Úterý, 28.3.2023

Chrudimka.cz

Portál CHRUDIMKA.CZ přináší denně svým čtenářům čerstvé zprávy z kultury, sportu a volného času. Svým obsahem je zaměřen převážně na mladou generaci.

Na druhé slovíčko s Petrou Stehlíkovou

rozhovor s autorkou série Naslouchač Petrou Stehlíkovou

Opět se setkáváme s úspěšnou spisovatelkou české fantasy Petrou Stehlíkovou (náš první rozhovor), autorkou série Naslouchač (recenze), jejíž stejnojmenný první díl je aktuálně 66. v žebříčku nejlépe hodnocených knih na Databázi knih (95%, 663 hodnocení).

Petra Stehlíková vystudovala střední zdravotnickou školu – obor zdravotní laborant a v současnosti pracuje jako hotelová recepční.

Je maminkou a žije v Praze. Své knihy (např. Zrozena z popela) nejprve vydávala vlastním nákladem. Román Naslouchač vydalo nakladatelství HOST. V prosinci vyšel druhý díl – Faja (recenze).

 

NaslouchačJak vnímáte úspěch knihy Naslouchač? Myslím, že už se nedá mluvit o pár jedincích, jako tomu bylo před rokem.

Pro mě úspěchem stále zůstává fakt, že se našel někdo, kdo mi Naslouchače vydal. A že se našli lidi, kterým se kniha líbí. Pořád jsem člověk, který chodí do práce a po večerech občas něco naťuká do počítače. Za předpokladu, že se nade mnou dítě smiluje a usne (smích).

 

Posunula se nějak jednání o přeložení díla do angličtiny, popřípadě prodeji práv do zahraničí?         

O překladu se nikdy neuvažovalo. Takové úvahy většinou přicházejí s nějakým „ostře sledovaným“ oceněním jako je např. Magnesia litera nebo s monstrózním počtem prodaných výtisků. Žánr, který píšu, je co do prodejnosti většinou hodně okrajový a takové ceny ani nevyhrává, takže to vidím černě.

 

Změnila se nějak vaše práce na Fajovi a třetím dílu, oproti Naslouchači?

Určitě. Svět mám vytvořený, takže už jen dolaďuji a sem tam něco přidám. Na druhou stranu čím víc se příběh rozrůstá, tím víc člověk musí sledovat ty své „nitky“, aby se nezamotaly. Jelikož jsem velmi chaotický člověk a dost často dělám několik věcí najednou, tak to začíná být celkem peklo.

 

Nastala ve vašem životě od vydání Naslouchače nějaká změna v literárních či jiných kruzích?

Jestli nastala, tak o ničem nevím (smích). Kromě DK raději nic jiného nesleduji.              

 

Naslouchač měl být původně částí trilogie. Jsou tři díly stále aktuální?

Naslouchač měl být součástí pentalogie, ale nakladatelství mě samozřejmě mírnilo, což pořád trvá. Stále nevím, kolik dílů si budu moct dovolit. Ale maximálně jich bude pět.

 

V jaké fázi je třetí díl příběhu?         

V chaosu (smích). Je to kupa poznámek, odstavců a odkazů. Sem tam nějaká čáranice, když mi k ránu došla slovní zásoba. Je to fáze, kdy to většinou nepřečtu ani já a dost často přemýšlím, co jsem danou myšlenkou vlastně chtěla říct.  

 

Už víte, jak se bude jmenovat? A kdy bychom jej my, čtenáři, mohli dostat do ruky?

Pracovní název třetího dílu je Nasterea, ale jde opravdu jen o pracovní název. Tenhle název má od doby, kdy jsem musela hledat nový název pro celou sérii. Datum, kdy by to mohlo být zpracované knižně, si raději dávat nebudu. Aspoň do té doby, než rukopis odešlu do nakladatelství.

 

Mohou se s vámi čtenáři setkat na nějakých oficiálních akcích? Plánujete autogramiádu či autorské čtení?

Nic takového zatím neplánuji. Momentálně jsem ráda, že něco napíšu, a když se zadaří a zbyde nějaký čas, snažím se někoho uhnat na kafe nebo kino. Ale jestli někdy k něčemu takovému dojde, tak upřednostním autorské čtení třeba v nějaké malé knihovně a budu doufat, že mi aspoň pár čtenářů dorazí a společně pak přežijeme to mé koktání.

 

Jak vypadá váš ideální pracovní den? Klid a kávička?

Nic jako ideální pracovní den neexistuje vzhledem k faktu, že je pracovní (smích). To zabíjí krásu celého dne. Když v mojí práci čirou náhodou nastane klid, tak se zase dostaví neskutečná nuda. Na recepci buďto nestíháte nebo zíváte. Nejhorší na tom je, že jste vystrčený všem na očích, takže buďto působíte neuroticky nebo jako usínající lenoch.

 

Ráda přeskakujete mezi žánry, když čtete. Dáváte přesto nějakému přednost?

Momentálně to vždycky vyhrává nějaká oddechová YA, aby se mi nezavařil mozek. V současné době mám políčeno na knihu Má lady Jane, protože se vstupem do nového roku potřebuju něco, co mě pobaví a přesvědčí, že tenhle rok zvládnu.

 

FajaMáte čas na nějaké další koníčky kromě knih?

Jestli se hygiena nebere jako koníček, tak pak ne (smích). Ne, vážně. Poslední dobou jsem ráda, že se mi podaří přečíst jednu knihu za měsíc, což je ve srovnání s předchozími léty až hanba. Jenomže do práce se musí, dítě nikam zamknout nemůžu a Naslouchače bych ráda dovedla do zdárného konce, nebo aspoň jenom konce.

 

Jak se na vaše pracovní vypětí dívá rodina?

S Emčou máme nepsanou domluvu: pokud budu i nadále plnit úlohu matky, otce a sourozence, tak s tím zbytkem času si prý můžu dělat, co chci (smích).

 

Chtěla byste něco vzkázat čtenářům?

Určitě. Ať mi vydrží. Do nového roku jsem nevstoupila, ale tzv. se „vpajdala“. Pořád se nějak nemůžu probrat a jsem neskutečně pomalá. A jelikož se říká: „Jak na Nový rok, tak po celý rok“, tak to vypadá na průšvih. Ale já se s příchodem jara určitě zase proberu (smích).

 

Za celou redakci našeho portálu Chrudimka.cz vám děkujeme za rozhovor a přejeme, aby čtenáři opravdu vydrželi. Myslím, že to ale nebude potřeba, protože příběh je prostě nepustí. Ohlas a přijetí druhého dílu má slova jen potvrzují. Přejeme vám mnoho zdaru při dalším psaní a radosti nejen v osobním životě.

 

 

Název knihy Faja
AutorPetra Stehlíková
Žánrfantasy
  
Nakladatelství HOST
Rok vydání2017
Počet stran440
ISBN978-80-7577-176-6
  
Nákup knihy http://nakladatelstvi.hostbrno.cz/
Nákup e-knihy https://www.palmknihy.cz/
Databáze knih databazeknih.cz

 

HOST

Nakladatelství Host vydává především kvalitní českou a překladovou prózu, poezii, literární teorii i literaturu naučnou. Odborné publikace se zaměřují především na historii, sociologii, jazykovědu, osobnosti filmu i další obory. V posledních letech se velmi výrazně rozšířila řada překladové beletrie, severských kriminálních románů a thrillerů. Nově Host hledá kvalitní knihy i v oblasti žánrové (sci-fi a young adult) a dětské literatury. Relativně nedávno našla v Hostu přístřeší i prestižní edice Česká knižnice, která zájemcům nabízí kvalitní ediční zpracování děl českých klasiků. Naší cílovou skupinou jsou jednak lidé, kteří se zabývají literaturou „na vyšším stupni“ (studenti, učitelé apod.) a dále průměrně či spíše nadprůměrně nároční čtenáři, kteří se u knih chtějí bavit a odpočívat, avšak spotřební a braková literatura je pod jejich úroveň.

http://nakladatelstvi.hostbrno.cz

 

Palmknihy

PalmKnihy jsou největším a nejstarším obchodem s elektronickými knihami v České republice. Téměř dvanáct tisíc titulů od více než šest seti nakladatelství doplňuje také široká nabídka audioknih. Přehledný a intuitivní eshop umožňuje okamžitý a jednoduchý nákup e-knih, které můžete začít číst ještě dnes. Dostupnost všech formátů e-knih zajišťuje podporu všem zařízením, od čteček až po počítače nebo mobily. Na Palmknihách navíc najdete i stovky titulů zcela zdarma. Široký záběr slevových akcí učiní každou e-knihu dostupnou, díky předprodejům pak první stránky novinek ochutnáte mnohem dřív, než se kniha objeví na pultech.

www.palmknihy.cz

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Hana Láryšová

Slova jsou pro mě nádherným nástrojem, dveřmi do jiného světa. (osobní blog)