Filmový klub Chrudim – program na podzim 2011

Filmový klub Chrudim - program na podzim 2011

Přinášíme vám podzimní nabídku filmů chrudimského filmového klubu, který tak rozjíždí další ze svých sezón.

A věřte, máme se na co těšit. 

  •  čtvrtek 29. září: Imaginární lásky

režie: Xavier Dolan, Kanada, 2010, 95 min.

Francis a Marie jsou blízcí přátelé. Jednoho dne se seznámí s Nicolasem, venkovským mladíkem, který právě přijel do města. Ať už se jejich schůzky odehrávají ve skutečnosti, nebo jen v představách, žádná nedopadá dobře. Čím víc oba usilují o přízeň nového kamaráda, tím hlubší trhliny dostává jejich kdysi neotřesitelné přátelství.

Romantické drama od teprve jednadvacetiletého tvůrce je ryze soudobou studií zamilovanosti, která zaujme svým popartovým laděním a svěžími dialogy. Generační výpověď o různých podobách lásky ubíhá v moderním rytmu, ironizuje sama sebe a pracuje s promyšlenou a chytlavou kompozicí barev i hudebních motivů.

  • čtvrtek 13. října: Kvílení

režie: Rob Epstein, Jeffrey Friedman, USA, 2010, 90 min.

San Francisco, rok 1957. Báseň Allena Ginsberga z názvu filmu se stává předmětem soudního líčení pro údajnou obscénnost. Podle strážců veřejné morálky je „neamerická“, protože otevřeně zpodobňuje homosexualitu a užívání drog. Děj se skládá z několika vzájemně propletených linií, v nichž se odráží nejen reakce americké společnosti na nejslavnější dílo beatnické generace, ale i bouřlivý Ginsbergův život, jeho snaha najít co nejautentičtější umělecké vyjádření bez ohledu na měšťáckou morálku a touha uniknout halucinogenní realitě.

Ve snímku se důmyslně prolínají čtyři roviny vyprávění, zaměřené na vznik veršů, soudní spor, autorský komentář a vizualizovanou báseň samotnou. Hrané scény doplňují animované sekvence, sugestivní atmosféru umocňuje skvělá jazzová hudba.

režie: Tomáš Luňák, Česko, 2011, 87 min.

Jedna z nejočekávanějších letošních premiér! Na podzim roku 1989 na železniční stanici Bílý Potok v Jeseníkách slouží jako výpravčí Alois Nebel (Miroslav Krobot), tichý samotář, kterého čas od času přepadne podivná mlha. Nejčastěji se mu v ní zjevuje Dorothe, oběť násilného odsunu Němců po 2. světové válce. Šedivé dny na nádraží líně plynou, avšak jen do dne, kdy hranice překročí Němý (Karel Roden), aby se sekerou v ruce pomstil svou matku.

Sychravě ponurý příběh je adaptací známého komiksu Jaroslava Rudiše a Jaromíra 99. V pomalém vyprávění ze sklonku socialismu se mísí prvky hraného a animovaného filmu, důraz je kladen na černobílou stylizaci. Nejen Nebel dojde k poznání, že s temnými silami minulosti je zapotřebí bojovat až do konce…

  • čtvrtek 10. listopadu: Nic proti ničemu

režie: Petr Marek, Česko, 2011, 98 min.

Manželé Radek a Johana přijíždějí inkognito na sraz adoptovaných, snažících se založit občanské sdružení. Sami se totiž rozhodují, jestli budou adoptovat dítě, a chtějí poznat, „co z těch lidí vyroste“. Když se ale Radek ukvapeně představí pod cizí chatovou přezdívkou Skippi, stane se okamžitě terčem opovržení celé skupiny. Během několikadenního pobytu v kempu Jordán, kde se sraz odehrává, však vyplouvá napovrch, že manželé nejsou jediní, kteří něco skrývají.

Komedie hudebníka a režiséra a jeho přátel z divadelního sdružení Láhor/Soundsystem je poťouchlou etudou na téma malosti lidí a až fašistické bizarnosti fungování společných lidských podniků. Na plátně nejspíš poznáte sami sebe – a vězte, že to bude pohled legrační, ale hlavně trapný. Šílený střih, improvizované scény dotažené k absurdnosti, občas až dokumentaristická neučesanost ve spojení s kousavým humorem, to jsou erbovní znaky filmového úletu, věnovaného Paulu McCartneymu a Mirce Spáčilové. Že nevíte, o koho jde? Ale jděte…

  • čtvrtek 24. listopadu: Medvědí ostrovy

režie: Martin Ryšavý, Česko 2010, 62 min.

Skupina mužů vyráží na cestu po zamrzlé hladině moře. Po krátkém putování přijíždějí na opuštěnou meteorologickou stanici Čtyřsloupový ostrov. Zůstávají několik dní, loví a mluví spolu. Vzpomínky lidí se v zasněžené krajině prolínají s pamětí starých opuštěných budov. Místo ve kterém se dávno zastavil čas, se osadníky a také filmařskou invencí znovu probouzí k životu. Když muži stanici opouštějí, zůstává stejná ve své sněhové nehybnosti, divák si ale prožil její přítomnost i minulost.

Režisér navazuje na své předchozí projekty zaměřené na oblast ruského Dálného východu. Až zenově působící dokument překypuje úžasnými obrazy záhadné krajiny a zároveň je svědectvím o lidech z nejodlehlejší části tohoto území: zejména z rezervace ledních medvědů na ostrovech ve Východosibiřském moři při ústí řeky Kolymy.

Na projekci chceme pozvat Martina Ryšavého, abychom umocnili zážitek z filmu besedou s ním. Držte palce, ať se nám to povede.

  • čtvrtek 8. prosince: Turínský kůň

režie: Béla Tarr, Ágnes Hranitzky, Maďarsko / Švýcarsko/Německo / Francie, 2011, 146 min.

Když roku 1889 objal filosof Friedrich Nietzsche v Turíně týraného koně, ztratil vědomí a také rozum. O jeho osudu i konci víme mnoho. Ale co se stalo se zvířetem? Snímek je zdařilou ukázkou osobitého stylu uznávaného tvůrce-solitéra. Drama takřka beze slov nahlíží na nezbytnost sounáležitosti a na bezbrannost lidského pokolení tváří v tvář velkým změnám.

Promyšleným sledem dlouhých záběrů doprovázených sugestivní hudbou a zvýrazňujících neexpresivní herectví buduje Tarr podmanivou atmosféru bezčasí, které nemůže vyústit v nic dobrého. Podstatné nejsou dialogy postav, ale jejich konání a také pouze zdánlivý klid okolo nich. Napětí nevyvěrá z dynamického střihu, ale z obsahu a struktury pečlivě komponovaných scén. Vybroušená filmová meditace, která diváka vtáhne a nepustí ani dlouho po skončení titulků.

  • čtvrtek 22. prosince: Nejrychlejší Vánoce na světě aneb nové počiny tvůrců z FAMU

Unikátní pásmo, které jinde a jindy jen tak neuvidíte. Servírovat se budou nejnovější dílka studentů FAMU, mezi nimi i slavnostní premiéra filmu Nejrychlejší Matěj na světě. Filmový klub Chrudim - program na podzim 2011Jde o ztřeštěnou pohádku od mladého chrudimského tvůrce Tomáše Pavlíčka, k níž hudební doprovod zajistila pardubická punková skupina Volant. Autor sám provede publikum celým večerem a rád odpoví na otázky všem zvědavcům.

Váš předvánoční shon nezklidníme, ale zpestříme!

Začátky představení vždy ve 20 hodin. Vstupné: s průkazem FK 40 Kč, bez něj 70 Kč.
Informace o našem filmovém klubu najdete na stránkách http://fkchrudim.unas.cz/.

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.