Mistrovství světa ve fotbale 2018

Už zanedlouho nás čeká Mistrovství světa ve fotbale, pravděpodobně nejsledovanější sportovní turnaj na světě. Před samotným turnajem probíhají tradičně velká škatulata uvnitř národních týmů, které je zajímavé sledovat. Jaké zápasy je dobré vidět? Které týmy jsou žhavými favority? Které týmy jsou jen nafouknuté bubliny? To a mnohem více se dočtete v následujícím článku.

Důležité informace:

  • Termín turnaje – 14.6. – 15.7.2018
  • Zahajovací zápas – Rusko v Saúdská Arábie 14.6. v 17:00
  • Systém – 8 skupin po 4 týmech, do osmifinále postupují dva nejlepší týmy z každé skupiny
  • Po četných výtkách mnoha zemí bude poprvé v historii World Cupu během všech zápasů turnaje k dispozici videorozhodčí
  • Rusko, které je známo svou striktní vízovou politikou, nabídlo všem týmům a fanouškům bezvízový přístup do země, který bude trvat během celého turnaje

Největší favorité na výhru:

  • Argentina – Na posledním světovém šampionátu zůstala Argentina těsně před branami fotbalové nesmrtelnosti. V napínavém finálovém utkání prohrála s Německem, a hlad týmu okolo Leonela Messiho bude letos o to větší. Největší síla tohoto celku tkví v útoku – Messi, Dybala, Higuaín, Di María. Argentinská fotbalová asociace si je vědoma, že její tým musí své největší výhody naplno využít, a proto po šampionátu v Brazílii povolala trenéra Jorge Sampaoliho, který je známý svou taktikou vysokého pressingu a velmi aktivní hry.


  • Belgie – Ačkoli je Belgie jedním z hlavních favoritů na výhru, stále u ní zůstává jeden velký otazník. Proč? Belgie je tým, který za poslední dekádu vychoval velkou plejádu hvězd. Od brankáře až po hroťáka, Belgie je tým plný hráčů, kteří na klubové úrovni podávají vynikající výkony a jsou často označováni za rozdílové hráče. Na finálních turnajích však vždy nezvládli jeden z klíčových zápasů, který je připravil o dobré umístění. Nyní to však vypadá, že se tento tým konečně sehrál. Trenér Roberto Martinez dostal belgickou reprezentaci do svých rukou před kvalifikací na současné MS, a jen velmi těžko bychom mohli mít nějaké pochybnosti o jeho kvalitách. V řeči čísel – 9 výher, 1 remíza. Takové jsou jeho výsledky. Dočkají se fotbalové hvězdy Hazard, De Bruyne, nebo Lukaku vysněného titulu?


  • Brazílie – Žádné luxusní fotbalové akademie, ale prašná ulice a ošoupaný balón. Přesně to okusilo mnoho brazilských fotbalistů na vlastní kůži. I díky tomu je Brazílie známá pro svůj technicky výborný a zároveň velmi houževnatý styl hry. Trenér Tite má k dispozici mnoho hvězd, které hrají v těch nejlepších týmech po celém světě. Tahounem týmu by měl být Neymar, který je v nejlepších fotbalových letech, jeho technika je vytříbená a koncovka jistá. Když mu do útoku přidáte hráče jako je Coutinho a Firmino, a za záda kvalitní obránce jako je Thiago Silva nebo Marcelo, ambice na zisk titulu jsou zcela pochopitelné. Dokáže nejúspěšnější národ v historii MS přidat další titul do své sbírky?


  • Německo –  Obhájci titulu jsou horkými favority na výhru. Trenér Joachim Low byl strůjcem úspěchu i na minulém MS, a rozhodně bude chtít obhájit. Disponuje týmem, ve kterém najdete mladé hráče, kteří budou dychtit po výhře, ale i velezkušené hráče, kteří budou tvořit páteř týmu. Velký otazník můžeme čekat na brankářském postu. Manuel Neuer je považován za absolutní světovou špičku mezi třemi tyčemi, ale v letošní sezóně bylo jeho herní vytížení vlivem zranění poměrně malé. Trenér Low bude mít těžkou hlavu, protože jako záskok má připravené hned tři hráče světové špičky, a to ter Stegena, Lena a Trappa. Mezi jasné kandidáty na své posty můžeme počítat špičkového středopolaře Kroose, stopera Hummelse, nebo levé křídlo Saného. Předvede Die Mannschaft svou precizní hru a odveze si titul zpět do své domoviny? My jsme rozhodně zvědaví.


To byli čtyři největší favorité, ale jsme zvědaví i na další týmy. Portugalsko vedené Ronaldem bude rozhodně hladové po výhře. A po překvapivé výhře posledního ME můžeme říct, že při dobře zvolené taktice mohou dosáhnout výborného výsledku i tady. Favorizované týmy budou chtít překvapit i celky z Uruguaye, Anglie, nebo třeba Španělska, které sice nepůsobí na mezinárodní scéně tak přesvědčivě, ale mají ve svých kádrech spoustu kvality. A jak dobře víme, ten míč kulatý je věc záludná, což se nejvíce podepisuje právě na kratších turnajích. A jako absolutní černé koně pak můžeme označit třeba celky z Polska, Kostariky nebo Japonska.

 

 

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Jakub Rusňák

Mám rád hudbu, filmy, ponocování a hodně moc čaje.