Famácká vánoční nadílka

čtvrtek 21. prosince – Městské kino Chrudim

Tradiční akce Filmového klubu Chrudim. Vstup do kina je zdarma a večerem, který začne ve 20 hodin, opět provede chrudimský režisér Tomáš Pavlíček. Pokud budete s kolekcí snímků studentů FAMU spokojeni, můžete po promítání vhodit nějakou tu minci či bankovku do kouzelného klobouku. Z výtěžku zaplatíme výlep plakátů, zapůjčení filmů či kopírování programového letáčku.

K vidění, slyšení, pobavení i zatleskání jsou přichystány nejpovedenější studentské kousky natočené v letošním roce. Součástí programu je i překvapení, a tak zveřejňujeme jen některé filmy.

Co se například bude hrát

PLODY MRAKŮ (režie: Kateřina Karhánková, animovaný, 11 min.)
Pohádkově laděný, poetický film o překonávání hranic a odvaze vstoupit do neznáma. Na malé mýtině obklopené temným lesem žijí tvorové, jejichž jedinou potravou jsou semínka, měnící se ve svítící plody. Zvířátka mají často hlad, protože semínka k nim přiletí jen málokdy. Jeden z nich, Chlupáč, se ale odhodlá vstoupit do lesa.

BO HAI (režie: Dužan Duong, hraný, 26 min.)
Myslí jako Češi, mluví jako Češi, ale vypadají jako Vietnamci. Film Bo Hai je o vztahu starší generace Vietnamců s jejich dětmi. Jejich rodiče se přestěhovali do České republiky, začali zde podnikat a rozhodli se obětovat svůj život, aby finančně zajistili rodinu. Vietnamci, kteří se tady narodili nebo se sem přestěhovali ve velmi útlém věku, se zcela integrovali. Vychovaly je české chůvy, vystudovali české školy, používají česká jména, ale zato přišli o své kulturní kořeny. Rodiče hovoří velmi špatně česky, jejich děti zas nevalně vietnamsky a často neumí ani psát nebo číst v řeči rodičů. Jak chcete předat kulturu, když nemáte společný jazyk?

PŘÁTELSKÉ SETKÁNÍ NAD SPORTEM (režie: Adam Koloman Rybanský, hraný, 18 min.)
Nohejbal je typický český sport. Téměř na každé vesnici se každoročně konají amatérské turnaje, které nejsou zdaleka jen o sportu. Je sobota, krásné letní počasí a na malé vesnici jeden takový turnaj právě začíná. Hraje se nohejbal, opéká se kýta, pije se pivo. Pondělí je ještě daleko, takže se nikdo nezatěžuje žádnými starostmi. Alespoň do té doby, než se na turnaji objeví romský tým Jamajky.

ÚSTÍ  (režie: Lukáš Janičík, experimentální & dokumentární, 11 min.)
Osobitý portrét Ústeckého kraje, který tematizuje střet přírodních a městských krajin. Výrazovými prostředky experimentálního filmu opracovává kamera struktury těchto protichůdných sil a zkoumá, zda je možné mezi nimi nalézt nějakou rovnováhu či společnou řeč. Střih vznikal převážně přímo v kameře, přičemž každé políčko 16mm filmu je minimálně dvakrát exponované.

Vánoční famácká nadílka

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Jaromír Zajíček

Tak trošku fotograf, tak trošku cestovatel a tak trošku ten, který si hraje a nezlobí! www.FotoZajda.cz