Filmový tip – Alois Nebel

Alois NebelFilmový klub Chrudim jej uvádí tento čtvrtek, 27. října 2011 od 20 hodin!

Česká premiéra: 29. září 2011

Cesta od komiksu k filmu rozhodně nebyla jednoduchá. Adaptace grafických románů nemají v českém filmovém prostředí příliš velkou tradici. Kromě filmu Kdo chce zabít Jessii? je Alois Nebel v podstatě druhou plnohodnotnou adaptací komiksu.

Navíc technika, jakou bude Alois Nebel převeden na plátno věrně kopíruje atmosféru jejího grafického zpracování. Rotoskopie je způsob, který částečně kombinuje animaci s hraným filmem. Natáčí se s živými herci a následně se materiál převede do animované podoby. Tato technika se používá poměrně dost. Byla použita například u filmů Vánoční koleda (Robert Zemekis, 2009), Alenka v říši divů (Tim Butron, 2010) nebo třeba Temný obraz (Richard Linklater, 2006)

Alois NebelAutory komiksu jsou Jaroslav Rudiš a Jaromír 99. Jaroslav Rudiš napsal například román Grandhotel, který byl taktéž převeden do filmové podoby. Režie se ujal David Ondříček a vznikl vcelku slušný film o zvláštních lidech, kteří v deštivém Liberci hledají trochu lásky a pochopení.
Hlavní postavou v příběhu je Alois Nebel – výpravčí, jenž slouží na železniční stanici Bílý potok v Jeseníkách. Je to tichý samotář a při jeho pravidelných pochůzkách se mu v mlze (Nebel v němčině znamená mlha) zjevuje dívka Dorothe, který padla za oběť divokému odsunu Němců po skončení 2. světové války.  Děj se odehrává v roce 1989. Nebelovy čím dál častější halucinace ho nakonec přivádí do blázince. Když ho propustí, odejde do Prahy hledat novou práci. Na Hlavní nádraží potkává svou osudovou lásku, kterou ztělesňuje toaletářka Květa.
V Praze ale nezůstává na pořád. Rozhodne se, že se do hor ještě vrátí. Hlavně kvůli konfrontaci se záhadným Němým (Karel Roden).

 

Česká premiéra: 29. září 2011
Režie: Tomáš Luňák
Hrají: Miroslav Krobot, Karel Roden, Tereza Voříšková, Marie Ludváková, Lukáš Noha

 

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.