Úterý, 30.5.2023

Chrudimka.cz

Portál CHRUDIMKA.CZ přináší denně svým čtenářům čerstvé zprávy z kultury, sportu a volného času. Svým obsahem je zaměřen převážně na mladou generaci.

Fáma

recenze knihy Fáma

Pozor na to, CO říkáte a taky na to, před KÝM si pouštíte pusu na špacír. Stačí letmo nastínit, že něco víte a taková informace může narůst do nemalých rozměrů a natropit víc škody než užitku. Drb, plk, fáma. Přesně tohle zažila Joanna. Nedávno se vrátila zpátky do rodného města, aby poskytla klidné zázemí synovi Alfiemu. Jen stěží se jí daří zapadnout a proto ji nenapadne nic lepšího, než vypustit do étéru informaci, že v městečku žije Sally McGowanová, bývalá dětská vražedkyně, která má na svědomí smrt malého chlapce. Jako lavina se šíří pochyby, dohady i vzájemné obviňování mezi obyvateli doposud klidného městečka. Je to, co Joanna řekla, vůbec pravda?

Fáma - recenze knihyLesley Kara přichází s tématikou, která je všeobecně dobře známá. Lidé odjakživa rádi řešili životy druhých, tzv. „drbání“ je pro mnohé jediným zdrojem zábavy. Co taková lehkomyslně vypuštěná fáma může natropit, to se dozvíte, když se do stejnojmenné knihy pustíte. 

Fáma se rozjíždí velmi pozvolna, zpočátku máte pocit, že čtete typický rodinný příběh. Joanna má dost problémů s vlastním životem, v němž musí vybalancovat roli rodičovskou, partnerskou i roli dcery. Její vztah s novinářem Michaelem je více méně volný, Joanně stačí, že Michael svědomitě funguje jako otec jejich společného syna. Alfie je roztomilý malý kluk, ale i v poměrně malém městečku pociťuje náznaky šikany, protože je míšenec. Zatímco Joanna řeší své záležitosti, v městečku houstne atmosféra. Lidé se začnou navzájem podezírat, jedna z obyvatelek přece musí být Sally McGowanová. Mladá žena rozpoutala doslova davové šílenství

V tom okamžiku se rytmus vyprávění mění, tempo nabírá na rychlosti a vy zjistíte, že už nečtete ten poklidný rodinný příběh jako na počátku, ale před vámi se odvíjí solidní psychothriller. Možná si budete myslet, že řešení máte celou dobu přímo pod nosem, ale to by nebylo ono. A tak vás Lesley Kara vodí jako loutku po svých vyšlapaných cestičkách plných bludných kamenů, aby vás na konci vyplivla totálně zmatené ze všech hříček a překvapení, které si připravila. Dojem umocňuje ještě řazení kapitol, v nichž se střídají Joanna a Sally McGowanová. A kdo že to tedy vlastně je? Ta prodavačka z biokrámku vonící santalovými tyčinkami? Nebo snad Joannina nová kamarádka, jíž chybí rodina a proto hlídá děti svým sousedkám? Nechte se překvapit a začtěte se do Fámy, která vás bude bavit, pokud milujete příběhy s tajemstvím.

 

 

Název knihy Fáma
AutorLesley Kara
Žánrthriller
  
Nakladatelství Ikar
Rok vydání2020
Počet stran288
ISBN 978-80-249-4090-8
  
Nákup knihy www.ikar.cz
Nákup e-knihy www.palmknihy.cz
Databáze knih www.databazeknih.cz

 

 

Ikar

Nakladatelství IKAR je orientováno především na ženské čtenářky, kterým nabízí romance, společenské romány a memoáry, kuchařky nebo rádce; zajímavým projektem je i řada historických biografií z Habsburské monarchie. Mezi zavedené a celosvětově úspěšné autory Ikaru patří Danielle Steel, Joy Fieldingová, Rosamunde Pilcherová, Barbara Woodová, Erich Maria Remarque, Lion Feuchtwanger či Johannes Mario Simmel; z českých autorů např. Klára Janečková, Hana Marie Körnerová.

www.ikar.czPalmknihy

PalmKnihy jsou největším a nejstarším obchodem s elektronickými knihami v České republice. Téměř dvanáct tisíc titulů od více než šest seti nakladatelství doplňuje také široká nabídka audioknih. Přehledný a intuitivní eshop umožňuje okamžitý a jednoduchý nákup e-knih, které můžete začít číst ještě dnes. Dostupnost všech formátů e-knih zajišťuje podporu všem zařízením, od čteček až po počítače nebo mobily. Na Palmknihách navíc najdete i stovky titulů zcela zdarma. Široký záběr slevových akcí učiní každou e-knihu dostupnou, díky předprodejům pak první stránky novinek ochutnáte mnohem dřív, než se kniha objeví na pultech.

www.palmknihy.cz

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Barbora Javorková

Knihovnice tělem i duší. (osobní blog)