Zrcadlo, zrcadlo…

 recenze audioknihy Sedmikráska

Kůže patří na buben, houslím strunky sluší, pohádka se povídá těm, kdo mají uši…

Přesně těmito slovy je uvedena kouzelná audiokniha plná pohádek. Ať malí, či velcí, všichni se s radostí, zejména teď v období Vánoc, vracíme právě k pohádkám. Za sebe mohu říci, že tato audiokniha vás do bezstarostného období přenese. Setkáte se na ní s příběhy a postavičkami, které jistě dobře znáte, ale i s těmi, které pro vás budou nové. Pohádky v Sedmikrásce jsou zpracovány tak, že se hodně přibližují tradičnímu pojetí tohoto žánru, nejsou tedy úplně vhodné pro vaše nejmenší, ale dítka v předškolním věku si poslech zajisté ráda užijí s vámi. Celá audiokniha má pouhých 12 vcelku krátkých stop a poslech vám tak zabere jen 2 a půl hodinky. Osobně jsem si ho užila plnými doušky.

V poslední době se ráda vracím do období dětství. Když jsem v nabídce vydavatelství audioknih OneHotBook zahlédla tento titul, musela jsem ho slyšet. V okamžiku, kdy jsem zjistila, že tomuto pohádkovému skvostu propůjčil svůj hlas David Novotný, kterého jsem si oblíbila právě díky audionahrávkám, bylo o výběru rozhodnuto. Zpočátku jsem byla trošku vyvedena z míry. Knihu mám doma i v papírové podobě, a proto mě překvapilo, že audio obsahuje jen prvních 12 pohádek. Na druhou stranu ve vydavatelství věděli, co dělají, protože vybrali ze sbírky to nejlepší.

SedmikráskaSedmikráska je sbírkou mnoha starých německých pohádek, jejímž autorem se stal Eduard Petiška. Jak jsem již poznamenala v úvodu, pohádky se hodně blíží původnímu pojetí, a proto není nic divného, když ukápne troška krve. Jazykově je dílo pojato tak, aby si jej oblíbily i malí posluchači. Při poslechu této audioknihy se krásně odreagujete a vrátíte se ve vzpomínkách do dob, kdy vám pohádky předčítali vaši rodiče a vy jste je před spaním napjatě poslouchali. Celý děj je odvyprávěn v objektivní er-formě, která je doprovázena četnými dialogy, které umožnili Davidu Novotnému ukázat, co všechno se svým hlasem dokáže. Musím říci, že na mě vypravěč působil velice příjemným dojmem a pohádky z jeho úst bych dokázala poslouchat klidně každý večer.

Hlas Davida Novotného je velice příjemný a dobře se poslouchá. Chvilkami v Sedmikrásce hodně tlačí na pilu, ale za okamžik se vrací opět ten sladký dobře známý hlas. Z toho plyne, že dokázal navodit i patřičnou atmosféru, která je při předčítání pohádek hodně důležitá. Kdyby tomu tak nebylo, rozhodně bychom se při poslechu nudili a usnuli hned po pár slovech. Vypravěčův projev je kultivovaný, čistý a skvěle vyslovuje. Všemu je krásně rozumět a vy se tak nemusíte při poslechu vracet o pár minut zpět. Poslech jsem si mohla pořádně vychutnat i díky pomalému, ale plynulému přednesu.

Knižní předloha této audioknihy u nás vyšla hned několikrát, a to v roce 1960 u Státního nakladatelství dětské knihy, 1972 a 1984 v Albatrosu a poslední z roku 1997 vydal v Knižní klub. V roce 2017 se toto kouzelné dílo dočkalo i své audio podoby, o kterou se postaralo vydavatelství OneHotBook. Pokud vás recenze zaujala a rádi byste si pohádky poslechli, můžete si audio pořídit zde.

Při poslechu jsem byla docela zaskočena. Polovina pohádek v sobě měla nápaditý hudební podkres, který je vynesl a já si je tak mohla krásně užít. Pak ale přišla druhá polovina, která mi přišla taková nějaká mdlá. Jistě se ptáte proč. Odpověď je vcelku jednoduchá. V těchto pohádkách nebylo ani půl tónu, což mě trošku mrzelo, protože to rozbíjelo jednotnost. Když jsem ale CD poslouchala podruhé, zjistila jsem, že už mi tento fakt vůbec nevadí a že jsou příběhy i tak kvalitní. Hudba totiž není vše a u pohádek bez hudebního podkladu jsem našla kvalitu v něčem jiném.

Všechny příběhy jsou krásně živé a ani u jednoho se zajisté nebudete nudit. Do jednoho oplývají jednoduchostí, a proto je snadno pochopí i děti předškolního věku. Líbilo se mi, že mnohé pohádky znám, ale třeba v jiném podání. Některé jsem si dokonce i zamilovala a poslouchám je neustále kolem dokola. Jsou to takoví moji společníci pro lepší náladu. Jednotlivé příběhy jsou vcelku krátké. Nejkratší má bez mála 4 minuty a nejdelší pak necelých 25 minut. Poslech mi rychle utíkal a 2 a půl hodinky pohádkových pohlazení po duši jsem si užívala plnými doušky.

Moje celkové hodnocení nemůže být jiné než pozitivní. Tento skvost mě dostal na kolena. Ač jsem knihu znala, byla jsem mile překvapena výběrem toho nejlepšího. Mohu tedy za sebe říci, že mě tato audiokniha hladí po duši a probudila ve mně malé dítě. Oceňuji to, co všechno vypravěč udělal pro to, aby audiokniha dostala svou podobu, která jí neskutečně sluší. Jeho hlas a interpretace jsou tím nejkrásnějším doplňkem, co mohla dostat. David Novotný svou práci odvedl svědomitě. Audio si ode mě zasloužilo nádherných 100 % a vřelá doporučení k tomu. A kdyby náhodou u vás Ježíšek nevěděl, co darovat pod stromeček, toto je tip, který rozsvítí oči nejen dětem, ale i dospělým. Věřte mi.

 

Sedmikráska 

 

 

Název audioknihy  Sedmikráska
AutorEduard Petiška
InterpretiDavid Novotný
  
Nakladatelství OneHotBook
Délka2 hodin a 34 minut
EAN8594169481029
  
audiobook www.onehotbook.cz

 

 

Vydavatelství OneHotBook

Vydavatelství OneHotBook – vydává audioknihy současných světových a českých autorů i moderní literární klasiku a osobitou tvorbu pro děti s kompletní profesionální produkcí zahrnující dramaturgii, režii, hudbu, postprodukci a design. Audiokniha v jejich podání není pouhým převyprávěním knihy, ale interpretačním uměním vzniklým za spolupráce režisérů s pečlivě vybranými herci; zvukovou adaptací, jejíž náladu podkreslují atmosférické zvuky i ruchy a původní skladby vytvořené na míru daného díla.

Mezi autory OneHotBook patří například Kateřina Tučková, Tereza Boučková, Jaroslav Rudiš, Jiří Šulc, Jiří Hájíček, Vilma Kadlečková, Petra Soukupová, Evžen Boček, Stieg Larsson, Jo Nesbo, Jussi Adler-Olsen, Peter May, Henning Mankell, Lars Kepler, David Mitchell, Haruki Murakami, Gillian Flynn, Lyndsay Faye, Tom Robbins a další.

www.onehotbook.cz

OneHotBook

 

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Ivana Pásková

Mou láskou jsou knihy, ty mě nikdy nezklamou. Čím víc jich přečtu, tím více životů a dobrodružství prožiju. (www.iwikovaknihovna.cz)