pozici. Ročně vydává kolem osmdesáti novinkových titulů a desítky dotisků úspěšných knih. Jota vydává knihy v několika edičních řadách. Jednoznačně nejpestřejší výběr najdete mezi kvalitní beletrií a cenami ověnčené překlady z angličtiny, francouzštiny, ruštiny, němčiny či španělštiny. Výjimečné tituly najdete také v edici Populárně naučná literatura. Zcela unikátní pozici má Nakladatelství JOTA na poli cestopisné literatury.

Mezi bestsellery nakladatelství patří dětské knihy ze série o Doktoru Proktorovi od slavného norského spisovatele Joa Nesbøho, manuál k „jinému“ rodičovství Líný rodič, televizní Simpsonovi, kultovní série Mládí v hajzlu, světově nejslavnější kuchařka Umění francouzské kuchyně, legendy cestopisné literatury Miloslav Stingl, Hanzelka a Zikmund nebo turistické průvodce prestižní řady Rough Guides.

www.jota.cz

 

Palmknihy

PalmKnihy jsou největším a nejstarším obchodem s elektronickými knihami v České republice. Téměř dvanáct tisíc titulů od více než šest seti nakladatelství doplňuje také široká nabídka audioknih. Přehledný a intuitivní eshop umožňuje okamžitý a jednoduchý nákup e-knih, které můžete začít číst ještě dnes. Dostupnost všech formátů e-knih zajišťuje podporu všem zařízením, od čteček až po počítače nebo mobily. Na Palmknihách navíc najdete i stovky titulů zcela zdarma. Široký záběr slevových akcí učiní každou e-knihu dostupnou, díky předprodejům pak první stránky novinek ochutnáte mnohem dřív, než se kniha objeví na pultech.

www.palmknihy.cz

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.