Středa, 4.10.2023
KnihyKultura

Dokonalí sousedé

recenze knihy Dokonalí sousedé

„Kořist patří vítězům.“

Na thriller Dokonalí sousedé jsem byla zvědavá. Nejen, že anotace působila zajímavě, ale obálka mě svým způsobem tak nějak fascinovala. Proto jsem se začetla. A na konci jsem došla k závěru, že to nebylo špatné čtení, ale nebylo ani dobré, žádný wow efekt, žádné posazení se na zadek z toho, jak všechno skončilo. Je to škoda, potenciál kniha měla, ale… Však já se ke všemu dostanu.

Nejdříve se podíváme trochu na děj a hlavní protagonisty knihy. Helen a Gary. Manželský pár, který se z Anglie přestěhoval do Německa, protože Gary tam dostal práci na Mezinárodní škole. Každý z učitelů, co má se školou něco společného, bydlí ve stejné ulici, taková „sekta“ a ono vám to tak opravdu přijde.
Louisa a Damian, ředitel školy a jeho dokonalá manželka, to byly vůdci celé sekty. Damian ovládal učitele a zaměstnance školy a Louisa ovládala všechny, co bydleli v ulici. Byla ztělesněním dokonalosti, vedoucí všemožných skupin, bojovnicí za všechna možná práva a proti příkoří, jenže ono opravdu není všechno, jak se na první pohled může zdát.
A v neposlední řadě tu máme dvojici Chris a Mel. Absolutně nesourodí, podivní, Chris slizoun, Mel zakřiknutá vdaná panička, se kterou Chris zametá a bohužel, nejen on.
Ráda ještě napíšu, že se v příběhu objeví Alexander, neboli Sascha, ale o tom bych se nerada rozepisovala, protože jej poznáte téměř dokonale už od prvních stránek.

Dokonalí sousedé - recenze„Všichni lidé zodpovídají za své myšlenky.“

Ty dvojice, které jsem vyjmenovala, jsou nejdůležitější. Je tu ještě několik dalších postav, může se vám stát, že nepochopíte a nepoberete kdo je kdo, ale vydržte, ono se to na konci fakt rozmotá a potom prozřete. Je ovšem pravdou, že dobrat se toho konce bylo trochu složité. Kdybych nebyla tak zvědavá ženská, možná bych nedočetla, kdo ví.

Děj knihy je totiž místy dost fádní, a v některých situacích mi přišlo, že se pár okamžiků opakovalo. Jinak napsáno, ale stále dokola. Jasně, když se vše točí jen v jedné „ulici“ se stejnými sousedy, asi toho není moc co napsat, ale buď napíšu míň, nebo tomu dát trochu „koule“, pardon za ten výraz, ale ono to jinak napsat nejde.

Nebudu lhát, když napíšu, že i vražda, ke které došlo v sousedské ulici, byla pro mne očekávanou, i to, co následovalo. Je mi líto, že se nedostavil tolik kýžený wow efekt ze všeho, co se událo, ale mám pocit, jako kdyby autorce nedošlo, že tím, jak prolíná různé příběhy, hodně čtenářům naznačuje a jsem si téměř jistá, že vy, kteří máte hodně načteno, se chytnete hned prvních náznaků. Například Fiona – to bylo fakt okaté. Ach jo…

Ale na druhou stranu, ať jenom nehaním, věřím, že Dokonalí sousedé je velmi dobrým odrazovým můstkem pro čtenáře, kteří chtějí s thrillery začít a neví, od kterého. Svým počtem stránek je tak akorát tlustá, kapitoly jsou velmi krátké, naučíte se přeskakovat z minulosti do přítomnosti a navíc, objevíte všechny možné zvrhlé a prohnilé charaktery, kterých je všude spousta.

 

Název knihy Dokonalí sousedé
AutorRachel Sargeant
ŽánrDetektivka, Thriller
  
Nakladatelství Domino
Rok vydání2020
Počet stran296
ISBN978-80-7498-419-8
  
Nákup knihy www.dominoknihy.cz
Nákup e-knihy www.palmknihy.cz
Databáze knih www.databazeknih.cz

 

Domino

Nakladatelství DOMINO vzniklo v roce 1997, což byla pro založení nakladatelství krajně nevhodná doba. Už vyhasl boom z počátku devadesátých let, kdy čtenáři nakupovali z čiré radosti, že si můžou pořídit dobrou knihu i jindy než ve čtvrtek, aniž předtím museli vystát dlouhou frontu.

I když to tenkrát mnozí považovali za nerozumný čin, navzdory všem (jistě dobře míněným) varováním jsme DOMINO založili. Věřili jsme totiž, že dobré knihy si cestu ke čtenáři vždy najdou. Anebo spíše naopak – že čtenáři neztratí zájem o dobré knihy. A právě takové jsme měli v úmyslu vydávat.

Mnohé se od té doby změnilo, základ však zůstává stejný: ve všech edicích se našim čtenářům snažíme nabídnout pouze takové knihy, které stojí za to číst.

Nakladatelství Domino je od roku 2019 součástí Albatros Media a. s., největší nakladatelské skupiny v ČR.

www.dominoknihy.czPalmknihy

PalmKnihy jsou největším a nejstarším obchodem s elektronickými knihami v České republice. Téměř dvanáct tisíc titulů od více než šest seti nakladatelství doplňuje také široká nabídka audioknih. Přehledný a intuitivní eshop umožňuje okamžitý a jednoduchý nákup e-knih, které můžete začít číst ještě dnes. Dostupnost všech formátů e-knih zajišťuje podporu všem zařízením, od čteček až po počítače nebo mobily. Na Palmknihách navíc najdete i stovky titulů zcela zdarma. Široký záběr slevových akcí učiní každou e-knihu dostupnou, díky předprodejům pak první stránky novinek ochutnáte mnohem dřív, než se kniha objeví na pultech.

www.palmknihy.cz

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Darina Krejčí

Jsem vášnivá knihomolka a máma na plný úvazek. (osobní blog)