Febiofest uvítá producenta Mikea Downeyho

Mike DowneyPředprodej na festival, v čele jehož poroty zasedne Vlasta Chramostová, začal 11. března.

Vedle již ohlášených filmových hvězd přijede na Mezinárodní filmový festival Praha – Febiofest jeden z nejvýznamnějších evropských nezávislých producentů Mike Downey.

Ten do Prahy přijíždí také jako „vyslanec“ Evropské filmové akademie, v rámci které všemožně podporuje vězněného ukrajinského režiséra Olega Sentsova. Podobně jako při nedávném udílení výročních filmových cen v Polsku podpořili lidé v sále protest vztyčením cedulí s nápisem Jsem Oleg Sentsov, připojí se Febiofest vlastní protestní akcí Svobodu pro Sentsova. MFF Praha – Febiofest, v jehož porotě jako předsedkyně zasedne herečka Vlasta Chramostová, startuje už 19. března. V Praze a následně v regionech v rámci svých ozvěn nabídne 159 filmů z 56 zemí v celkem 562 projekcích. Předprodej na festival začal ve středu 11. března.

Febiofest zahájí v kině CineStar – Praha Anděl projekce Královy zahradnice režiséra Alana Rickmana a Talismanu vlků Jeana-Jacquese Annauda, kteří osobně převezmou Kristiána za přínos světové kinematografii, a poté bude slavnostní zahájení pokračovat v pražském Obecním domě. Na zahájení převezme Kristiána i herečka Kim Novak. Slavnostní zahájení, stejně jako zakončení, které se koná 27. března v budově paláce na Žofíně, bude moderovat populární moderátorka České televize Jolana Voldánová. Febiofest letos přivítá kolem padesáti hostů, z toho 44 jich přijede ze zahraničí. Na slavnostním zakončení festivalu diváci uvidí snímek Druhý Báječný hotel Marigold, mj. s Judi Denchovou či Richardem Gerem. Film na Febiofestu osobně uvede režisér John Madden. Zahajovací i zakončovací filmy budou uvedeny v českých předpremiérách.

Z filmu PrezidentMFF Praha – Febiofest uvede ve svém programu čtveřici Downeyho producentských počinů, mezi nimi i historicko-životopisný film Petra Greenawaye Goltzius a společnost Pelikán. Film Prezident z roku 2014 o posledních dnech padlého diktátora natočil známý íránský režisér oceněný v Cannes i Benátkách Mohsen Makhmalbaf. Downey produkoval i komedii Bena Hopkinse Ztracen v Karastánu, další absurdní satiru na téma „diktátorství“, na jejímž scénáři spolupracoval také čerstvý držitel Oscara Pawel Pawlikowski, nebo snímek Bohéma v rytmu Afriky režiséra Marka Dornforda-Maye oceněný za hudbu na letošním Berlinale. Jihoafrický tvůrce jím navazuje na svou úspěšnou adaptaci Bizetovy Carmen, která mu v roce 2005 vynesla Zlatého berlínského medvěda. Tentokrát se jedná o úpravu Pucciniho Bohémy originálně přepsanou do nuzných poměrů současné Jižní Afriky.Downey založil před patnácti lety společnost F&ME a má za sebou více než padesát celovečerních filmů i dokumentů. Své producentské aktivity rozvíjel také v tuzemských koprodukčních projektech Bathory a Andělé všedního dne. Návštěva Downeyho je spojena i s protestní akcí Svobodu pro Sentsova. „Během loňského festivalu v Cannes vyšlo najevo, že Sentsov nebude v dohledné době propuštěn. Ze své pozice zástupce předsedy Evropské filmové akademie jsem tak zaštítil kampaň, jejímž cílem je poukázat na Sentsovovu kauzu a pomoci vybrat peníze na jeho právní výlohy a přispět jeho dětem,“ říká Mike Downey. Kampaň Svobodu pro Sentsova organizovanou Evropskou filmovou akademií podpořili mezi řadou jiných Pedro Almodóvar, Roberto Benigni, Stephen Daldry, Agnieszka Hollandová, Aki Kaurismäki, Mike Leigh, Antonio Saura, Volker Schlöndorff, Béla Tarr nebo Andrzej Wajda. Febiofest uvede v programu Sentsovův film Hráč, který ukrajinský režisér natáčel na skutečných herních turnajích a do nějž obsadil reálné gamery. Výnosy z festivalových projekcí věnuje Febiofest na bankovní účet režisérova obhájce. Projekce filmu Hráč proběhnou ve čtvrtek 26. března od 19.15 a v pátek 27. března ve 14.30 hodin. Režisér Oleg Sentsov se aktivně účastnil ukrajinských protestů a angažoval se i doručováním jídla a zásob ukrajinským vojákům uvízlým na krymských základnách. V květnu 2014 byl zatčen ruskou tajnou službou FSB a na základě obvinění z plánování řady teroristických útoků uvězněn. Ačkoliv ruská strana tvrdí, že se Sentsov přiznal, obhajoba uvádí, že Sentsov byl k přiznání násilím donucen.

MFF Praha – Febiofest letos zahájil dlouhodobou spolupráci s Českou mincovnou, jejímž cílem je vyjádřit úctu významným českým osobnostem stříbrného plátna každoročním vydáváním zlatých a stříbrných pamětních medailí. Febiofest a Česká mincovna poctí letos medailí herce Karla Fialu, který se tímto stává vůbec první osobností z filmové branže na pamětní medaili České mincovny. Medaile vyražené při příležitosti 90. narozenin Karla Fialy ukáží na jedné straně aktuální podobu herce, na druhé straně pak bude Fiala zobrazen ve své nejslavnější roli jako Limonádový Joe. Zlatých medailí v hodnotě 25 950 korun bude vydáno 200 kusů a stříbrných medailí v hodnotě 890 korun pak 400 kusů. „Česká mincovna oficiálně spustí lisy ve čtvrtek a číslo jedna si přijede do Jablonce nad Nisou vyrazit náš nejslavnější filmový kovboj Karel Fiala osobně společně s ředitelem Febiofestu Kamilem Spáčilem. První stovka zlatek bude ručně číslována na hraně,“ uvedl Lukáš Jokl z České mincovny. Na pulty se pak medaile dostanou 19. března společně se zahájením Febiofestu.

Z filmu Tiché srdcePo divácky oblíbených výběrových retrospektivách kinematografií Norska, Dánska, Švédska a Finska zařazuje Febiofest už podruhédo programu sekci Světla severu. Bille August se ctí ztvárnil téma eutanazie ve snímku Tiché srdce, v němž exceluje dánská herečka Paprika Steenová, jež za svou roli získala cenu na festivalu v San Sebastianu. Ve dvou snímcích se objevuje coby hlavní postava rockový muzikant – v dramatu Ten, koho miluješ režisérky Pernilly Fischer Christensenové dostává stárnoucí hudebník po letech příležitost nahradit své rodině vše, co kvůli kariéře nestihl, zatímco snímek Itsi Bitsi vychází naopak z reality: hlavní postava Eik je známou figurou kodaňské kulturní scény bouřlivých 60. let se vším, co k té době patřilo, tedy sexuální revolucí, meditací v exotických zemích a konečnou devastací drogami. Světla severu svou pozornost zaměřila i na Norsko s lehce „ulítlou“ komedií 1001 gramů filmaře Benta Hamera, bývalý válečný fotograf Erik Poppe zužitkoval své zkušenosti ve snímku Tisíckrát dobrou noc. Osudy iráckých migrantů žijících v norském azylovém centru se linou snímkem Dopis králi režiséra kurdského původu Hishama Zamana. Nemocná žena, která se před smrtí rozhodne podstoupit psychoterapii pod vlivem LSD, je hlavní postavou snímku Tichý křik nového švédského talentu Henrika Hellströma. Až na Island se diváci podívají s policejním dramatem Krev odvážných. V neposlední řadě pak estonský režisér Ilmar Raag zvolil ve svém nejnovějším opusu Já se nevrátím žánr road movie o mladé Anye utíkající napříč Ruskem.

Letos poprvé proběhne jedna projekce také ve Studiu Hrdinů ve Veletržním paláci. V neděli 22. března zde bude uveden německý film 35 krav a kalašnikov režiséra Oswalda von Richthofena. Dokument odhalující méně známé tváře Afriky – hrdost bojovníků z kmene Surma, ale i absurdní, až surreální humor dandyů z Brazzaville nebo nevídaný smysl pro sebeironii takzvaných „woodoo wrestlers“ z Kinshasy – produkoval von Richthofenův přítel a spolužák z filmové školy, dnes světově uznávaný producent, scenárista a režisér Roland Emmerich. Snímek přijede osobně uvést manželka nedávno zesnulého režiséra Catarina von Richthofen. Českou premiéru maďarsko-slovenského koprodukčního filmu Přelud oputování osamělého afrického fotbalisty neobydlenými oblastmi Maďarska přijede do Prahy podpořit představitel hlavní role Isaach de Bankolé, který vloni převzal Kristiána a stal se doslova „miláčkem Febiofestu“. Ve filmové delegaci nebudou chybět ani režisér snímku Szabolcs Hajdu a jeho žena, představitelka hlavní role Orsolya Török-Illyesová z Rumunska. Obrazově působivý snímek mezinárodněceněného tvůrce byl uveden na loňském filmovém festivalu v Torontu.

Nadační fondPředprodej vstupenek na Mezinárodní filmový festival Praha – Febiofest začíná 11. března ve 12 hodin na pokladnách kina CineStar Praha – Anděl a na vybrané projekce v kině CineStar Praha – Černý Most. Online předprodej na www.febiofest.cz a www.cinestar.cz začne 11. března od 23.59 hodin. Vstupenky na projekci ve Studiu Hrdinů lze zakoupit na místě před projekcí nebo například v infostánku Febiofestu při vstupu do kina v CineStar Praha – Anděl. Cena lístku na většinu projekcí je 89 korun, 3D projekce stojí 99 korun. Zakoupením lístku za 129 korun na projekce označené jako „Projekce charitativního partnerství“ podpoříte částkou 40 korun Nadační fond pro předčasně narozené děti a jejich rodiny. V prostorách kina na Andělu návštěvníci uvidí fotografie Nguyen Phuong Thao zachycující předčasně narozené děti. Záštitu nad fondem převzal primář novorozeneckého oddělení porodnice v Podolí Zbyněk Straňák. Febiofest letos potrvá od 19. do 27. března. Vybrané filmy budou moci filmoví fanoušci zhlédnout v rámci Regionálních ozvěn Febiofestu od 30. března do 17. dubna ve čtrnácti českých městech.

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.