Pondělí, 20.3.2023

Chrudimka.cz

Portál CHRUDIMKA.CZ přináší denně svým čtenářům čerstvé zprávy z kultury, sportu a volného času. Svým obsahem je zaměřen převážně na mladou generaci.

Hudební legendy, které neumírají

Říkáte si, že legendy jsou pouze jakési příběhy, odedávna kolující mezi lidmi. To je sice pravda, kterou nemohu jakkoli popírat, ale v tomto článku bude řeč o jiných legendách – o těch, které dobyly hudební svět a doteď je mnozí fanoušci uctívají na jejich počest.

A kdo mezi takové “legendy” patří? Například zpěvák ve světoznámé kapele Queen, Freddie Mercury, král popu Michael Jackson, bluesová zpěvačka Amy Winehouse a mnozí další.

Tito talentovaní umělci nejen dobyli hudební svět, ale také si získali přízeň několika desítek milionů fanoušků, kteří je dodnes s láskou uctívají.

Freddie Mercury

Mezi ně patří již zmíněný Freddie Mercury, frontman rockové kapely Queen působící hlavně v sedmdesátých, osmdesátých a devadesátých letech minulého století. Mezi nejúspěšnější písně skupiny patří například We Are The Champions, We Will Rock You, nebo nám velice známý The Show Must Go On. Zpívají a hrají už řadu let, v přepočtu už čtyřicet sedm, avšak v dnešní době už nezaznamenávají takové úspěchy, jako tomu bylo v tehdejší době. Na památku z dřívějších dob kapela zanechala několik úspěšných písní a na počest nejúspěšnějšího frontmana kapely nechala postavit česká sochařka Irena Sedlecká ve švýcarském Montreaux sochu, kde byl po své smrti zpopelněn a rozptýlen na břehu Ženevského jezera, kde se v jeho okolí dodnes nachází toto umělecké dílo.

 

 

 

 

Amy WinehouseO dvacet let později zemřela dne 23. července úspěšná britská zpěvačka Amy Winehouse. Na hudební scéně působila takřka třináct let, ale svou největší slávu zaznamenala až mezi lety 2003 a 2006, díky jejím dvěma albům Frank a Back to Black. Po uplynutí dvou let Amy dokonce získala cenu Grammy za nejlepšího nového umělce. Její život byl plný vzestupů a pádů, bohužel jeden z jejích největších omylů v jejím životě bylo braní drog a pití alkoholických nápojů. Právě již zmíněný alkohol připravil zpěvačku o jeden z nejcennějších darů, který kdy mohla získat, a to byl právě život. Svým bodyguardem byla nalezena mrtvá v londýnském domě, ve kterém bydlela. V krvi měla 4,16 promile alkoholu, z čehož lze usoudit, že toto nemohla v žádném případě přežít, i kdyby si mnozí z nás z celého srdce přáli, aby k tomuto incidentu nikdy nedošlo.

 

Michael JacksonA teď přijde na řadu jedna z nejvíce uznávaných celebrit a tou nemůže být nikdo jiný než král popu Michael Jackson. Na hudební scéně působil hlavně jako popový zpěvák, skladatel, textař a tanečník, ovšem ve skutečnosti měl mnohem více profesí – byl také tanečním choreografem, aranžérem, hercem a producentem. Svoji hvězdnou kariéru odstartoval již v roce 1964, kdy mu bylo pouhých šest let. Proslavil se ale o několik let později, hlavně v sedmdesátých a osmdesátých letech 20. století. Za svoji kariéru také získal třináct cen Grammy. Ve své hvězdné dráze vydal celkem jedenáct alb, včetně dvou, které se začaly prodávat až po jeho smrti. Nesmím ovšem zapomenout na to, že i Michael Jackson má svou vlastní hvězdu na Hollywoodském chodníku slávy. Také spolupracoval na různých charitativních činnostech, za která získal hned několik prestižních ocenění. Ovšem to největší neštěstí, které mohlo nastat, se stalo 25. června roku 2009 v kalifornském Los Angeles, kde zpěvák zemřel na zástavu srdce. Na tento rok chystal Michael Jackson velkolepé turné, které kvůli své smrti již nestihl dokončit.

 

Whitney HoustonV roce 1985 odstartovala také svou kariéru úspěšná americká popová zpěvačka Whitney Houston ve věku dvaceti dvou let. Již v tomto roce vydala své úplně první studiové album, které pojmenovala svým vlastním jménem. Od tohoto roku vypustila do světa celkem sedm desek. Během svého života také získala nespočet různých ocenění – dvě ceny Emmy, šest cen Grammy, třicet hudebních ocenění Billboard a dvacet dva Amerických hudebních cen. V roce 2009 ji dokonce zařadila známá Guinessova kniha rekordů mezi nejoceňovanější umělkyni všech dob. O tři roky později, konkrétně dne 11. února se stalo to, co se stát vůbec nemělo – Whitney Houston tohoto dne zemřela. Za lokalitu jejího úmrtí se považuje hotel v Beverly Hills v Kalifornii. A jaká je vůbec příčina jejího úmrtí? V hlavní roli hráli hlavně zdraví škodlivé drogy, konkrétně kokain, a srdeční choroba, které společně zapříčinily její smrt. Ovšem ne příliš šťastný osud čekal i na její jedinou dceru, Bobbi Kristiny Brown, která zahynula v roce 2015, a příčinou bylo utopení ve vaně.

 

Legend je mnohem více, ale o těch si povíme až v druhém díle této “legendární” série.

 

Hudební legendy

 

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.