Dva kamarádi vás provedou světem bylinek

recenze knihy Zajíček a tchoř

„Ale taková vlastní zahrádka je fajn nápad, mohli bychom tam pěstovat jahody, ředkvičky, cibuli a česnek a taky bylinky, víš plno bylinek. Pažitku, tu bychom si dávali na chleba, petržel do polévky, z kopru bychom dělali omáčku, majoránku bychom dali do bramboráku.“ Zajíček se zasnil a už si začal představovat hezky opečené bramboráčky s vůní majoránky.“

Říkáte si, že zajíček a tchoř nemůžou být kamarádi? A proč by ne, v pohádkovém světě je možné přece úplně všechno. Spolu s nimi poznáte další obyvatele lesa – ježka, vránu, lišku, vlka, krtka. Ale nejen to, provedou vás i světem léčivých bylinek. Čím se vyléčí bolavá nožička? Co pomůže na bolavé bříško? A co když vránu bolí v krku? K čemu je dobrá máta, měsíček a mydlice lékařská? To všechno a ještě víc se dozvíte v této půvabné dětské knížce.

Knížka určená dětem potěší i dospělé. I já jsem se v ní dozvěděla něco nového o bylinkách. V knize na nás čeká sedmnáct kratších příběhů, které se skvěle hodí ke čtení před spaním. Děti v knize najdou i poučení. Na konci každého příběhu na děti čekají dvě otázky, které prověří, jak pozorně pohádku poslouchaly. Otázky nejsou nijak těžké, zvládne je zodpovědět i tříleté dítě, což jsem si sama ověřila na dceři.

Kromě dvou příběhů na sebe jednotlivé příběhy nenavazují, takže klidně můžete číst na přeskáčku, tak, jak bude vaše dítko chtít.

„A víš, že lidi používají prášky na praní? Ale kde my vezmeme prášek na praní? Ten určitě ve svém obchodě pan hlemýžď nemá,“ snažil se tchořík vyhnout svými úvahami praní.

„Prášek na praní, prášek na praní,“ mumlal si pro sebe zajíček. „My si poradíme s bylinami!“ zaradoval se, jaký dostal skvělý nápad.“

Knihu můžete číst dětem již od tří let, bude je zajímat a budou jí rozumět. Moje tříletá dcera si příběhy zajíčka s tchoříkem velmi oblíbila. Vždy večer před spaním čteme, dokud ji nepřemůže spánek. Nejvíce si oblíbila příběhy Jak malovali obraz a Jak lišku bolelo bříško.

Zajíček a tchořDěti v knize najdou poučení, že nemají být líné, mají pomáhat druhým, nemají mlsat a mají myslet na své kamarády.

Knihu provázejí veselé ilustrace Zdeňky Študlarové, na každé dvojstránce naleznete alespoň jeden obrázek, který upoutá dětskou pozornost. Ilustrátorka zachytila i jednotlivé bylinky, takže si můžete spolu s dětmi připomenout, jak vypadají.

Kniha je autorčinou prvotinou a troufnu si říct, že se jí velmi povedla. A budeme se těšit na její další krásné příběhy pro děti.

„O čem přemýšlíš?“ zajímalo tchoříka.

„No tak různě, proč ve dne svítí slunce a v noci měsíc, proč někdo naroste menší a jiný větší. Taky přemýšlím, proč kopřiva pálí a hluchavka nepálí, když vypadají velmi podobně. Přemýšlím také, proč kohout kokrhá každé ráno a proč slepice kvokají, ale neštěkají a proč kočky mňoukají, místo aby kvákaly. Proč se někteří mají rádi a jiní spolu nedokážou vyjít. Přemýšlím, proč je špenát zelený a nebe modré.“

Knihu doporučuji dětem od tří let. Knihu si jistě mohou přečíst i školáčci, kteří se učí číst. Jistě je krátké příběhy budou bavit. A pro unavené rodiče je to také ideální volba pro čtení dětem před spaním.

Moje hodnocení je 100 %.

 

 

Název knihy Zajíček a tchoř
AutorJana Burešová
ŽánrPohádky, Pro nejmenší
  
Nakladatelství Brána
Rok vydání2018
Počet stran88
ISBN9788075840509
  
Nákup knihy www.brana-knihy.cz
Databáze knih www.databazeknih.cz

 

Brána

Nakladatelství Brána vzniklo v roce 1994. Vydává populárně naučnou literaturu, především historickou. V edici Historie, v řadě Osobnosti dějin vycházejí knihy o významných lidech, pro memoárovou literaturu je určena edice Životy. Kromě beletrie (detektivky a prózy známých světových a českých autorů) se zaměřuje na horolezeckou literaturu a ediční plán doplňují původní a překladové tituly v edici Vzdělání.

www.brana-knihy.cz

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Pavla Velehradská

Matka, dcera, manželka a vášnivá knihomolka, která zbožňuje svět knih. (osobní blog)