Neděle, 19.5.2024
KnihyKultura

Farma zrůd

Martin Štefko patří k lidem, kteří se výrazně zasloužili o rozkvět moderního českého hororu. Stvořil nakladatelství Golden Dog, v němž vydává knihy zdejších autorů temných a fantastických žánrů a také těch zahraničních spisovatelů, kteří u nás obvykle ještě nejsou příliš známí. Však pravidelní čtenáři mých knižních recenzí na Chrudimce vědí, o čem je řeč!

Nesmíme ovšem zapomenout, že Martin je kromě toho též skvělým spisovatelem. Vždyť své nakladatelství zprvu stvořil především proto, aby měl kde publikovat. Čistých hororů nenapsal zas až tolik, ale děsivých momentů v jeho dílech nalezneme bezpočet. Všechny jeho knihy již byly na Chrudimce představeny, ať už dvoudílné zombie postapo Mrtví kráčí po zemi a Život v ráji, fantastická série Agentura, nebo krimi thrillery Nikdy se nepřestala usmívat a Mrtvé ženy. A právě na posledně jmenovanou knihu navazuje Farma zrůd, byť se dá bez problémů číst zcela samostatně.

Farma zrůdOpět se setkáváme s osobitým, chladně uvažujícím detektivem Hankem Giorgiem, který je zcela prost emocí, byť vždy správně vycítí, na čí straně je spravedlnost. A opět je tu i jeho tým, byť oproti začátku Mrtvých žen oslabený o jednoho kolegu.

Hned na začátku nového románu se stáváme svědky toho, jak Hank Giorgio zastřelí svou věrnou parťačku. Pak se děj vrací o několik dní zpět a my se postupně dozvídáme, co ho k tomuto šokujícímu činu dovedlo. A pochopíme. Navíc zjistíme, že vše je pokračováním dávného případu, který detektiv před řadou řešil se svým někdejším kolegou, jenž vyšetřování nakonec zaplatil životem. A právě v rámci této druhé retrospektivní části se vyšetřovatelé dostanou do zdánlivě pusté farmy u Banksville, v níž se dějí věci, při nichž se i otrlému čtenáři bude zvedat žaludek. No a pak přichází závěr, který nás opět vrací do současnosti a případ se zavírá, byť opět přináší některé otevřené otázky, na něž nejspíš nalezneme odpověď v dalších knihách o detektivu Hankovi.

Nejen tato promyšlená kompozice příběhu, ale také čtivý styl a živé dialogy dělají z knihy lahůdku. Popis policejní práce i jednotlivé charaktery působí zcela věrohodně. Díky prostředí, do něhož je příběh zasazen, připomíná Farma zrůd kvalitní zahraniční kriminální thrillery. Ba co víc, mnohé z nich v pohodě strčí do kapsy!

Nezbývá než Farmu zrůd doporučit všem příznivcům výše uvedeného žánru. Zcela určitě budou spokojeni a zcela určitě se budou těšit na další literární počin Martina Štefka.

 

Název knihy Farma zrůd
AutorMartin Štefko
ŽánrLiteratura světová, Detektivky, krimi, Romány
  
Nakladatelství Golden Dog
Rok vydání2022
Počet stran400
ISBN978-80-88067-58-0
  
Nákup knihy www.goldendog.cz

 

Golden Dog

Nakladatelství Golden Dog se zaměřuje na horor, thriller, detektivku a další žánrovou literaturu. Jedním z cílů je podpořit české hororové autory a vydávat je pod jednotnou značkou a spojit je tak v soběstačnou a fungující skupinu.

www.goldendog.cz

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Petr Boček

Archivář, horrorista a humorista.